Úsek R3 Tvrdošín - Nižná: súťaž naťahujú opätovné námietky

27.05.2020, SITA | Inžinierske stavby

Takmer tri roky trvajúce verejné obstarávanie na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín - Nižná naťahujú opätovné námietky. Kedy sa začne stavať, nevedno.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) momentálne nevie odhadnúť, kedy uzavrie zmluvu so zhotoviteľom stavby medzi Tvrdošínom a Nižnou a začnú sa práce na oravskom úseku R3 v dĺžke 4,4 kilometra. Výstavba je plánovaná na dva a štvrť roka, financovanie bude zo štátneho rozpočtu.

R3-Tvrdosin-Nizna.jpg

"Aktuálne naďalej prebieha proces verejného obstarávania na zhotoviteľa úseku R3 Tvrdošín - Nižná. Voči vyhodnoteniu ponúk podal námietku neúspešný uchádzač," uviedla vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková s tým, že toto právo uchádzača nevedia ovplyvniť. "Vzhľadom na pokračujúci proces verejného obstarávania a možnosti opätovného podania námietok, ktoré môžu vyhodnotenie súťaže predĺžiť, uvádzať presný termín začiatku výstavby by v tejto chvíli nebolo z našej strany korektné," dodala E, Žgravčáková.

R3-Tvrdosin-Nizna-NDS2-1-X.jpg

NDS vlani začiatkom decembra opätovne vyhodnotila ponuky ôsmich uchádzačov v obstarávaní na výstavbu R3 Tvrdošín - Nižná. Za víťaza vybrala taliansko-slovenské združenie spoločností Todini Costruzioni Generali, S.p.A., Rím, Cesty SK, s.r.o., Košice, a Cedis, s.r.o., Bratislava, a to s najnižšou cenovou ponukou 59,4 milióna eur (bez DPH). Druhú najnižšiu cenu navrhla skupina spoločností v zložení Hochtief SK, Alpine Slovakia, Hyddroekol (vyše 62 mil. eur). Obe ponuky boli pôvodne vylúčené spolu s ďalšími štyrmi. Predpokladaná cena výstavby bola takmer 75 mil. eur, užšia súťaž na zhotoviteľa sa začala ešte v auguste 2017.

R3-Tvrdosín-Nizna-NDS1-1-X.jpg

Rada Úradu pre verejné obstarávania (ÚVO) v marci tohto roku zamietla odvolanie uchádzača a potvrdila rozhodnutie úradu, ktorý v januári zamietol jeho námietky proti vyhodnoteniu ponúk. NDS pôvodne prijala ponuku s najnižšou cenou, a to z ponúk, ktoré neboli vylúčené. Prijala vtedy ponuku skupiny firiem Swietelský-Slovakia, spol. s r.o., a Ava-stav, s.r.o., Galanta, vo výške 65,8 mil. eur. Metrostav, a.s., Praha, navrhol cenu 67,73 mil. eur, slovensko-talianske združenie Váhostav - SK a ICM ponúkol 68,97 mil. eur, Strabag a Doprastav 69,23 mil. eur, Hastra, Cesty Nitra a Inžinierske stavby 69,87 mil. eur a Skanska SK a Skanska 72,38 mil. eur.

Vizualizácie a mapa: Národná diaľničná spoločnosť

Podobné články