Ponuky na druhý úsek D1 pri Levoči otvoria 27. septembra

14.09.2011, SITA | Inžinierske stavby

Stavebné firmy majú o dva týždne viac času na predkladanie ponúk v obstarávaní na projektovanie a výstavbu druhého úseku diaľnice D1 pri Levoči.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) preložila termín na predkladanie a otváranie ponúk z pôvodného 13. septembra na 27. septembra 2011. "Termín bol posunutý v prospech uchádzačov, aby mali dostatok času na prípravu ponúk," potvrdil hovorca NDS Marcel Jánošík.

Novú verejnú súťaž na dodanie projektovej dokumentácie a uskutočnenie prác na druhom úseku D1 Jánovce - Jablonov pri Levoči vyhlásila diaľničná spoločnosť v júni. Predpokladaná hodnota vypracovania projektu a výstavby diaľnice dosahuje 270,482 milióna eur.

Ide o 9,5-kilometrovú východnú časť budúcej diaľnice, ktorá má dĺžku 18,5 kilometra. Práce majú trvať tri roky, resp. 1 125 dní, financované budú z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie a zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava. Súčasťou diaľnice sa stane dvojrúrový tunel Šibenik v dĺžke 635,5 metra.

Obstarávanie sa koná podľa podmienok Žltej knihy Medzinárodnej federácie konzultačných inžinierov (FIDIC), keď úspešný uchádzač zabezpečí projekt aj výstavbu. Stavba diaľničného úseku bude viesť cez katastrálne územia priľahlých obcí od Levoče cez Spišský Hrhov, Doľany, Klčov a Nemešany po Spišské Podhradie.

Na začiatku úseku bude križovatka Levoča, ktorá umožní prepojenie diaľnice cez privádzač s cestou prvej triedy. Na ľavej strane diaľnice je navrhnuté veľké odpočívadlo Levoča s výhľadom na mesto, od diaľnice bude preto vzdialené zhruba 150 metrov.

Firmy musia získať prísľub na poskytnutie bankového úveru najmenej za 11 mil. eur na zabezpečenie financovania prác. Ďalšou podmienkou je, že uchádzači uskutočnili aspoň dve diaľničné stavby, každú minimálne za 50 mil. eur (bez DPH). Hlavný inžinier projektu za uchádzača musí mať skúseností s projektovaním za posledných desať rokov. Pre hlavného stavbyvedúceho sa vyžaduje najmenej 10-ročná prax pri stavbách diaľnic alebo rýchlostných ciest.

NDS zrušila pôvodnú súťaž len na výstavbu druhého úseku diaľnice pri Levoči, pretože spoločnosť Doprastav podala na súde žalobu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie.

Ten totiž vyhovel iba časti jej námietok proti podmienkam súťaže. Úrad nariadil NDS odstrániť nedostatky v súťažných podkladoch. Predpokladaná cena stavby diaľnice v prvom obstarávaní bola 265,68 mil. eur. Výstavba mala trvať viac ako tri a štvrť roka, resp. 1 217 dní. Zrušená súťaž bola vyhlásená podľa Červenej knihy FIDIC, podľa ktorej by budúci zhotoviteľ uskutočnil iba samotnú stavbu.

V obstarávaní na stavbu prvého, západného úseku diaľnice Jánovce - Jablonov uspela medzi 13 uchádzačmi spoločnosť Váhostav-SK spolu s firmou Bögl a Krýsl. Práce na 9-kilometrovej časti budúcej diaľnice medzi Spišským Štvrtkom a Levočou, naplánované na 2,5 roka, majú uskutočniť za 59,939 mil. eur (bez DPH). Táto suma je o takmer 37 percent nižšia, ako bola predpokladaná cena zákazky v objeme 94,65 mil. eur.

Výstavba diaľnice sa začala 20. júna. NDS už spracovala žiadosť o nenávratný finančný príspevok na financovanie tohto úseku diaľnice a poslala ju ministerstvu dopravy na schválenie.

Podobné články