Spomalenie stavebníctva ponúka firmám aj šancu na inovácie

15.08.2024, Tereza Štosová | Materiály, technológie, konštrukcie

Digitálne nástroje sa prispôsobia vašim pracovným postupom, nie naopak. Zároveň ich podstatne sprehľadnia a zefektívnia, hovorí Adam Heres Vostárek, regionálny manažér a špecialista na digitalizáciu stavebných procesov v spoločnosti PlanRadar.

S hospodárskymi cyklami sa v rozličných intervaloch striedajú obdobia rastu a poklesu, ktoré sa premietajú do všetkých sektorov ekonomiky vrátane stavebníctva. Viacerým problémom dnes čelí aj Slovensko. Napriek miernemu oživeniu na jar 2024 nasledoval medziročný prepad pri novej výstavbe o 12,3 percenta , v prípade dokončených bytov o 10 perc. a pri inžinierskych stavbách dokonca o vyše pätiny, čo je najviac od roku 2021.

PlanRadar-1-X.jpg

Každý takýto útlm možno pritom vnímať dvojakou optikou: ako zjavnú hrozbu, alebo, naopak, ako príležitosť zlepšiť sa. Pre malé aj veľké stavebné, investorské, projekčné a architektonické firmy v SR je dlhodobou úlohou zvýšiť produktivitu práce. Ako môžu urobiť prvý krok?


Optimalizácia každodenných procesov

"Pre mnohé podniky znamená ochladenie trhu ideálny čas zamyslieť sa nad existujúcimi procesmi a hľadať spôsoby, ako ich vylepšiť. Možno ho pokladať za unikátnu šancu na inovácie a reštrukturalizácie, vďaka ktorým firmy môžu výrazne posilniť svoju konkurenčnú výhodu a pripraviť sa na nadchádzajúce oživenie dopytu," vysvetľuje Adam Heres Vostárek zo spoločnosti PlanRadar.

Jedným z najúčinnejších pomocníkov v tomto ohľade sú tzv. PropTech platformy (z anglických slov property & technology) pre digitálnu dokumentáciu, komunikáciu a reporting v stavebníctve. Predstavujú súbor moderných nástrojov, ktoré zjednodušujú a zrýchľujú ťažkopádne a často nepraktické riešenia. Tým priamo zvyšujú transparentnosť a efektívnosť, čo je v čase krízy naprosto zásadné.

PlanRadar-2-X.jpg


V čom sú digitálne platformy prínosom?

Digitálne platformy sú na Slovensku ešte len na vzostupe, ale rozhodne nie sú žiadnou novinkou. Státisíce stavebných profesionálov po celom svete pozitívne hodnotia ich mimoriadny vplyv na každodennú prácu. Výsledky medzinárodného prieskumu spoločnosti PlanRadar, ktorá pôsobí na vyše 75 trhoch sveta a vyvinula vlastnú platformu pre digitalizáciu procesov počas výstavby a správy nehnuteľností, ukazuje konkrétne prínosy v praxi v podobe úspory času, materiálu aj peňazí.

Digitalizácia sa v stavebníctve premieta do týchto kľúčových oblastí:

  1. Produktivita. PropTech platforma umožňuje automatizovať opakujúce sa a rutinné úlohy, čo šetrí čas zamestnancov a zvyšuje ich produktivitu. Navyše je možné s jej využitím sledovať postup prác v reálnom čase, čo zaručuje lepšiu spoluprácu medzi všetkými zúčastnenými a rýchlejšiu reakciu na prípadné problémy. Účastníci stavebného procesu podľa A. H. Vostárka hlásia, že takto ušetria za každého pracovníka sedem hodín týždenne, ktoré môžu venovať iným (napríklad aj kreatívnejším) činnostiam.
  2. Prevencia chýb a minimalizácia prác navyše. Digitalizácia významne prispieva k včasnému odhaľovaniu potenciálnych problémov a nezrovnalostí počas výstavby či v správe nehnuteľností. Softvér funguje na základe priebežnej kontroly kvality práce a komunikácie medzi všetkými účastníkmi procesu v reálnom čase. Vďaka tomu je možné rýchlo identifikovať a riešiť prípadné nedostatky už v počiatočných fázach, čo výrazne znižuje potrebu nákladných prerábok a prác navyše. Až 77 perc. subjektov používajúcich PlanRadar zaznamenáva, že im na projektoch kleslo množstvo chýb i prác navyše.
  3. Efektívna dokumentácia priebehu výstavby. Platforma ponúka možnosť vkladať hlasové či textové komentáre vrátane fotografií a videí, ako i zadávať konkrétnym pracovníkom úlohy s možnosťou kontroly ich plnenia. To všetko šetrí ľuďom čas a energiu tak priamo na stavbe, ako aj v kancelárii. Vytvorenie jedného "tiketu" v PlanRadare štandardne zaberie iba jednu-dve minúty, spresňuje A. H. Vostárek.
  4. Návštevy na stavbe. Vďaka digitálnym nástrojom možno mnohé kontroly a konzultácie vykonávať vzdialene. Online dokumentácia umožňuje investorom, projektantom a stavebným inžinierom sledovať postup prác a riešiť problémy bez nutnosti osobnej prítomnosti na stavbe. Až 77 perc. používateľov PlanRadaru uvádza, že sa im znížil čas potrebný na takéto návštevy.
  5. Archivácia. Digitálne zaznamenávanie dát firmám pomáha prejsť od neprehľadných a neekologických papierových dokumentov k tým elektronickým, čo prispieva k lepšej organizácii a ľahšiemu prístupu k informáciám. Digitálne systémy navyše ponúkajú pokročilé možnosti vyhľadávania, triedenia a filtrovania dokumentov, čo značne zľahčuje prácu s veľkým množstvom dát. Všetko je pritom bezpečne archivované a dohľadateľné aj spätne. Celkovo 90 perc. podnikov potvrdilo, že sa im s používaním PlanRadaru znížilo množstvo papiera na stavbe.

42b-shutterstock_300064289-1-X.jpg


Útlm trhu ako ideálny čas na zmeny

Inovácie zavádzané v čase prepadu trhu môžu spoločnostiam nielen pomôcť toto neľahké obdobie prekonať, ale tiež viesť k dlhodobým prínosom. Nejde pritom o nič zložité: konrétne platforma od PlanRadaru je navrhnutá tak, aby sa dala čo najpraktickejšie využívať a prepájať s ďalšími viac ako dvoma stovkami existujúcich softvérov, ako je napríklad Outlook, Dropbox, Jira, SAP a Microsoft Dynamics, na ktoré sú už profesionáli v stavebníctve zvyknutí.

"Obavy, ktoré aj napriek zrejmému prínosom bránia digitalizácii v ďalšom rozvoji, sú teda často neopodstatnené. Nie je potrebné sa jej obávať. Naopak, treba ju brať ako efektívneho pomocníka, ktorý firmy pripraví na budúci rast," dodáva A. H. Vostárek.

Foto: PlanRadar, Shutterstock

Podobné články