Zimný štadión O. Nepelu: cenu zvýšili neplánované práce

16.05.2011, SITA | Budovy

Stavebná spoločnosť Ingsteel zrekonštruovala Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave za 73,1 milióna eur (bez DPH).

Pôvodnú cenu zvýšili o 16,3 percenta postupne zapracúvané zmeny, úpravy a doplňujúce práce počas výstavby, oznámila firma Ingsteel s tým, že dodatky vyplývali z troch základných faktorov, ktoré ovplyvnili celkovú konečnú cenu. Na bratislavskom Zimnom štadióne O. Nepelu, ako aj v košickej Steel Aréne sa hrali zápasy majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji (29. apríla - 15. mája 2011).
 

Ako a prečo stúpala cena

"Zvýšenie pôvodnej ceny o 6,27 perc. vyplývalo zo zmeny rozsahu a kvality prác na základe požiadaviek užívateľa a architekta. Ďalších 9,15 perc. navýšili práce, ktoré neboli v pôvodnom tendrovom zadaní požadované, ale boli nevyhnutné na celkové fungovanie štadióna. Pod zvýšenie celkovej ceny o 0,85 perc. sa podpísali aj práce, ktoré vyplývali z rozdielu skutočného stavu starého štadióna v porovnaní s predpokladom v projekte," uviedol ďalej Ingsteel.

Firma tvrdí, že cena prác prepočítaná podľa veľkosti ľadovej plochy dosiahla štandardnú výšku 16 222 eur za štvorcový meter. Je približne rovnaká ako cena zimných štadiónov v lotyšskej Rige alebo litovskom Vilniuse, kde dosiahla 16-tisíc eur za štvorcový meter plochy.

"Výrazný rozdiel je však v kvalite, vo vybavení a v infraštruktúre porovnávaných štadiónov," vysvetlila spoločnosť. Doterajšie porovnávanie hodnoty zimných štadiónov v prepočte celkovej ceny na počet sedadiel podľa firmy považujú odborníci za nepresné.
 

Ingsteel: veľa nepresných informácií

Ingsteel ďalej konštatuje, že v súvislosti s rekonštrukciou zimného štadióna v Bratislave odznelo v poslednom období veľa nepresných informácií.

"Skutočnosť je taká, že ak porovnávame porovnateľné, teda prepočet celkovej ľadovej plochy, dostávame sa zhruba na rovnakú úroveň ako štadióny v Rige alebo Vilniuse. Rozdiel v celkovej cene je výsledkom nadštandardnej výbavy a infraštruktúry, ako sú napríklad dve podzemné parkovacie podlažia, suterén pod hlavnou ľadovou plochou alebo akustika, ktoré si objednalo mesto Bratislava," spresnil výrobno-technický riaditeľ pre stavebnú činnosť spoločnosti Ingsteel Róbert Köppl.

"Za Ingsteel však môžem garantovať, že stavba, ktorú sme realizovali, je plne v súlade s požiadavkami zadávateľa," dodal.
 

Objednávateľ žiadal ďalšie práce

Ingsteel získal zákazku na rekonštrukciu zimného štadióna v Bratislave v užšej súťaži na základe jednej prijatej ponuky. Obstarávanie organizoval Generálny investor Bratislavy. Zmluva v pôvodnej výške 62,88 mil. eur (bez DPH) bola uzatvorená 21. apríla 2009 s platnosťou na 22 mesiacov.

Predpokladaná hodnota zákazky v súťaži predstavovala 59,75 mil. eur. Podiel pravdepodobného plnenia prác v subdodávateľskom vzťahu tretími stranami dosahoval 21 mil. eur (bez DPH).

Investor a zhotoviteľ stavby uzavreli 7. apríla t.r. dodatok č. 7 k zmluve zvyšujúci pôvodnú zmluvnú cenu o 12,05 mil. eur (vrátane DPH). Vyplýva to z oznámenia vo Vestníku verejného obstarávania z 27. apríla 2011. Dôvodom dodatku je riešenie ochrany ľadovej plochy bez roztápania jej prikrytím izolačnými vrstvami s protišmykovou povrchovou úpravou a následne mobilnou drevenou podlahou určenou na športové využitie v zmysle požiadavky zmluvy.
 

Hala aj pre kultúrno-spoločenské podujatia

Ďalšie zvýšenie parametrov haly aj pre významné kultúrno-spoločenské podujatia je zabezpečené doplnením dostatočne silného rozvádzača priamo do oblasti vstupu na plochu v mieste predpokladaného umiestnenia javiska. Hlavné energetické prívody v hale majú dostatočnú kapacitu, len boli ukončené v rozvádzačoch ďaleko od navrhovanej javiskovej produkcie.

Doplnením štruktúrovanej kabeláže o dátové zásuvky na druhom a treťom nadzemnom podlaží sa zvýšili parametre haly a je umožnený prenos signálu hlavého pódia na podružné scény a vstupné priestory štadióna.
 

Skúsená stavebná spoločnosť

Firma Ingsteel, spol. s r.o., so sídlom v Bratislave je spoločnosťou holdingového typu so zameraním na komplexné služby od návrhu technického riešenia, cez vlastnú výrobu oceľových, hliníkových a antikorových prvkov až po dodávku stavby na kľúč. Firma je v obchodnom registri od augusta 1991, základné imanie má 1 mil. eur. Konateľom a jediným spoločníkom podniku je od jeho vzniku Anton Bezák.

Ingsteel spolu s dcérskymi firmami realizuje pozemné stavby, kde podiel vlastných prác pri niektorých dielach dosahuje 70 perc. Spoločnosť sa podieľala aj na výstavbe napríklad viacúčelovej športovej haly v Poprade, obchodno-zábavného centra Max v Dunajskej Strede či výrobného závodu spoločnosti Velux v Partizánskom. Ingsteel v súčasnosti pracuje aj na realizácii komplexu Europa Shopping Center vo Zvolene, kde je zhotoviteľom stavby a teraz už i spoluinvestorom.

Foto: Ľubo Stacho

Podobné články