Druhý úsek diaľnice pri Levoči chce stavať trinásť záujemcov

28.09.2011, SITA | Inžinierske stavby

Druhý úsek D1 pri Levoči chce stavať 13 firiem. Podľa neoficiálnych výsledkov súťaže najlacnejšiu ponuku na výstavbu úseku Jánovce - Jablonov dalo združenie Hant BA a Cestné stavby Liptovský Mikuláš.

Tieto spoločnosti sú ochotné dodať projektovú dokumentáciu a uskutočniť práce na spomínanom úseku za necelých 120 miliónov eur. Ponuky sa mali otvárať 27. septembra. Nasleduje Eurovia SK s ponukou takmer 126,3 mil. eur, tretia najnižšia ponuka je od českej firmy OHL ŽS, a to vo výške 128,5 mil. eur.

O výstavbu druhého úseku Jánovce - Jablonov prejavil záujem aj Váhostav-SK s ponukou 134,7 mil. eur, združenie Doprastav a Strabag s ponukou 137,7 mil. eur, ako aj Skanska SK, ktorá chce za výstavbu spomínaného diaľničného úseku takmer 144 mil. eur. Najdrahšiu ponuku spomedzi všetkých 13 uchádzačov dalo konzorcium podnikov Mece SA, Mesk, Chemkostav, VPU Deco a Mota. Toto združenie v obstarávaní ponúklo svoje služby za vyše 199,5 mil. eur.

Obstarávanie sa koná podľa podmienok Žltej knihy Medzinárodnej federácie konzultačných inžinierov (FIDIC), keď úspešný uchádzač zabezpečí projekt aj výstavbu. Novú verejnú súťaž na dodanie projektovej dokumentácie a uskutočnenie prác na druhom úseku D1 Jánovce - Jablonov pri Levoči vyhlásila Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v júni 2011.

Predpokladaná cena za vypracovanie projektu a výstavbu diaľnice bola vyše 270 mil. eur.
Ide o 9,5-kilometrovú východnú časť budúcej diaľnice v dĺžke 18,5 kilometra. Práce majú trvať tri roky (1 125 dní), financované budú z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie a zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava.

Súčasťou diaľnice bude aj dvojrúrový tunel Šibenik v dĺžke 635,5 metra. Stavba úseku bude viesť cez katastrálne územia priľahlých obcí od Levoče cez Spišský Hrhov, Doľany, Klčov a Nemešany po Spišské Podhradie.

NDS zrušila pôvodné obstarávanie len na výstavbu druhého úseku diaľnice pri Levoči, pretože spoločnosť Doprastav podala na súde žalobu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten totiž vyhovel len časti jej námietok proti podmienkam súťaže. ÚVO nariadil NDS odstrániť nedostatky v súťažných podkladoch. Predpokladaná cena stavby diaľnice v prvej súťaži bola vyše 265 mil. eur. Výstavba mala trvať viac ako tri a štvrť roka (1 217 dní).

V obstarávaní na stavbu prvého, západného úseku diaľnice Jánovce - Jablonov uspela medzi 13 uchádzačmi spoločnosť Váhostav-SK spolu s firmou Bögl a Krýsl. Práce na 9-kilometrovej časti budúcej diaľnice medzi Spišským Štvrtkom a Levočou, naplánované na 2,5 roka, majú uskutočniť za 59,939 mil. eur. Táto suma je o takmer 37 percent nižšia, ako bola predpokladaná cena zákazky v objeme 94,65 mil. eur. Výstavba diaľnice sa začala 20. júna 2011.

Podobné články