Velux Active House Award: ako možno vylepšiť rodinný dom

26.10.2016, Eva Fačková | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť Velux, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách existujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Českej republiky, zo Švajčiarska a Slovenska. Téma Rethink Suburbs (angl., nové riešenia pre obce) mala inšpirovať študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci mali pouvažovať práve o tom, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie, v súlade so štandardmi tzv. aktívneho domu.


Návrh na mieru pre existujúci dom

Vysokoškoláci sa mali zamyslieť nad rozličnými možnosťami využitia už jestvujúcich obytných štruktúr. Organizátori sa rozhodli účastníkom súťaže pripraviť reálne zadanie, preto v spolupráci s radnicou obce Wolkersdorf im Weinviertel, ktorá leží niekoľko minút jazdy autom od Viedne, vybrali starší dom. Študenti dostali k dispozícii technickú dokumentáciu, pôdorysy objektu a širší urbanistický kontext.

V marci 2016 prebehla prvá časť súťaže, tzv. Kick off event, keď sa vyše 50 študentov zo štyroch zúčastnených krajín stretlo priamo v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Tému súťaže im mala okrem prednášok a prípadovej štúdie priblížiť aj návšteva rodinného domu, ktorý bol predmetom zadania. Ich projekt mal vychádzať zo štandardov aktívneho domu a jeho troch nosných atribútov – kvalita vnútorného prostredia, ohľaduplnosť k životnému prostrediu a energetická efektívnosť.

AHA-Velux-7-X.jpg

AHA-Velux-8-X.jpg

 Úlohou študentov bolo na príklade konkrétnej budovy prísť s návrhom jej zveľadenia a ďalšieho funkčného využitia. Týmto konkrétnym objektom bol rodinný dom v obci Wolkersdorf im Weinviertel pri Viedni.


 

Slávnosť na zámku

Výsledky sa študenti dozvedeli 20. októbra 2016 počas slávnostného vyhlásenia na zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Odborná porota rozhodovala v zložení:

  • Dr. Peter Holzer, Institute od Building Research & Innovation;
  • Ing. arch. Adam Gebrián, architekt, teoretik a kritik architektúry, Česká republika;
  • Ing. arch. Klára Bukolská, architektka, Velux;
  • Ing. arch. Štefan Polakovič, GutGut atelier, Slovensko;
  • architekt Martin Stuber, dipl. architekt ETH/SIA Reg A, Švajčiarsko.

schloss-wolkersdorf-1-X.jpg

 Výsledky súťaže Active House Award vyhlásil Velux na zámku Wolkersdorf v rakúskej obci Wolkersdorf im Weinviertel v blízkosti Viedne


 

Záujem aj vďaka téme

Tento ročník súťaže vzbudil veľký záujem práve vďaka svojej téme. "Neustále rozširujeme výstavbu a zaberáme nové miesto, no neuvedomujeme si, že je ho pre nás čoraz menej. Hoci na prvý pohľad nešlo o atraktívnu tému, vyžadovala si cit pre detail a premyslené riešenie otázky, ako by sme sa mohli správať práve v prímestských obciach," hovorí člen poroty, architekt Martin Stuber.

Pridáva sa aj Adam Gebrián, český architekt a teoretik: "Veľmi oceňujem výber témy – je fajn, že sa niekto zaoberá tým, čo je na prvý pohľad bezvýznamné. Študenti v malej obci neďaleko Viedne videli dom zo 70. rokov 20. storočia a dostali otázku, či s tým vedia niečo urobiť. Ich návrhy ukázali, že aj bez zásadných zmien možno prímestské časti rekonštruovať a obohatiť."

S priebehom súťaže bola spokojná aj starostka obce Wolkersdorf im Weinviertel Anna Steindl: "Nevedela som, čo môžem od študentských prác očakávať, no veľmi na mňa návrhy a riešenia zapôsobili. Je skvelé, že Velux sa zameriava aj na takéto dôležité otázky. Verím, že sa nám niekedy v budúcnosti podarí týmito nápadmi inšpirovať."

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov sa zúčastnili aj majitelia rodinného domu, ktorý bol predmetom súťaže. Projekty sa im páčili a boli prekvapení, ako študenti dokázali zmeniť ich príbytok.


