Výbuch v diaľničnom tuneli zavalil robotníkov, jeden zomrel

12.08.2013, SITA | Inžinierske stavby

Výbuch v rozostavanom tuneli Šibenik na úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov pri Levoči zavalil dnes šiestich robotníkov. Strelmajster (39) zahynul, piati stavbári sú zranení, z toho jeden ťažko.

Nešťastie na stavbe tunela sa stalo krátko pred pol piatou ránoExplózia nastala počas raziacich prác v južnej tunelovej rúre. Nešťastie sa stalo krátko pred pol piatou ráno. "Pri plánovaných trhacích prácach došlo k neočakávanému výbuchu. Následkom explózie utrpel strelmajster, ktorý riadil trhacie práce, smrteľný pracovný úraz. Ďalší piati pracovníci boli zranení, z toho jeden ťažko," potvrdila Simona Tančáková zo spoločnosti Eurovia SK.

Prví záchranári, ktorí prišli na miesto nešťastia, boli z levočskej nemocnice pod vedením lekára Olega Kosťukeviča. Prvá posádka si okamžite zobrala na starosť najťažšie zraneného muža. "Bol vo veľmi vážnom stave, mal početné zranenia hrudníka, panvy, lebky, amputované prsty na pravej dlani, bol nestabilný. Začali sme s prvou pomocou. Neskôr prišli ostatné zložky zo Spišskej Novej Vsi, naša druhá posádka a priletela letecká záchranná služba. Pacient, žiaľ, po hodinovej resuscitácii podľahol zraneniam nezlučiteľným so životom," povedal O. Kosťukevič.

Podľa lekára došlo pravdepodobne k explózii výbušniny, ktorá sa používa pri prácach v tuneli. "Stavbár zrejme chcel skontrolovať, prečo to nevybuchlo. To sú len moje predpoklady," dodal.

Zranenia, ktoré utrpeli robotníci, im spôsobili kamene a hlina, ktorá sa na nich zosunula. Nehoda sa podľa lekára stala približne 20 metrov od vstupu do tunela. Odhad vzdialenosti je však len približný, keďže na mieste zasahovali ešte v čase, keď nebolo prirodzené svetlo a museli si svietiť reflektormi.

Tragédia na stavbe diaľničného tunela nemusí znamenať zastavenie jeho razenia. Podľa ministra dopravy Jána Počiatka, ktorý prišiel na miesto nešťastia, je už väčšina dôkazov zabezpečená a nehrozí dlhodobé zastavenie výstavby diaľničného tunela. V tomto prípade možno hovoriť maximálne o dňoch, nevylúčil však, že práce možno budú pokračovať okamžite.

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je rozdiel medzi Iliašovcami, kde spadla podperná konštrukcia pri výstavbe diaľničného mosta v novembri 2012, pričom na mieste zahynuli štyria robotníci, a prípadom v tuneli Šibenik.

Zatiaľ nie je jasné, či v tuneli zlyhala technika alebo ľudia. Podľa R. Kaliňáka sa okolo 1.00 h začali odstrelové práce v južnej rúre tunela Šibenik. Po uložení jednotlivých výbušnín však všetky neexplodovali. Nasledovali ďalšie práce, ktoré mali zabezpečiť odstrel prvej časti výbušnín. Ani druhý odstrel však nebol celkom úspešný. Nasledovalo odstraňovanie nahromadeného materiálu po výbuchoch, počas ktorého nastala nekontrolovaná explózia.

Minister vnútra potvrdil, že o život prišiel strelmajster, ktorý riadil odstrelové práce. "Na mieste je aj banský úrad, ktorý bude nehodu vyšetrovať spolu s políciou. Zranení robotníci boli zamestnancami firmy, ktorá tieto práce robila v subdodávke pre hlavného zhotoviteľa diaľnice," dodal R. Kaliňák.

Krajské operačné stredisko tiesňového volania prijalo hlásenie o nehode na stavbe tunela Šibenik o 4.27 h. Celkovo tu zasahovali dve ambulancie rýchlej lekárskej pomoci, dve ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci a vrtuľník záchrannej zdravotnej služby.

Foto: TASR

Podobné články