Brick Award pre rok 2020: pocta kvalitnej tehlovej architektúre

29.09.2020, Katarína Dudáková | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Odovzdávali sa ceny Brick Award 20. Súťaž organizuje rakúska firma Wienerberger, najväčší svetový producent tehliarskych výrobkov. Slávnostné udeľovanie ocenení bolo tentoraz v online priestore.

Architekti z celého sveta v súťaži Brick Award 20 ukázali svoje inovatívne projekty s použitím tehly: prihlásených bolo rekordných 644 prác z 55 krajín. Projekty tento rok predložilo 520 architektov. Víťazi ceny Brick Award 20 zaujali porotu odvážnymi a kreatívnymi architektonickými konceptmi pre udržateľné a perspektívne priestory. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa po prvý raz uskutočnilo online.

Brick-Award-Mexiko-3-X.jpg

"Architektúra má dôležitú sprostredkovateľskú úlohu pri prepájaní ľudí so zastavaným prostredím. Najmä v mestských oblastiach vidíme potrebu inovatívnych prístupov k vytváraniu atraktívnych obytných a pracovných prostredí,," hovorí Heimo Scheuch, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger.


Zámerom je inšpirovať

Architektúra musí neustále objavovať prácu s novými tvarmi, materiálmi a koncepciami použitia. Okrem estetického zámeru musia byť splnené prísne technické predpisy a čoraz náročnejšie kvalitatívne požiadavky. Otázky trvalej udržateľnosti, ako sú energeticky efektívne budovy a recyklovateľnosť, sú dnes nevyhnutné aj samozrejmé. Dostupnosť bývania je zároveň podstatným aspektom, na ktorý treba pamätať.

"Cena Brick Award architektom z celého sveta poskytuje príležitosť predviesť svoje najnovšie kreatívne projekty inovatívnej tehlovej architektúry. Zámerom je inšpirovať architektov aj ľudí, ukázať dizajnérske koncepcie a skúmať nové spôsoby stavania. V roku 2020 firma Wienerberger toto medzinárodne uznávané ocenenie udeľuje už deviatykrát," dodáva H. Scheuch.

Brick-Award-Rwanda-1-X.jpg


Kategórie a porotcovia

Ceny sa odovzdávali v týchto kategóriách:

 • Feeling at home (rodinné a bytové domy): 11 nominácií
 • Living together (verejné a spoločensky prospešné stavby, verejné priestory): 10 nominácií
 • Working together (administrativne a industriálne stavby): 9 nominácií
 • Sharing public spaces (začlenenie stavieb do verejného priestoru, celkové riešenie verejného priestoru): 11 nominácií
 • Building outside the box (kategória zameraná na inovatívne architektonické koncepty a spôsoby použitia tehál a nové stavebné technológie): 9 nominácií

V súťaži Brick Award 20 bolo v porote týchto päť medzinárodne uznávaných architektov:

 • Helena Glantz, Urban Design (Švédsko),
 • Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Španielsko),
 • Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slovinsko),
 • Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko),
 • Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Spojené kráľovstvo).


Kategórie The Grand Prize a Sharing public space

Víťaz kategórií The Grand Prize a Sharing public space: Sliezska univerzita, Fakulta rozhlasu a televízie

Brick-Award-Polsko-1-X.jpg

V centre poľských Katovíc stojí ponurá, zároveň však magická budova, ktorá v sebe jasne nesie DNA hornosliezkej baníckej minulosti a po novom aj prísľub budúcnosti. Namiesto zbúrania tejto skromnej stavby, ktorá kedysi slúžila ako uhoľné hospodárstvo či fabrika na výrobu žiaroviek, sa mesto rozhodlo dať budove druhú šancu. Architekti zahalili budovu tmavou otvorenou tehlovou mriežkou do abstraktnej väčšej stavby. Za veľkolepou tehlovou fasádou vznikli nové priestory a štúdia univerzity. Projekt je pôsobivou ukážkou toho, aká môže revitalizácia byť citlivá: budova v centre mesta zostáva strážcom uhoľnej minulosti a pritom slúži novému účelu, je dokonalou kulisou pre nádejných mladých filmárov.

Brick-Award-Polsko-2-X.jpg

 • Lokalita: Katovice, Poľsko
 • Architekti: BAAS Arquitectura, Barcelona/Spain with Grupa 5 architekci, Warsaw/Poland and Małeccy biuro projektowe, Katowice/Poland
 • Copyrights: Adrià Goula


Kategória Living together

Víťaz kategórie Living together: Prototype Village House

Brick-Award-Rwanda-3-X.jpg

Tento moderný a udržateľný dom navrhli ako prototyp cenovo dostupného bývania pre obyvateľov Rwandy. Tím študentov z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pod vedením prof. Rafiho Segala a s pomocou obyvateľov obce Mageragere za tri týždne postavil cenovo dostupný dom. Stavba je štýlovou a ekologickou odpoveďou na miestne otázky bývania v neľahkých podmienkach tejto africkej krajiny, kde len 26 percent obyvateľstva žije v mestách. Budovy možno kombinovať v pároch a rozložiť rozličnými spôsobmi, aby vytvorili rozmanité vzory.

