Knauf Insulation oslavuje desať rokov pôsobenia v Novej Bani

09.09.2016, Ingrid Kántorová | Správy z firiem

Závod Knauf Insulation v Novej Bani tento rok oslavuje desiate výročie svojej prevádzky pod značkou skupiny Knauf Group. Za toto obdobie prešiel bývalý podnik Izomat mnohými zmenami. Po desiatich rokoch jediný slovenský výrobca minerálnych izolácií už patrí do európskej priemyselnej špičky.

Výroba minerálnych izolačných materiálov pod značkou Nobasil sa v Novej Bani začala už v roku 1953. V roku 2006 vstúpil závod na slovenský trh pod značkou Knauf Insulation, keď medzinárodná spoločnosť Knauf Insulation kúpila skupinu Heraklith, ktorej súčasťou bol výrobný závod v Novej Bani. Ten je dnes jediným slovenským producentom minerálnych izolácií. Vyrába izolácie nielen pre slovenský trh, ale vyváža ich aj na okolité trhy – do Českej republiky, Poľska, pobaltských krajín, Maďarska, Rakúska. Za posledných desať rokov vzrástla produkcia závodu o 20 percent a jeho ambíciou je vyrábať 100-tisíc ton minerálnych izolácií ročne.

KI-Nova-Bana-1-X.jpg


Výrobcovia sa profilujú

Obdobie do roku 2009 sa nieslo v znamení stavebného boomu na Slovensku i vo svete. Dopyt na trhu si vyžadoval, aby sa produkcia minerálnych tepelných izolácií niekoľkonásobne zvýšila. Útlm v stavebníctve v roku 2010 viedol k tomu, že sa výrobcovia stavebných materiálov začali profilovať. Knauf Insulation v Novej Bani priniesol na trh nové výrobky s vylepšenými parametrami a potvrdil svoju pozíciu lídra na slovenskom trhu.

"Požiadavky zákazníkov sa za posledných desať rokov veľmi zmenili. Aby sme uspeli na súčasnom trhu, nestačí 'len' vyrábať kvalitné produkty. Treba zabezpečiť aj servis, akým je dodanie tovaru just-in-time, taktiež napríklad poradenstvo už v projektovej fáze, pri predaji aj po ňom," hovorí Marián Tkáč, riaditeľ závodu v Novej Bani.

KI-Nova-Bana-4-X.jpg


Investície za desiatky miliónov

Po roku 2010 sa závod Knauf Insulation vydal cestou rekonštrukcie existujúcich výrobných zariadení. Znamenalo to investičné projekty s cieľom zvýšenia výkonu liniek a s optimalizáciou technologických procesov. Po roku 2012 podnik inštaloval nové plnoautomatizované baliace linky, linku na striekanie povrchového nástreku na izolácie a vybudoval nové priestranné sklady.

"Balenie a skladovanie sú pre naše produkty veľmi dôležité. Stavebný sektor má sezónny charakter, preto je potrebné na potreby trhu citlivo reagovať v štruktúre a množstve skladových zásob. Navyše, musíme byť pripravení na nečakané požiadavky a rýchlo na ne reagovať. Vďaka významnej obnove jednej z liniek a zdokonaleniu technológií sme boli zvýšili objem výroby," pokračuje M. Tkáč.

Výkonnosť liniek za desať rokov stúpla z troch ton za hodinu približne na sedem ton. Všetky investície do závodu za posledných 5-6 rokov stáli desiatky miliónov eur. Podnik pritom každoročne investuje milióny eur aj do "malých" projektov, ktoré veľmi nevidno, ako je trebárs oprava komína či rekonštrukcia priestorov pre výrobných technikov.


