Inovatívne opláštenie budovy Guardianu v americkom Carletone
Sklárska spoločnosť Guardian rozšírila svoje Vedecké a technologické centrum v Carletone, štát Michigan, USA. Budova vyniká tým, že má nulové náklady na klimatizovanie a vykurovanie interiéru.
Stredisko je výkladnou skriňou Guardianu, kde firma ukazuje svoje novinky v oblasti architektonického skla a ďalšie inovácie. Guardian je jedným z popredných svetových výrobcov plaveného skla pre komerčné aj rezidenčné stavby, okrem toho však zhotovuje aj interiérové sklo.
Rozšírením centra, ktorá má plochu 27-tisíc metrov štvorcových, Guardian mal v úmysle potvrdiť svoj ťah na inovácie a rozširovanie služieb pre zákazníkov. Medzi hlavné ťaháky objektu patrí magnetronová linka na vákuové nanášanie povlakou na sklo float v plnej prevádzkovej veľkosti, prezentačná sklenená stena, ukážka pokročilých zasklievacích technológií a v neposlednom rade aj nové laboratórne priestory.
Za osobitnú zmienku stojí inovatívne sklenené opláštenie, ktoré spĺňa kritériá na nulovú spotrebu energií, s použitím niekoľkých výkonných výrobkov firmy Guardian – protislnečného skla SunGuard SNX 51/23, parapetného panelu SunGuard Spandrel HT a s integrovaných fasádnych fotovoltických panelov.
"Toto hi-tech centrum vyjadruje ťah Guardianu smerom k ďalšiemu vývoju sklárskych technológií. Budova strediska má vonkajšie steny zhotovené z našich protislnečných skiel SunGuard SNX 51/23 a fotovoltických sklených panelov, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Dnes existuje len veľmi málo budov s takouto technológiou fasády," hovorí Sheldon Davis, viceprezident Guardian Industries pre výskum a vývoj.
Zasklenie steny s prerušeným tepelným mostom pochádza od firmy Thomson I. G., ktorá patrí medzi nezávislých certifikovaných dodávateľov izolačných skiel v rámci systému Guardian Select Fabrictor. Guardian SunGuard SNX 51/23 dodáva do budovy 51 percent viditeľného svetla a koeficient solárneho tepelného zisku je 0,23. Žiadne iné číre sklo pre komerčné účely, ktoré sa zhotovuje v Severnej Amerike, neponúka toľko svetla s tak malým prestupom tepla.
Foto: Guardian