V architektonickej súťaži Brick Award 22 už poznáme nominácie

30.10.2021, Silvia Biňovská | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Do aktuálneho ročníka Brick Award 22 bolo prihlásených najviac projektov v celej histórii súťaže. Z rekordného množstva 789 projektov z 53 krajín vybrala odborná porota do užšieho výberu 50 nominácií. Víťazov v jednotlivých kategóriách spoznáme v júni 2022.

Veľký počet prihlásených diel svedčí o popularite tehlovej architektúry aj samotnej súťaže, ktorú v dvojročných intervaloch vyhlasuje spoločnosť Wienerberger AG. Napriek tomu je cena nezávislá a súčasťou jednotlivých projektov nemusia byť výrobky Wienerberger. Významná časť prihláseného diela však musí byť postavená zo stavebného materiálu na báze pálenej keramiky (tehlové bloky, lícové tehly, keramická strešná krytina, keramická dlažba). O postup do užšieho výberu sa tento rok uchádzalo aj sedem výnimočných projektov zo Slovenska, ale medzi 50 nominácií sa im prebojovať nepodarilo.

Brick-Award-22-nominacia-1-X.jpg

Jedna z nominácií na Brick Award 22, Anglicko (kategória Feeling at home)


 

Dominancia európskych projektov

V aktuálnom ročníku súaže Brick Award 22 dominujú projekty z Európy. Až 34 z 50 projektov zaradených do užšieho výberu predložili európski architekti, 12 pochádza z Ázie, štyri nominácie sú z Latinskej Ameriky.

"V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na výstavbu s efektívnym využívaním zdrojov. Týka sa to moderných realizácií, ako aj stavieb postavených tradičným spôsobom z lokálnych materiálov a využívajúcich tradičné remeselné techniky. Opätovné použitie materiálov je prítomné aj v oblasti využitia tehál, čo vedie k vytváraniu nezabudnuteľných návrhov. Počet projektov v jednotlivých kategóriách je vyrovnaný, čo dokazuje, že tehla má svoje zastúpenie vo všetkých typoch budov," vysvetľuje Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger AG.

Brick-Award-22-nominacia-2-X.jpg

 Jedna z nominácií na Brick Award 22, Francúzsko (kategória Living together)


 

Mená víťazov budú známe v júni 2022

O víťazoch v piatich kategóriách rozhodne porota zložená z piatich svetových špičkových expertov na architektúru: Ingrid van der Heijden z Holandska, Jesper Gottlieb z Dánska, Tina Gregorič zo Slovinska, Wilfried Kuehn z Nemecka a Brigitte Shim z Kanady.

Brick-Award-22-nominacia-3-X.jpg

 Jedna z nominácií na Brick Award 22, Rakúsko (kategória Building outside the box)


 

Medzi hodnotiace kritériá patria inovatívny dizajn, architektonický koncept, estetika, udržateľnosť a energetická účinnosť stavby. Porota z nominácií vyberie najlepšie projekty v jednotlivých kategóriách a vyhlási tiež meno celkového víťaza a laureáta špeciálnej ceny.

Víťazi kategórií získajú finančnú odmenu 5-tisíc eur, celkový víťaz dostane 7-tis. eur. Slávnostné odovzdanie cien Brick Award sa uskutoční koncom jari budúceho roku vo Viedni. Všetky nominované projekty budú navyše prezentované prostredníctvom knižnej publikácie Brick 22 zostavenej expertmi z oblasti architektúry.

Brick-Award-22-nominacia-4-X.jpg

 Jedna z nominácií na Brick Award 22, Čína (kategória Sharing public spaces)


 

Súťaž s dlhoročnou tradíciou

Brick Award funguje už niekoľko rokov. Prvým víťazom tejto súťaže sa v roku 2004 stal Josef Pleskot z Českej republiky za krásne riešenie priechodu pre chodcov v zámockom parku. V nasledujúcich rokoch putovala hlavná cena do Maďarska, Nemecka, Lichtenštajnska, Južnej Afriky, Thajska, Španielska, Rakúska, Veľkej Británie či Švajčiarska. Posledný víťaz z roku 2020 pochádza z Poľska.

V roku 2012 bol víťazom jednej z kategórií aj Slovák. V kategórii Premena uspel architekt Pavol Paňák s premenou ruiny dedinskej tehliarskej pece v Čachticiach na vlastný ateliér. O dva roky neskôr bol sám súčasťou odbornej poroty Brick Award.

Brick-Award-22-nominacia-5-X.jpg

 Jedna z nominácií na Brick Award 22, Vietnam (kategória Working together)


 

Všetkých 50 nominovaných projektov možno nájsť na stránke www.brickaward.com, informácie o súťaži sú aj na www.wienerberger.sk.

Foto: Wienerberger

Podobné články