Práce v tuneli Šibenik na úseku diaľnice D1 sa už obnovili

13.08.2013, SITA | Inžinierske stavby

Práce na výstavbe diaľničného tunela Šibenik pri Levoči, v ktorom sa 12. augusta 2013 skoro ráno stalo nešťastie, boli obnovené ešte v ten istý deň podvečer. Obnovenie prác povolil banský úrad.

Informovala o tom PR manažérka stavebnej spoločnosti Eurovia SK, a.s., Košice, Simona Tančáková. "V pondelok podvečer bola južná tunelová rúra vyčistená od všetkých výbušnín, ako aj od materiálu z odstrelu. Nešťastná udalosť neovplyvnila práce na ostatných stavebných objektoch, ktoré sa realizujú podľa plánu bez akéhokoľvek prerušenia," dodala S. Tančáková. Eurovia SK je súčasťou združenia realizujúceho výstavbu druhého úseku D1 Jánovce - Jablonov vrátane tunela Šibenik.

Pri prácach v rozostavanom tuneli Šibenik na druhom úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov sa v pondelok 12. augusta okolo pol piatej ráno stala tragédia. Následkom nekontrolovaného výbuchu trhaviny v južnej tunelovej rúre zahynul strelmajster, ktorý riadil trhacie práce, piati robotníci utrpeli zranenia, z nich jeden ťažké. Príčiny vyšetruje banský úrad a polícia, ktorá začala stíhanie pre usmrtenie osoby. Ľahšie zranených stavebných robotníkov previezli do nemocníc v Levoči a Poprade s poraneniami hlavy a dolných končatín. Jedného z nich už prepustili do domáceho ošetrenia.

Práce na stavbe druhého úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra trvajú od júna minulého roku a podľa plánov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) by mali byť ukončené v júli 2015. Súčasťou východnej časti diaľnice Jánovce - Jablonov medzi Levočou a Spišským Podhradím bude 591-metrový dvojrúrový tunel Šibenik.

Výstavbu D1 Jánovce - Jablonov, druhý úsek, uskutočňuje združenie stavebných spoločností Eurovia SK, a.s., Eurovia CS, a.s., Praha, a Stavby mostov Slovakia, a.s., Banská Bystrica. Zmluvná cena za vypracovanie projektovej dokumentácie a stavebné práce je 126,26 milióna eur (bez DPH). Zmluvu o dielo uzavrela NDS so stavebným združením v máji 2012. Stavbu tunela Šibenik pre združenie kompletne zabezpečuje subdodávateľsky firma Tubau, a.s., Žilina, trhacie práce v tuneli realizuje bratislavská spoločnosť Austin Powder Slovakia.

Podobné články