Druhý úsek D1 Jánovce - Jablonov by mal byť hotový o dva roky

12.08.2013, SITA | Inžinierske stavby

Práce na stavbe druhého úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra trvajú od júna 2012 a podľa plánov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) by mali byť ukončené v júli 2015.

Súčasťou východnej časti diaľnice Jánovce - Jablonov medzi Levočou a Spišským Podhradím bude 591-metrový dvojrúrový tunel Šibenik, kde dnes pri razení následkom výbuchu zahynul jeden pracovník a piati sa zranili.

Výstavbu D1 Jánovce - Jablonov, druhý úsek, uskutočňuje združenie stavebných spoločností Eurovia SK, Eurovia CS a Stavby mostov Slovakia. Zmluvná cena za vypracovanie projektovej dokumentácie a stavebné práce je 126,26 milióna eur (bez DPH). Zmluvu o dielo uzavrela NDS so združením v máji 2012, výstavbu tunela Šibenik pre toto združenie kompletne zabezpečuje subdodávateľsky firma Tubau.

Prípravné práce na portálovej jame tunela Šibenik mali byť podľa plánu dokončené do konca tohto roku, podobne ako aj diaľničný privádzač Levoča v dĺžke 985 metrov a kruhová križovatka pri Levoči. Súčasťou druhého úseku D1 Jánovce - Jablonov bude 12 mostov a veľké ľavostranné odpočívadlo pri Levoči.

Externý stavebný dozor na stavbe druhého úseku D1 pri Levoči, vrátane susedného prvého úseku v dĺžke 9 kilometrov, zabezpečuje Združenie SD Jánovce Jablonov. Členmi združenia sú firmy AE Dozoring a Infraprojekt so sídlom v Bratislave. Zmluvná cena stavebného dozoru je 1,888 mil. eur (bez DPH).

Na stavbe prvého úseku D1 Jánovce - Jablonov sa vlani začiatkom novembra pri betonáži diaľničného mosta zrútila podperná konštrukcia. Zahynuli vtedy štyria robotníci. Práce boli obnovené až v apríli tohto roku, pričom tragická udalosť spôsobila polročné predĺženie pôvodného plánovaného termínu ukončenia stavby. Namiesto koncom tohto roku by mala byť hotová v júni 2014.

Práce na prvom, západnom úseku D1 pri Levoči trvajú od júna 2011. Stavbu 9-kilometrového úseku diaľnice realizuje združenie Váhostav-SK a Bögl & Krýsl za zmluvnú cenu 59,94 mil. eur (bez DPH). Oba úseky D1 Jánovce - Jablonov majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.

Podobné články