Vláda chce podľa I. Matoviča opäť zo SR spraviť ekonomického tigra

05.06.2020, SITA | Správy z ekonomiky

Vláda SR chce podľa premiéra Igora Matoviča vytvoriť také podnikateľské prostredie, aby sa Slovensko stalo opäť ekonomickým tigrom. Predseda vlády to povedal počas návštevy trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia.

Vytvorenie dobrých podmienok pre zamestnávateľov je podľa Igora Matoviča jediná cesta, aká povedie aj k spokojnosti zamestnancov. I. Matovič spolu s Eduardom Hegerom, ministrom financií, navštívili automobilku v predvečer jej nábehu do plnej štvorzmennej prevádzky. Ide o prvú z automobiliek na Slovensku, ktorá sa vracia k výrobe, aká bola pred koronakrízou.

PSA-Trnava-3-1-X.jpg

S vedením automobilky hovoril o problémoch, ktorým veľkí zamestnávatelia na Slovensku čelia. Jedným z nich je cena energií, ktorá je napríklad vo Francúzsku o tretinu nižšia ako na Slovensku. Generálny riaditeľ automobilky Stephane Bonhommeau v tejto súvislosti povedal, že ceny energie vplývajú na konkurencieschopnosť závodov. Zároveň poďakoval za štátnu pomoc počas obdobia prerušenej výroby. I. Matovič si pozrel aj výrobu vozidiel a na testovacom okruhu si vyskúšal aj elektromobil zhotovený v Trnave.

Vláda podľa ministra E. Hegera v súvislosti so zamýšľaným návratom na pozíciu ekonomického tigra Európy pripravuje súbor opatrení, ktorých výsledkom bude rušenie rozličných nezmyselných regulácií a byrokracie v podnikateľskom prostredí. Pripravuje tiež zvýhodňovanie tých, ktorí poctivo platia dane.

Groupe PSA Slovakia je jednu zo štyroch automobiliek, ktoré pôsobia na Slovensku. V minulom roku zišlo z jej výrobných liniek 371 152 vozidiel, bolo to o 5,4 percenta viac ako v roku 2018. Trnavská automobilka medziročne zvyšovala výrobu už osem rokov po sebe. V súčasnosti má približne 4 500 zamestnancov.

Foto: Groupe PSA, Trnava

Podobné články