Salzburg – priekopník v stavbách s drevobetónom v Rakúsku

17.03.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Prieskum, ktorý na základe žiadosti Zväzu rakúskych betonární (VÖB) nedávno uskutočnil rakúsky inštitút pre výskum verejnej mienky TQS Research & Consulting k stavebnému materiálu drevobetón, zistil pozoruhodné výsledky.

Až neuveriteľných 90 percent oslovených v rakúskom stavebnom segmente považuje drevobetón za odolný stavebný materiál, 77 perc. ho pokladá za udržateľný (ekologický) a 69 perc. respondentov si dokonca myslí, že drevobetón je v súčasnosti cenovo stabilnejší a jeho dodávky sú spoľahlivejšie oproti iným stavebným materiálom.

Durisol-Salzburg-1-X.jpg

V tomto období sú to osobitne dôležité parametre pre stavebníctvo, pretože vzhľadom na terajší nedostatok surovín a všeobecnú infláciu je cenová stabilita a spoľahlivosť stále dôležitým faktorom pre stavebné firmy. Bolo by preto logické, aby domáca politika a stavebníctvo čoraz viac uprednostňovali lokálne stavebné materiály, akým je aj drevobetón. Suroviny na výrobu drevobetónu ako cement a drevná štiepka sa vyrábajú takmer výhradne regionálne.

Drevobetón sa však dnes bežne používa iba v niektorých častiach Rakúska, ako je Salzburg, Korutánsko a Štajersko. Podľa údajov pracovnej skupiny na drevobetón tvorí tento materiál až 60 perc. pri verejnoprospešných bytových stavbách.

Salzburg bol kedysi prvou spolkovou krajinou v Rakúsku, ktorá uznala potenciál tohto stavebného materiálu a toto leto dokonca takmer zdvojnásobila úroveň financovania na jeho využitie pri verejnoprospešnej bytovej výstavbe.

Rozhodnutie, ktoré môže byť vzorom aj pre iné rakúske spolkové krajiny, pretože práve v tejto súčasnej, dosť napätej situácii na svetovom trhu so surovinami, musí byť cieľom stavebnej politiky Rakúska podporovať regionálne a trvalo udržateľné stavebné materiály. Tie môžu prispieť k novým pracovným miestm, ale dokážu tiež zabezpečiť stabilnú stavebnú činnosť.

Výrobcom tohto stavebného materiálu je spoločnosť Leier, ktorá ho zhotovuje a distribuuje aj na Slovensku. Ide o ekologické a stopercentne recyklovateľné tvarovky z Durisolu, o ktorých sa viac dočítate na webstránke www.leier.sk/produkty/durisol/.

Foto: Leier

Podobné články