Slováci a Česi na najvyšších priečkach

Najviac odovzdaných projektov pochádzalo zo Slovenska a z Českej republiky. "Vysokoškoláci z SR a ČR mali vyrovnanú účasť a ponúkli riešenia, ktoré najlepšie zodpovedali zadaniu súťaže. Študenti priniesli viacero konceptov, ktoré ukázali, ako pracovať so životom v existujúcich štruktúrach a ako zároveň lepšie využiť vlastný objekt. Treba vyzdvihnúť komplexný prístup k riešeniu problematiky v prípade víťazných projektov a tiež uvažovanie v súvislostiach, keď sa študenti zaoberali nielen samotným domom, ale aj jeho okolím," hovorí Klára Bukolská, architektka zo spoločnosti Velux.

1. miesto: Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

"Téma sa mi veľmi páčila. Chcel som si to vyskúšať, lebo viem, že sa s tým budem stretávať aj v praxi. Som Slovák, čo študuje v Brne, a tak vidím, že tieto podmienky sa dotýkajú obidvoch krajín," vysvetľuje L. Kvaššay.

Na víťazovi medzinárodného kola sa porota jednoznačne zhodla. Projekt charakterizuje jednoduchosť, pritom je však veľmi atraktívny. Zachováva už jestvujúcu štruktúru, má primeranú veľkosť. Hoci ponúka dva oddelené byty, pôsobí ako rodinný dom. Dokonale zapadá do prostredia. "Víťazný projekt si nás získal z viacerých uhlov pohľadu. Išlo o šikovné riešenie, ako dom využiť na viacero spôsobov, a autor ho spracoval vizuálne príťažlivo," hovorí architekt Š. Polakovič.

AHA-Velux-1-X.jpg

 1. miesto: Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry


 

2. miesto: Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

"Súťažné zadanie sme mali ako jednu z možností na výber v rámci jedného z predmetov v škole. Je to veľmi aktuálna téma. Sama som na takom mieste žila a nevyhovovalo mi," hovorí J. Zavřelová. Projekt podľa poroty dáva existujúcej obytnej jednotke viac kvality a veľmi prekvapivo využíva pivnicu. Kladie dôraz na okolité prostredie.

AHA-Velux-2-X.jpg

 2. miesto: Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry


 

3. miesto: Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

"Snažila som sa dispozíciu domu využiť naplno a vytvoriť v ňom dve funkcie, ktoré dokážu fungovať pod jednou strechou a rodine priniesť ďalší príjem navyše," hovorí J. Giláňová. Projekt podľa poroty ponúka komplexné riešenie. Za zmienku stojí systematický prístup autorky ku konštrukcii a k využívaniu energií. Pozitívne boli hodnotené aj dva byty s bezbariérovým prístupom a tiež možnosť bývania asistentskej služby.

AHA-Velux-3-X.jpg

 3. miesto: Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry


 

AHA-Velux-4-X.jpg

 Medzinárodná porota udelila aj tri odmeny. Prvú získali Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry. Ide o veľmi ambiciózny projekt a hru s priestorom, myslí si porota. Autorom sa podarilo dovnútra integrovať štyri byty, hoci vonkajšia konštrukcia bola zoštíhlená. Zostali použité aj časti existujúcej budovy a autori vytvorili spoločný priestor.


 

AHA-Velux-5-X.jpg

 Druhú odmenu dostala Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry. Jej riešenie zodpovedá špecifickej situácii. Vyrovnáva sa s prázdnym priestorom a vytvára veľmi silnú identitu objektu. Atypické rozmery ponúkajú atraktívny pohľad na dom spredu.


 

AHA-Velux-6-X.jpg

 Tretia odmena sa ušla Dominike Gáborovej, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry. Charakteristikou jej návrhu je jednoduchá premena existujúceho domu. Je kompaktný a vyhovujúci z hľadiska energetickej efektívnosti. Za zmienku stojí predná časť domu v kombinácii s dvorom.


 

AHA-Velux-10-X.jpg

 A na záver ešte spoločný obrázok študentov, ktorí uspeli v súťaži, spolu s odbornou porotou a so zástupcami Veluxu a obce. Na snímke sú (zľava): Wolfgang Ullman (vedúci stavebného úradu vo Wolkersdorfe), architekt Martin Stuber (člen poroty), Ing. arch. Klára Bukolská (členka poroty), Ing. arch. Adam Gebrián (člen poroty), Lukáš Kvaššay (1. miesto), Jana Zavřelová (2. miesto), Júlia Giláňová (3. miesto), Kryštof Foltýn (odmena), Dominika Gáborová (odmena), Anna Šlapáková (odmena) a Michael Walter (generálny manažér Veluxu Rakúsko).


 

Foto: Velux, weinviertel.at

Podobné články