Diaľnicu D3 na Kysuciach chcú postaviť štyri stavebné združenia

15.08.2012, SITA | Inžinierske stavby

Úsek diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité na Kysuciach chce najlacnejšie naprojektovať a postaviť skupina firiem Doprastav, Strabag, Váhostav-SK a Metrostav, a to za 329,88 milióna eur (bez DPH).

Vyplýva to z dnešného otvárania ponúk v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Ponuka slovensko-českého združenia predstavuje zhruba 90 percent z pôvodnej predpokladanej hodnoty zákazky 365,61 mil. eur. Úsek je dlhý 12,3 kilometra a stavať sa má v polovičnom profile. Všetky štyri predložené ponuky vo verejnom obstarávaní, ktoré NDS vyhlásila v júni, boli nižšie ako odhadované náklady.

Taliansko-slovenská skupina INC a Hant BA DS navrhla, že diaľnicu pri hraniciach s Poľskom a Českou republikou naprojektuje a vybuduje za 334,89 mil. eur (91,6 perc. predpokladanej ceny). Nasleduje spoločnosť OHL ŽS Brno s ponukou 337,91 mil. eur (92,4 perc.) a združenie firiem Eurovia, Stavby mostov Slovakia a Tubau navrhlo cenu 351 mil. eur (bez DPH, 96 perc.). Ponuky stavebných podnikov v predchádzajúcich diaľničných súťažiach, ktoré NDS rozbehla nedávno, boli podstatne nižšie v porovnaní s odhadovanými nákladmi ako vo výberovom konaní na úsek Svrčinovec - Skalité.

Vypracovanie projektovej dokumentácie a uskutočnenie stavebných prác na kysuckej diaľnici je na tri roky. Financovanie majú zabezpečiť peniaze Európskej únie a štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava v terajšom programovom období čerpania eurofondov.

Podobné články