Brick-Award-Rwanda-2-X.jpg

 • Lokalita: Kigali, Rwanda
 • Architekti: Rafi Segal,MIT Rwanda Workshop Team/US, Rwanda Housing Authority/Rwanda
 • Copyrights: Rafi Segal, Monica Hutton, Andrew Brose


Kategória Feeling at home

Víťaz kategórie Feeling at home: Iturbite Studio

Brick-Award-Mexiko-1-X.jpg

Malé trojpodlažné štúdio pre známu mexickú fotografku bolo postavené na pozemku 7 x 14 metrov v štvrti Niño Jesús v Mexico City, kde domy majú zvyčajne len jedno alebo dve poschodia. Objekt tvoria tri na seba navrstvené izby s veľkosťou 28 m², ktoré zo severnej a južnej strany lemuje útulné patio. Všetky miestnosti majú prístup na vnútorný dvor. Dom je postavený z červenohnedých ručne zhotovovaných tehál, ktoré pochádzajú z výrobne asi 150 kilometrov od hlavného mesta Mexico City. Vďaka štruktúre fasády vynikne hra svetla a tieňov, ktoré sa počas dňa menia podľa pozície slnka na oblohe. Štúdio je tým chránené od okolia bez toho, aby stratilo kontakt s okolitým svetom.

Brick-Award-Mexiko-2-X.jpg

 • Lokalita: Mexico City, Mexico
 • Architekti: Taller Mauricio Rocha + Gabriela Carrillo, Mexico City/Mexico
 • Copyrights: Rafael Gamo


Kategória Special Prize

Víťaz kategórie Special Prize: Can Jaime

Brick-Award-Spain-1-X.jpg

V tej istej kategórii (Feeling at home) získal Špeciálnu cenu projekt Can Jaime i n´Isabelle od TEd´A arquitectes v Španielsku. Rodinný dom postavený v miernom svahu leží na izolovanom mieste na Malorke. Má štvorcový pôdorys, architekt však s geometriou priestoru pracuje veľmi voľnomyšlienkársky a zároveň inteligentne, bez zbytočného dogmatizmu. Zvonku masívna stavba odhaľuje vo svojom vnútri množstvo rozličných priestorov, arkád, veránd, cestičiek, bujnú vegetáciu a až štyri nádvoria. Dom je jasne odčlenený od vonkajšieho prostredia, no vďaka zelenej streche sa prirodzene začlenil do krajiny ako príjemná obytná oáza. Steny vo vnútrobloku sú z tehál, v interiéri dominuje biela farba, v exteriéri jasné červenkasté a zemité tóny.

Brick-Award-Spain-2-X.jpg

 • Lokalita: Palma, Španielsko
 • Architekti: TEd'A arquitectes, Palma/Spain
 • Copyrights: TEd’A arquitectes


Kategória Working together

Víťaz kategórie Working together: Mestský archív Delft

Brick-Award-Holandsko-1-X.jpg

Porota označila projekt mestského archívu za koncepčne jasný a presný. Architekti bravúrne vyriešili dilemu, ako cenné dokumenty ochrániť pred vonkajšími vplyvmi a zároveň ich mať prístupné verejnosti. Výsledkom je impozantná budova v tvare L, ktorá svojím tvarom pripomína obrovskú knižnicu. Otvorené prízemie slúži ako verejný archív, pričom na hornom poschodí sú uzavreté skladové priestory.

Brick-Award-Holandsko-2-X.jpg

 • Lokalita: Delft, Holandsko
 • Architekti: Office Winhov, Amsterdam/Netherlands & Gottlieb Paludan Architects, Copenhagen/Denmark
 • Copyrights: Stefan Müller


Kategória Building out of box

Víťaz kategórie Building out of box: Knižnica Maya Somaiya

Brick-Award-India-1-X.jpg

Táto kategória vznikla presne pre také projekty, akým je tohtoročný víťaz – knižnica v Indii. Nová knižnica grandiózne vyplnila pôvodne neatraktívny úzky pás voľného pozemku medzi existujúcou školou, farmou a trafostanicou. Architekti navrhli budovu s atraktívnou pochôdznou strechou, ktorá pripomína jemné vlnobitie a elegantne sa vynára z povrchu zeme. Tradičný stavebný materiál, tehla, sa v projekte použil nekonvenčným spôsobom a plní funkciu strechy, ktorej tvar bol vymodelovaný pomocou sofistikovaného počítačového softvéru.

Brick-Award-India-2-X.jpg

 • Lokalita: Kopargaon, India
 • Architekt: Sameep Padora & Associates, Maharashtra/India
 • Copyrights: Edmund Sumner

Foto: Wienerberger

Podobné články