V ekologických budovách je zelených plôch čoraz viac

29.04.2015, Lukáš Slovák | Budovy

Ekologické trendy a technológie pri výstavbe budov často dopĺňa aj interiér v duchu "zelených" štandardov. Zeleň v budovách má rozličné podoby, okrem estetickej funkcie zlepšuje aj kvalitu ovzdušia.

Bratislavská budova BBC 1 Plus s certifikátom LEED Gold, prvá "zelená" administratívna stavba na Slovensku, vyniká zelenými plochami, ktoré dotvárajú jej ekologický charakter. Nájdeme tu hneď niekoľko príkladov využitia rastlinného materiálu.

V BBC 1 Plus tvoria zelené strechy spolu s terasami vyše 50 percent celkovej strešnej plochy. Pokrytie vegetáciou je vhodným riešením pri zlepšovaní kvality prostredia v budove a okolo nej. Výhody sú výrazné aj v súvislosti so striedaním ročných období – v zime zelená strecha pôsobí ako izolácia pred únikom tepla, v lete spĺňa funkciu ochrany pred slnečným žiarením a znižuje prehrievanie budovy. Významnými benefitmi sú zadržiavanie vody, akustická izolácia a funkcia biofiltra. Navyše, ide o estetickú a ekonomickú nadstavbu k trvalej udržateľnosti budovy.

BBC-zelen-2-X.jpg

 Dizajnové kvetinárstvo Fiori je v budove BBC 1 Plus od februára t.r.


 

Recepcia na prízemí budovy je atraktívnym priestorom, ktorý upúta každého návštevníka. Dôvodom je živá zelená stena, ktorú tvorí výsadba vegetácie do vertikálnej polohy. Stena esteticky dopĺňa priestor, pričom prispieva aj k lepšej kvalite vzduchu. Tieto vlastnosti zdôrazňujú i početné dizajnové kvetináče s výsadbou, rozmiestnené v interiéri spoločných priestorov budovy.

Developer budovy BBC 1 Plus priebežne organizuje rozmanité akcie, aby poukázal na dôležitosť aktívneho prístupu k životnému prostrediu. Spomeňme napríklad zelené trhovisko Eco village, ktoré sa konalo v apríli 2014 priamo pred budovou, či akciu na podporu cyklistov Bike your city. V blízkosti budovy je autobusová zastávka, ktorú skrášlili žiaci základnej školy maľbou ekologického motívu v rámci projektu BBC 1 Plus Ekológia očami detí. "V prípade tohto projektu išlo najmä o šírenie myšlienky trvalej udržateľnosti a zapojenie detí do verejnoprospešnej aktivity," hovorí lízingový riaditeľ BBC 1 Plus Radovan Mihálek.

Ďalším zeleným prvkom v budove je dizajnové kvetinárstvo Fiori, ktoré otvorili vo februári tohto roku. Priestory nového nájomcu sa rozprestierajú na ploche 57,5 m² a kombinujú v sebe štúdio kvetov a dizajnu.

BBC-zelen-3-X.jpg

 Zelené trhovisko Eco village sa v apríli 2014 konalo priamo pred budovou BBC 1 Plus, tento rok sa uskutoční v polovici mája


 

Foto: Fiori, BBC 1 Plus

Podobné články