Slováci a Česi stavajú z lepenky najvyšší mrakodrap Európy

16.02.2023, Lukáš Klapil | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Štartuje jubilejný, 15. ročník medzinárodnej súťaže pre stredné školy s názvom HSF System Modelium 2023. O najlepšiu stavbu z vlnitej lepenky bude súperiť 33 stredných škôl so zameraním na stavebníctvo zo Slovenska a z ČR.

Študenti budú vytvárať modely na tému Najvyšší mrakodrap Európy. Najlepší súťažiaci si rozdelia ceny v hodnote 5 300 eur. Súťaž HSF System Modelium 2023 (predtým pod názvom Stavby z vlnitej lepenky) organizuje medzinárodná stavebná skupina HSF System. Do súťaže sa prihlásilo deväť škôl (13 tímov) zo Slovenska a 24 škôl (35 tímov) z Českej republiky.

Sutaz-lepenka-mrakodrap-4-X.jpg

"Športový alebo hudobný svet má svoje hviezdy. Myslíme si, že aj tradičný stavbársky sektor si takéto hviezdy zaslúži. Preto ich chceme nájsť a predstaviť svetu prostredníctvom našej súťaže," hovorí Jan Hasík, riaditeľ a predseda predstavenstva firmy HSF System. "Chceme v študentoch stredných škôl podporovať a prehlbovať vzťah k stavbárskemu remeslu, rozvíjať ich kreativitu a vzájomnú spoluprácu," dodáva Tomáš Kosa, konateľ HSF System SK.

Sutaz-lepenka-mrakodrap-1-X.jpg

Model výškovej budovy v aktuálnom ročníku súťaže musí byť vytvorený výhradne z vlnitej lepenky ako ekologického, udržateľného a tvárneho materiálu a musí ukázať aj vnútorné usporiadanie stavby. Odborná porota bude na súťažných stavbách posudzovať predovšetkým originálny nápad, nevšednú myšlienku, invenciu a moderný prístup.

Sutaz-lepenka-mrakodrap-2-X.jpg

K ďalším novinkám v terajšom 15. ročníku súťaže patria dve samostatné národné finálové kolá, ktoré sa uskutočnia na Slovensku a v ČR. Z nich postúpi najlepšia osmička do medzinárodného superfinále v Ostrave. Najlepší súťažiaci alebo súťažné tímy si medzi sebou rozdelia ceny v hodnote 5 300 eur. Víťaz superfinále získa 1 050 eur. Novinkou bude aj Cena verejnosti. Novým hlavným partnerom súťaže je developerská skupina Antracit, produktovým partnerom je český Svaz výrobců vlnitých lepenek.

Sutaz-lepenka-mrakodrap-5-X.jpg

Na minulých ročníkoch súťaže sa zúčastnilo približne 60 rozličných stredných stavebných škôl, ich žiaci postavili až 300 modelov stavieb z vlnitej lepenky. Finálové kolá sa konali na zaujímavých miestach, ako je hlavná stanica v Prahe, Štefánikova hvezdáreň, Dolné Vítkovice, Vodné dielo Šance či Klementinum.

Sutaz-lepenka-mrakodrap-3-X.jpg

Foto: HSF System

Podobné články