Polystyrén v SR je na dobrej úrovni, stráži ju monitoring kvality

26.03.2015, Radoslav Kozák | Materiály, technológie, konštrukcie

Expandovaný polystyrén (EPS) sa na Slovensku vďaka monitoringu kvality drží na vysokej úrovni. Celková kvalita EPS dosiek na trhu sa vlani oproti predošlému roku zvýšila o 8 percent.

Podiel nekvalitného polystyrénu, ktorého vlastnosti nezodpovedajú slovenským ani európskym normám, sa na celkovom objeme testovaných výrobkov v roku 2014 znížil medziročne o 15 perc. Tieto údaje vyplývajú z výsledkov projektu Monitoring kvality EPS, ktorý každý rok realizuje Združenie výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (Združenie EPS SR).

Cieľom projektu je jednak sledovať kvalitu a chrániť spotrebiteľa, jednak nastaviť rovnaké podmienky pre všetky subjekty zaoberajúce sa výrobou, predajom alebo aplikovaním EPS na slovenskom trhu. Zámerom je tiež zabrániť distribúcii EPS na Slovensku firmám, ktorých výrobky nezodpovedajú platným normám a deklarácii uvádzanej producentom.

EPS-1-X.jpg


Výsledky monitoringu za rok 2014

V rámci projektu sa v roku 2014 odobralo a testovalo v troch kolách dovedna 88 vzoriek od 18 výrobcov a predajcov polystyrénu pôsobiacich na slovenskom trhu, z toho sedem firiem sú členmi Združenia EPS. Kvalita polystyrénu sa určovala dvoma parametrami: objemová hmotnosť a napätie v tlaku pri 10-percentnej deformácii.

Oproti roku 2013 bola vlani celková kvalita EPS dosiek na trhu vyššia o 8 perc. Táto úroveň je do veľkej miery výsledkom spolupráce so Slovenskou obchodnou inšpekciou, ktorá zabránila dovozu výrobkov nezodpovedajúcich normám. V začiatkoch spolupráce Združenia EPS a obchodnej inšpekcie (r. 2010) sa z trhu vytratili najmä nepoctiví importéri, ktorí sa v ďalších rokoch znovu pokúšali o návrat (r. 2013). Momentálne sa však situácia opäť zlepšuje.

"Monitoring kvality patrí medzi kľúčové činnosti združenia. Kontrola vlastností polystyrénu je potrebná na zhotovovanie kvalitného kontaktného tepelnoizolačného systému, a teda na predĺženie životnosti budovy a zlepšenie jej energetickej hospodárnosti. Projekt monitoringu pokračuje, takže sa nám darí strážiť kvalitu EPS na domácom trhu," hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.

EPS-2-X.jpg


Sankcie za nekvalitu

V boji proti nekvalitnému polystyrénu na Slovensku si združenie počína aktívne. Jeho vlastným členom, ktorým sa opakovane namerala nezhoda, hrozí pokuta až do výšky 5-tisíc eur. Ak nedostatky neodstránia, zo združenia ich vylúčia. Na nečlenov, ktorí po upozornení znovu predávajú nekvalitný polystyrén, združenie podáva podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu a nevylučuje ani trestné oznámenie za klamanie spotrebiteľa a nekalé konkurenčné praktiky.

Nezávislý odber vzoriek a ich testy vykonáva Technický a skúšobný ústav stavebný v súlade so slovenskými a s európskymi normami. Skúšky pritom opakovane potvrdzujú vyššiu kvalitu výrobkov od členov Združenia EPS.

"Skúsenosti z posledných deviatich rokov, ktoré sme v združení získali, potvrdzujú, že na dosiahnutie dlhodobých účinkov v stavebnom diele je jednou z najdôležitejších vlastností práve kvalita EPS ako kľúčového komponentu tepelnej izolácie. Druhou, nemenej dôležitou je úroveň zhotovenia vrátane detailov, pretože akékoľvek chyby majú vplyv na účinky izolácie a aj na životnosť diela," dodáva M. Strapková.

Foto: Martin Matula

Podobné články

 • Hydraulická ruka: skvelý pomocník pri stavebných a montážnych prácach

  Hydraulicka-ruka-2-X.jpg

  Pri výstavbe rodinného domu či jeho rekonštrukcii má hydraulická ruka neoceniteľné využitie. Bez ohľadu na špecifické potreby pri zdvíhaní bremien sú hydraulické zariadenia pripravené váš stavebný projekt zjednodušiť a urýchliť. Na čo sa pri výbere zamerať?

 • Viete, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov?

  EPS-obaly-3-X.jpg

  Elektrospotrebiče patria všeobecne k najpraktickejším darčekom, ktoré sa rok čo rok objavujú pod vianočnými stromčekmi mnohých domácností. Radosť z nich môže byť síce neopísateľná, no minca má aj v tomto prípade dve strany.

 • Rolovacie mreže sa postarajú o ochranu príbytku aj obchodu

  Minirol-6-X.jpg

  Chcete skĺbiť dobrý výhľad a bezpečie? O dostatočnú ochranu pred vlámaním sa postarajú rolovacie mreže, ktoré zároveň umožnia sledovať dianie naokolo. Využitie nájdu nielen v priemyselnej a vo verejnej sfére ako ochranné mreže v nákupných centrách, svoje miesto budú mať i u vás doma.

 • Cestou proti izolácii seniorov a riziku demencie je aj architektúra

  Seniori-Ecophon-2-X.jpg

  Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.

 • Mať poruke odborníka na akustiku sa pri rekonštrukcii budovy zíde

  Hluk-studia-foto-3-X.jpg

  Akustické merania na zhodnotenie priestorovej akustiky sú v zahraničí pri novej výstavbe či rekonštrukciách úplne bežné. V prípade verejných budov, napríklad škôl či nemocníc, sú dokonca povinné.

 • Dobrá akustika znižuje opakované hospitalizácie až o 56 perc.

  80c-shutterstock_156022646-2-X.jpg

  Slovensko plánuje v nasledujúcich rokoch investovať do modernizácie zdravotníckych zariadení takmer 1,5 miliardy eur. Okrem zlepšenia kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti je tak šanca znížiť aj počet hospitalizácií a spotrebu liekov. Aj na tieto parametre má vplyv nemocničné prostredie.