Zelené strechy: nefalšovaná radosť a úžitok z blízkosti prírody

26.08.2021, ABC-bývanie.sk | Budovy

Deficit chýbajúcej zelene a prírody, ktorá neraz prehráva s urbanizáciou, dolieha na ľudí čoraz väčšmi. Pokrytie striech budov vegetáciou sa preto v poslednom čase stáva žiadaným trendom a cestou, ako aspoň sčasti tento negatívny vývoj zvrátiť.

Zelené strechy sú jednou z foriem zušľachťovania estetiky budov. Nejde pritom o žiadnu novinku: je to známy a osvedčený spôsob zveľaďovania bývania aj v obmedzenom priestore a skvalitňovania príbytkov s využitím zelene, prírody a jej nekonečných možností.

Zelene-strechy-2-X.jpg


Krása, ktorá má zmysel

Jedným z divov sveta a staroveku sú slávne visuté záhrady v Babylone, ktorých estetika a účinky upadli s nástupom spomínanej urbanizácie do zabudnutia. Dôležité bolo riešiť bývanie pre ľudí, ktorí svojou prácou prispievali k rozvoju spoločnosti, kým ekológia s prírodou sa v tomto trende akosi rozplynuli a stratili.

Nastala však zmena k lepšiemu, v prospech zelene. Nielen vo veľkých mestách Európy, Ázie, Ameriky majú na strechách čoraz viac záhrad – oku lahodiacich ostrovov krásnej a bujnej vegetácie. Takéto zelené strechy sú príkladom racionálneho a ekologicky zodpovedného usporiadania priestoru, ktorý si môžete jednoducho a rýchlo vytvoriť či naplno vychutnať aj u vás doma.

Zelene-strechy-1-X.jpg


Racionálne a ekologické využitie zelene

Pôda je dnes nedostatková komodita, preto strešnú záhradu, najmä v meste, môžete získať ako vzácne miesto, ktoré aj so vstupnými nákladmi bude stále lacnejšie ako iný pozemok.

A pokiaľ by sa vám ešte pred pár rokmi takáto myšlienka zdala utopická, v praxi sa dnes môžete presvedčiť, že šírenie a využívanie zelených či organických striech je v súčasnosti celkom bežné a dostupné. Má to svoje logické dôvody. Ide o racionálne a ekologické využitie zelene nielen pre naše pohodlie, ale aj pre lepšiu budúcnosti, ktorú si takto formujeme a tvoríme my sami.

Zelene-strechy-3-X.jpg


Krajšie prostredie, pohodlnejší život

Z ekologického hľadiska zrejmou výhodou takejto strechy pokrytej trávou, kvetmi a inou vegetáciou je to, že všetky použité rastliny sálajú kyslík, ktorého vo veľkom meste nikdy nie je nazvyš. Len pre zaujímavosť, obyčajný trávnik s rozlohou 150 metrov štvorcových produkuje také množstvo kyslíka, aké ročne spotrebuje zhruba sto ľudí.

Nielen ekológovia sú preto presvedčení, že zelené strechy, ktoré môžu vizuálne zjemniť aj zaujímavé dekorácie do záhrady, dokážu obohatiť alebo prinajmenšom zachovať v našom prostredí veľmi dôležitú biodiverzitu.

A hoci takéto zelené strechy ešte stále nie sú celkom bežné, niet pochýb, že postupne sa stanú normou, ktorá naše mestá pomôže urobiť ešte krajšími a život v nich pohodlnejším. Vy sa však o tom môžete presvedčiť ihneď a možno tak už teraz začnete meniť k lepšiemu celý svet.

Foto: Hana Kolarova / Shutterstock.com, josefkubes/Shutterstock.com, Alison Hancock / Shutterstock.com

Podobné články