Protherm Production pomohol Vaillantu s vývojom nového kotla

10.02.2021, Oľga Gluštíková | Správy z firiem

Slovenskí experti z vývojového centra spoločnosti Protherm Production v Skalici majú za sebou zaujímavý projekt. Podieľali sa na vývoji jedného z najmenších a najľahších závesných plynových kondenzačných kotlov na trhu.

Skupina Vaillant Group, do ktorej skalický Protherm Production patrí, zostavila medzinárodný tím s cieľom vyvinúť nový typ kompaktného kondenzačného kotla. Tím bol riadený z francúzskeho mesta Nantes a dôležitú úlohu v ňom mali aj vývojári zo skalického vývojového centra. "Práve z našej dielne pochádza jedna z najdôležitejších častí tejto novinky pre domácnosti, inovatívny hydraulický modul," hovorí Peter Havlík, šéf vývojového centra Prothermu Production.

Kotol-Protherm-1-X.jpg

 Puma Condens: jeden z najkompaktnejších kotlov na trhu


 

Jeden z najmenších na trhu

Vývojom hydraulického modulu pre nový typ kotla poverili skupinu zo skalického vývojového strediska. Modul musel splniť prísne požiadavky, nielen rozmerové, ale aj na kompaktnosť, servisovateľnosť a ergonómiu montáže.

Vo vývojovom centre Prothermu Production pôsobí 66 vývojárov. Tím štyroch odborníkov rozbehol práce na projekte a postupne sa k nim pridávali ďalší kolegovia zodpovední za jednotlivé čiastkové vývojové projekty. Rozličné simulačné programy a 3D dizajnovanie im pomohli skrátiť fázu validácie v testovacom centre. V ňom skúšali a overovali každú funkciu na rozmanitých vývojových vzorkách až po sériový stav komponentov.

Vývoj finálneho komponentu vrátane testovacích procesov trval dva roky. Výsledkom bol špeciálny druh kompaktného hydraulického modulu. "Navrhli sme netradičné, inovatívne usporiadanie hydraulických vstupov a výstupov z tohto kotla. Po novom sme usporiadali aj niektoré hydraulické komponenty v module. Napríklad cirkulačné čerpadlo umiestnené v strede sme neštandardne otočili o 90°," vysvetľuje Štefan Kubalec, vedúci oddelenia pre vývoj hydraulických modulov v Protherme Production.


Dva závody na Slovensku

Konečná podoba nového kotla Puma Condens vznikla vďaka spolupráci skalických vývojárov s ďalšími expertmi z vývojových centier koncernu Vaillant Group. Nové typy hydraulických modulov sa sériovo vyrábajú v závode Vaillant Industrial Slovakia v Trenčíne. Odtiaľ sa po otestovaní prevážajú priamo na linky závodu Protherm Production, kde prebieha kompletizácia vykurovacích zariadení.

V polovici roku 2019 preto v Skalici vybudovali celkom novú výrobnú linku, na ktorej dnes v dvojzmennej prevádzke pracuje viac ako 40 zamestnancov. Produkcia všetkých typov tohto kotla je pritom sústredená iba v tomto závode.

Kotol-Protherm-2-X.jpg

 Testovanie hydraulických modulov v Skalici


 

Export do celej Európy

Novinka zaznamenala úspech a dopyt po nej stále narastá. V roku 2020 v Skalici zhotovili vyše 113-tisíc týchto kotlov pre všetky krajiny Európy, tohtoročný plán je viac ako 130-tis. kusov. Vyvážajú sa najmä do Talianska, Turecka a Španielska.

Produkt bol vlani úspešne uvedený na slovenský trh. Domácnosti si pochvaľujú, že sa zmestí aj do najmenších priestorov – do kuchynskej linky, do skrinky v kúpeľni, na chodbe či do šatníka. Zákazníci oceňujú aj fakt, že oproti starým nekondenzačným kotlom novinka dokáže znížiť spotrebu plynu na vykurovanie domácnosti. V kombinácii s inteligentným regulátorom sa dá ovládať dokonca i na diaľku, cez aplikáciu v smartfóne.

Foto: Protherm Production

Podobné články