Rockwool má v Bohumíne európske centrum technických izolácií

14.11.2017, Katarína Selecká | Správy z firiem

Miliardová investícia sa spoločnosti Rockwool vypláca, za prvých deväť mesiacov tohto roku objem výroby dosiahol takmer 80 percent produkcie vlaňajška. Rockwool tento rok pripravil novinku Rocklit a vylepšenie technických izolácií Klimafiix a Rockwool 800.

Rozsiahla investícia Rockwool Group v moravskom Bohumíne, ktorá sa realizovala pred dvoma rokmi, rozšírila aj kapacitu výroby technických izolácií z kamennej vlny v tunajšom závode. Rockwool vtedy investoval vyše 1 miliardy českých korún (zhruba 40 miliónov eur) a výrazne si posilnil pozíciu na európskom trhu. Bohumínsky závod sa po modernizácii stal novým výrobným a logistickým centrom technických izolácií celej skupiny Rockwool pre strednú a východnú Európu.

Tohtoročný objem výroby technických izolácií bude opäť atakovať maximálne výrobné kapacity závodu, rovnako ako v roku 2016, keď v Bohumíne zhotovili rekordné množstvo technických izolácií (250-tisíc metrov kubických). Pred investíciou bol objem výroby trojnásobne nižší.

Rockwool-1-X.jpg

 Výrobná linka potrubných izolačných puzdier v bohumínskom Rockwoole


 

S výrobným progresom súvisí aj ďalšie posilňovanie konkurencieschopnosti produktov Rockwoolu v segmente technických izolácií. Výhradne na izolovanie protipožiarnych prestupov Rockwool vyrába univerzálnu tesniacu dosku z kamennej vlny Rocklit. "Vyvinuli sme ju na mieru súčasnej norme a je tak pre realizátorov ideálnym a jednoduchým riešením na protipožiarne upchávky. Správne izolované požiarne deliace konštrukcie zvyšujú požiarnu bezpečnosť budovy a jej obyvateľov a bránia šíreniu požiaru," hovorí Martin Juriš, odborník na technické izolácie v Rockwoole.

Moderné a nehorľavé potrubné puzdro Rockwool 800, určené na izolovanie rozvodov tepla a teplej vody, má nové usporiadanie vlákien a môže byť použité v menších hrúbkach. "V puzdre sú vlákna uložené podobne ako letokruhy stromov. Ak bolo potrebné zatepliť rozvody izoláciou s hrúbkou 40 milimetrov, s novým puzdrom postačuje hrúbka 30 mm," dopĺňa M. Juriš.

Potrubné puzdro zaručuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti a výrazne znižuje tepelné straty. Aj pri najmenšom potrubnom puzdre Rockwool 800 s vnútorným priemerom 15 mm a hrúbkou izolačnej vrstvy 20 mm dosahuje úspora tepla 75 perc. Výpočty sa v tomto prípade robili pre teplotu média 55 °C a teplotu okolia 18 °C. Úspora je pritom rozdiel medzi neizolovaným a zaizolovaným potrubím pomocou puzdier Rockwool 800. Tepelné úspory možno vyrátať aj novou online kalkulačkou.

Rockwool-2-X.jpg

 Výrobná linka priemyselných technických izolácií v Rockwoole, Bohumín


 

Vylepšené parametre má aj lamelová rohož Klimafix. Jej najväčšou prednosťou je samolepiaca schopnosť, ktorá vylúčila predošlú zložitú montáž pomocou tŕňov. Inštalácia rohoží je jednoduchá, rýchla a prináša úsporu nákladov.

Technické izolácie idú z Bohumína nielen do desiatky európskych krajín, ale pomáhajú zabezpečiť aj protipožiarnu ochranu významných stavebných projektov na Slovensku a v Čechách. Kamenná vlna Rockwool zaizolovala napríklad technologické zariadenia administratívno-bytového komplexu Panorama City a Twin City, aj polyfunkčného mestského centra Zukermandel (všetky v Bratislave).

Rockwool-Panorama-1-X.jpg

 Kamennou vlnou Rockwool sa izolovali aj technologické zariadenia administratívno-bytového komplexu Panorama City v Bratislave


 

Izolácie z kamennej vlny Rockwool zvyšujú požiarnu bezpečnosť budov, prispievajú k lepšiemu akustickému komfortu miestností a pomáhajú udržať v objektoch teplo. Kamenná vlna sa vyrába z prírodných surovín a je plne recyklovateľná. Izolácie Rockwool sú tvarovo stále a zachovávajú si svoje vlastnosti po celý čas životnosti.

Foto: Rockwool, Ľubo Stacho

Podobné články