Do zberateľských kúskov milionári v SR investujú najmä pre radosť

02.02.2020, SITA | Správy z ekonomiky

Základom investícií slovenských milionárov sú podnikové dlhopisy, najmä z finančných služieb, zo stavebníctva, z energetiky a cestovného ruchu. Tvoria takmer tretinu ich finančného majetku. Je to päťnásobne viac ako pri bežnej populácii.

Väčšinu majetku slovenských domácností tvorí hotovosť na bežných účtoch s výnosom nedosahujúcim ani úroveň inflácie. Vyplýva to z prieskumu J&T Banka Wealth Report a najčerstvejších dát o finančných aktívach domácností od Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

11b shutterstock-money-104533877-X.jpg

Korporátne dlhopisy vydávané silnými firmami sú obľúbené. "V pomere k podstupovanému riziku ponúkajú atraktívne zhodnotenie prekonávajúce výšku inflácie. Mnohé z nich sú verejne obchodované a majú vysokú likviditu. Dodatočným bonusom je aj to, že investori sa prostredníctvom nich podieľajú na podpore slovenskej ekonomiky," vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.


Nehnuteľnosti aj stavebné pozemky

Druhý najvyšší podiel na finančných aktívach slovenských milionárov majú investičné nehnuteľnosti, ktoré tvoria pätinu ich majetku. Stavebné pozemky, ako aj rezidenčné nehnuteľnosti, patria dlhodobo medzi aktíva, od ktorých slovenskí milionári očakávajú najvyšší výnos.

"Stavebných pozemkov, kde by mohli vyrásť nové nehnuteľnosti je, najmä v okolí veľkých miest, už veľmi málo. Aj tie voľné investori rýchlo skupujú. Výstavbu tiež predražuje administratívna a časová náročnosť procesu vydávania stavebných povolení, čo vedie k rastu predajných cien," hovorí A. Macaláková.

Akciové investície tvoria v priemere len 15 percent majetku slovenských milionárov. Majetní ľudia na Slovensku majú stále konzervatívnejšie finančné portfólio, ako je štandardom na západe.

"Ide o historický pozostatok, keď počas minulého režimu 40 rokov neexistovala tradícia investovania. Naša ekonomika musela prejsť transformáciou, kreoval sa finančný trh. Následne prišli negatívne skúsenosti s privatizáciou, nemôžeme zabúdať ani na obdobie krízy na prelome rokov 2008 a 2009. Investičným náladám nepraje ani to, že bratislavská burza nefunguje ideálne," vysvetľuje A. Macaláková.


Držia len 13 perc. hotovosti

Zhruba 15 perc. majetku majú slovenskí milionári investovaných do alternatívnych investícií v podobe rôznych hedge fondov, štruktúrovaných produktov, derivátov, menových špekulácií, komodít či private equity. Šesť percent investičného portfólia slovenských milionárov tvoria zberateľské aktíva, najmä umenie, mince, známky či klenoty. Hlavným dôvodom ich kúpy je osobné potešenie. Až za ním nasleduje diverzifikácia portfólia, zhodnotenie kapitálu či funkcia bezpečného prístavu.

Slovenskí milionári držia v priemere len 13 perc. hotovosti, čím podľa J&T Banky minimalizujú stratu kúpnej sily peňazí pri pomerne vysokej inflácii blížiacej sa k 3 perc. Naproti tomu v prípade slovenských domácností tvoria vklady v bankách s takmer nulovými úrokmi podľa OECD takmer 54 perc. ich finančného majetku a podľa štúdie Národnej banky Slovenska je to dokonca až 68 perc.

Foto: Shutterstock

Podobné články