Veľmi úspešný rok 2015

Novobanský závod počas uplynulých rokov vykonal kus práce aj v oblasti životného prostredia. Zvýšil využívanie odpadovej vody z pôvodných 40 perc. na 90 perc. a znížil podiel skládkovaného odpadu na súčasných 7,5 perc. z celkovej produkcie odpadov. Systém na ďalšie využitie odpadov na výrobu brikiet je v testovacej prevádzke a plánuje sa tiež program na zníženie emisií síry. Závod získal a obhájil všetky potrebné certifikáty – má zavedený systém riadenia kvality podľa normy ISO 9001, environmentálny manažérsky systém v súlade s ISO 14001, Energetický manažment podľa normy ISO 50001 a riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia OHSAS 18001.

Rok 2015 bol pre Knauf Insulation v Novej Bani veľmi úspešný. Získal významné ocenenie Energy award pre najlepší závod v skupine Knauf Insulation v riadení energií a v energetickom povedomí. "V oblasti energetickej efektívnosti sme za posledných päť rokov spravili veľký progres s priamym vplyvom na okolité životné prostredie a samozrejme, aj na ekonomiku závodu. Patríme medzi špičku nielen v skupine závodov Knauf Insulation, ale aj v porovnaní s konkurenciou," zdôrazňuje M. Tkáč.

Pri svojom výročí novobanský podnik bilancuje aj sféru bezpečnosti práce vo svojich prevádzkach, kde takisto došlo k výrazným posunom. Na celom území závodu sa dodržiavajú prísne požiadavky na bezpečnosť používaním ochranných prostriedkov a dôsledným sledovaním všetkých výrobných procesov. "Z môjho pohľadu je najväčším pokrokom za sedem rokov to, že zamestnanci detailne poznajú a akceptujú podmienky bezpečnosti práce," hodnotí riaditeľ závodu.

KI-Nova-Bana-7-X.jpg

 Nová fasádna doska SMARTwall N C1 od Knauf Insulation má všetky vlastnosti, ktorými vyniká minerálna vlna. Znamená to, že výborne tepelne izoluje – jej súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda je 0,034 W/mK, čo v súčasnosti predstavuje najnižšiu hodnotu v kategórii minerálnych izolácií. Špeciálna povrchová úprava, ktorá je použitá na doske, uľahčí a skráti realizátorom prácu. Má nižšiu prašnosť, rýchlo a jednoducho sa s ňou manipuluje a vyžaduje si nižšiu spotrebu lepidla vďaka svojej dobrej priľnavosti povrchu.


 

Významný zamestnávateľ v regióne

Závod v Novej Bani je dlhodobo významným zamestnávateľom v regióne. Už desiatky rokov stabilizuje okolie, nájdete v ňom desiatky rodín, z ktorých niekoľko generácií ich príslušníkov pracovalo, resp. v závode pracuje. Požiadavky na odbornosť zamestnancov a vybudovanie rýchlostnej komunikácie R1 však posunuli jeho pohľad na ľudské zdroje aj do iných regiónov. Podnik dnes zamestnáva 258 ľudí z okolia Novej Bane aj priľahlých lokalít.

"Naši pracovníci tvoria pestrý mix vekových kategórií. Zamestnávame starších a skúsenejších, ale aj mladších a flexibilných, ktorí u nás môžu ďalej kariérne rásť. Keďže sme jediný výrobca na slovenskom trhu, odborníkov vo výrobe si potrebujeme vychovávať z našich radov," dopĺňa M. Tkáč.

Ako ďalej dodáva, svojim zamestnancom počas roku poskytujú rozličné benefity, vzdelávacie projekty, odborné i jazykové. Organizujú tiež firemné akcie na rozvíjanie vzťahov – turistické výlety, súťaže či majstrovstvá vo varení guláša. Zameriavajú sa aj na podporu regionálnych komunít, každoročne podporujú združenia, školy, záujmové skupiny a športovcov v Novej Bani a okolitých obciach.

KI-Nova-Bana-5-X.jpg

KI-Nova-Bana-6-X.jpg

 A ešte dva historické obrázky na podobu továrne v Novej Bani na začiatku 20. storočia


 

Foto: Knauf Insulation, archív

Podobné články