Bezpečnosť na pracovisku: na tlmiče pádu sa možno vždy spoľahnúť

17.06.2022, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Bezpečnosť pracovníkov je prioritou každého zodpovedného zamestnávateľa, či už ide o malú alebo veľkú firmu. Pri výškových prácach v interiéri alebo exteriéri na istenie ľudí slúžia rozličné postroje, kotviace prostriedky, istiace laná. Jednou z mnohých, ale nemenej dôležitých pomôcok, sú tlmiče pádu.

 85b-shutterstock_1734348524-vyskove-prace-1-X.jpg


Čo je tlmič pádu

Ide o zariadenie, ktoré tlmí pád z výšky, resp. do hĺbky. Na trhu sú aj zachytávače pádu, ale pozor, ako ich názov napovedá, tie pád „iba“ zachytia. Na rozdiel od nich tlmiče pádu dokážu nárazovú silu aj eliminovať a dokonca absorbovať, napríklad vďaka samobrzdiacemu mechanizmu, aby nedošlo k zraneniu padajúcej osoby. Často sa preto tieto dva komponenty spájajú a dopĺňajú.


Kde sa používajú tlmiče pádu

Výškové práce sa týkajú mnohých odvetví. Ako prvé asi každému zíde na um stavebníctvo – rozmanité práce na lešení, vysokých rebríkoch, komínoch či na žeriave. Ale budete zaiste prekvapení, kde všade je potrebné istenie, pretože sa pracovná činnosť odohráva vysoko nad zemou.

Napríklad čistenie okien či fasád výškových budov, opravy striech či komínov, rozličné technické práce vo vysokých halách, inštalácie megaboardov a veľkých reklamných plôch. Špeciálny postroj s tlmičmi pádu je potrebný aj pri orezávaní zelene, pri vysokých stromoch, ba dokonca často aj pri osadení mestskej vianočnej výzdoby.

Ak ste majiteľom firmy na montovanie klimatizácie, satelitov či na aplikovanie reflexných fólií alebo sieťok proti holubom, aj pre vás bezpečný výstroj, a teda aj správny výber tlmičov pádu pri práci vo výškach, je určite prioritou číslo jedna.


Kvalita, bezpečnosť, pohyb a pohodlie

Ako pri väčšine bezpečnostných pomôcok, je veľmi dôležité, aby boli tlmiče pádu vyrobené z kvalitných materiálov a navrhnuté tak, aby umožnili používateľovi voľnosť pohybu, bezpečnosť a pohodlie.

V ponuke spoločnosti Gutmanlifting nájdete rozmanité druhy tlmičov a zachytávačov pádu, keďže každé pracovné prostredie a situácia si vyžaduje iné príslušenstvo: tlmiče v základnej výbave, teda ako doplnky – bez karabín, ale aj s karabínou, či dvomi karabínami, s lanom i bez lana.

Tlmiče sa dajú kombinovať s prídavnými lanami či popruhmi podľa vašich požiadaviek. Veľmi obľúbený je zachytávač pádu skombinovaný s tlmičom, ktorý je určený dokonca aj na horizontálne použitie. Ak si nie ste istí svojím výberom, tím odborníkov vám rád a rýchlo poradí.

Foto: Shutterstock

Podobné články