Tatranský hotel Lomnica privíta po rekonštrukcii hostí už túto zimu

07.08.2016, SITA | Budovy

Najstarší tatranský hotel Lomnica sa dočkal obnovy. Rekonštrukcia budovy z roku 1893 v Tatranskej Lomnici, s ktorou sa začalo vlani na jar, by mala byť ukončená už tento rok.

Objekt je pamiatkovo chránený, a tak sa renovácia hotela uskutočňuje v úzkej spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice. "Krok po kroku sme odhaľovali jednotlivé časti a hľadali spôsob, ako ich citlivo spojiť s dnešnými požiadavkami návštevníkov Tatier," hovorí hlavný architekt stavby Pavol Franko.

Vyše 120-ročná budova zhruba dve desaťročia chátrala, interiér má zdevastovaný. Zámerom nového zahraničného investora je vrátiť hotelu Lomnica jeho niekdajšiu slávu. Aj po rekonštrukcii ho budú zdobiť pôvodné klenby, liatinové stĺporadie, zdravé drevené trámové konštrukcie a strop.

Lomnica-etrend-sk-1-X.jpg

"Sme asi v dvoch tretinách rekonštrukcie, čaká nás najkomplikovanejšia a možno najdetailnejšia časť, a to je priamo zariaďovanie hotela," vysvetľuje jeho generálna riaditeľka Zuzana Kovaľová. Problémom je podľa nej aj to, že fotografie vtedajšieho interiéru hotela, ktorý dvakrát navštívil aj prezident Československej republiky Tomáš Garrigue Masaryk, sa nezachovali.

"Hľadali sme snímky aj u pamätníkov a ľudí, ktorí sa v Tatrách zaoberajú históriou, ale nenašli sme ich. Pri zariaďovaní teda vychádzame priamo z obdobia, keď bol hotel postavený," poznamenáva. Celkovo má rekonštrukcia stáť 7,5 milióna eur, hotel by mal byť oficiálne otvorený 31. decembra 2016.

K pôvodnému objektu pristavili aj novú budovu, kde bude kongresová sála a wellness. Kapacita hotela sa z doterajších 28 izieb zvýši zhruba na 70 s približne 140 lôžkami všetkých kategórií. V historickom objekte obnovia pôvodnú kaviareň s terasou, v pivničných priestoroch vznikne vinotéka, špecializovaný koňakový bar a obrazová galéria.

Najdôležitejšie bolo splniť požiadavky investora popri snahe zachovať historickú časť hotela. Pre celistvosť vonkajšej fasády robili napríklad zateplenie budovy z vnútornej časti. Pôvodný objekt spája neorenesančný štýl s detailami švajčiarskeho štýlu.

Lomnica-podtatranske-noviny-sk-1-X.jpg

Hotel Lomnica bol vôbec prvý hotel vo Vysokých Tatrách, postavili ho v roku 1893 podľa projektu významného architekta Gedeona Majunkeho zo Spišskej Soboty. Po dokončení mu patrilo niekoľko prvenstiev, bola to napríklad najväčšia hrazdená budova vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zároveň sa pokladal za najhonosnejší a najvyhľadávanejší hotel.

Trojposchodová budova mala 28 izieb, reštauráciu a kaviareň, neskôr prvé kancelárie kúpeľného riaditeľstva a poštový úrad. O svoje výsadné postavenie hotel Lomnica prišiel až postupnou výstavbou tatranských grandhotelov v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese v rokoch 1904 až 1906. Hotel Lomnica dlhé roky patril podniku Interhotel Tatry, neskôr zmenil niekoľkých vlastníkov. Dnes je budova zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Foto a vizualizácia: podtatranske-noviny.sk, GFI

Podobné články