Thermo|Solar vypravil do Astany tri kamióny so solárnymi systémami

10.11.2016, Štefan Kuča | Správy z firiem

Ploché slnečné kolektory od Thermo|Solaru opäť po čase uspeli v Kazachstane. Na výrobu teplej vody pre univerzitu v hlavnom meste Astana je určených 210 slnečných kolektorov TS 300 s príslušenstvom.

Ešte dôležitejšie je to, že kazašský partner začína s využitím žiarskych komponentov, doplnených materiálmi z miestnych zdrojov, montovať slnečné kolektory aj priamo v Kazachstane. Ide o perspektívny trh, keďže Kazachstan je veľmi rozľahlou krajinou a využívanie slnečnej energie je tu zatiaľ minimálne, hovorí Ján Tomčiak, konzultant projektu z Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Thermosolar-kolektor-1-X.jpg


Montáž aj v Kazachstane

Po viac ako ročných prípravách 4. októbra 2016 odišli tri kamióny plne naložené slnečnými kolektormi a ďalšími komponentmi pre solárne systémy do Kazachstanu. Podstatnú časť dodávky tvorilo 70 malých trojkolektorových solárnych zariadení pre ubytovanie vedeckých pracovníkov Nazarbajevovej univerzity v Astane.

Celá záležitosť sa skomplikovala a značne oneskorila predovšetkým vinou prudkej devalvácie kazašskej meny na jeseň minulého roku. Na druhej strane, môže to mať aj pozitívny účinok na rast využitia slnečnej energie v tejto obrovskej krajine.

"Urýchlilo to rozhodnutie nášho tamojšieho partnera o spustení vlastnej montáže slnečných kolektorov zo žiarskych komponentov doplnených materiálmi z miestnych zdrojov. Tento zámer sa začal posudzovať ešte v roku 2013 a teraz sa začal aj prakticky napĺňať. Preto boli v spomínanej dodávke aj komponenty na výrobu 60 kusov kolektorov typu TS 101. Tie majú po zhotovení ohrievať vodu v športovom komplexe," vysvetľuje J. Tomčiak.


Prečo nechcú čínske výrobky

Dodáva, že kazašský partner na základe zmluvy dostal potrebnú dokumentáciu a dvaja pracovníci Thermo|Solaru Žiar počas pobytu na mieste zaškolili miestnych pracovníkov. "Na začiatku našej spolupráce sme im položili otázku, prečo sa neorientujú na čínske výrobky, keď s Čínou susedia. Odpoveďou bolo, že sa už na vlastnej koži presvedčili, že nie všetko, čo je lacné, je aj výhodné. Rozhodli sa preto radšej pre spoluprácu s európskou firmou s dlhou tradíciou a dobrým menom v solárnom biznise. Najbližšie roky ukážu, či ich aj naše rozhodnutie bolo správne," dodáva J. Tomčiak.


Energeticky úsporná bytovka v Bielorusku

Spolupráca s Kazachstanom je už druhou tohtoročnou významnou zahraničnou zakázkou Thermo|Solaru. Začiatkom júla sa uskutočnila dodávka slnečných kolektorov a ďalších zariadení pre zaujímavú solárnu inštaláciu v Bielorusku. V meste Mogiľov sa stavia vzorový energeticky úsporný bytový dom, prvý svojho druhu v Bielorusku.

Projekt sa realizuje v rámci rozvojového programu Organizácie Spojených národov a je takto sa aj financuje. Budovaný objekt je naprojektovaný s využitím rozmanitých ekologických technológií šetriacich energiu a prírodné zdroje. Teplú vodu pre budúcich obyvateľov budú zabezpečovať slnečné kolektory s celkovou plochou 465 m² umiestnené na streche tejto desaťposchodovej budovy.


Kolektory odolali aj zemetraseniu

Ploché slnečné kolektory z produkcie Thermo|Solaru Žiar spoľahlivo a bez akýchkoľvek porúch fungujú dlhé roky v extrémnych horských, púštnych či mrazivých podmienkach v 50 krajinách sveta. Pracujú napríklad v Nepále, Patagónii, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Marrákeši, Káhire a na Zugspitze, najvyššom vrchu Nemecka.

V podstate jedinou údržbou je pravidelná výmena nemrznúcej zmesi zhruba raz za šesť rokov tam, kde je to potrebné. Pred niekoľkými rokmi v Čile odolalo približne 300 plochých kolektorov zo Žiaru bez problémov zemetraseniu, ktoré poškodilo mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite.

Thermo|Solar je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe a patrí do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami, príp. so zahraničnými inštitúciami.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články

 • Penta predala Rakúšanom Business Centrum Tesla 2 v Košiciach

  Penta-BCT-Kosice-2-X.jpg

  Penta Real Estate predala kancelárie Business Centrum Tesla 2 v Košiciach rakúskej spoločnosti European City Estates. V komplexe je 14,6-tisíca m² prenajímateľných priestorov, medzi najväčších nájomcov patria firmy T-Systems Slovakia, Deloitte, Diebold-Nixdorf či Colonnade.

 • HB Reavis ide do Nemecka, aktivity začína kúpou dvoch pozemkov

  HB-Reavis-London-2-X.jpg

  Spoločnosť HB Reavis, medzinárodný poskytovateľ kancelárskych priestorov, potvrdila svoje plány na expanziu v Nemecku. V tlačovej správe informovala o dvoch akvizíciách v Berlíne a Drážďanoch s celkovou rozlohou 3,5 hektára.

 • Immofinanz nakupuje, prevádzok Stop Shop bude mať teraz 80

  Immofinanz-Stop-Shop-2-X.jpg

  Spoločnosť Immofinanz rozširuje geografický záber svojej značky Stop Shop. Firma nedávno zhruba za 90,5 milióna eur kúpila osem retailových parkov v Slovinsku, Srbsku a Chorvátsku.

 • Thermo|Solar pomohol vybudovať výcvikové stredisko v Kábule

  TermoSolar-Afganistan-2-X.jpg

  Najväčšiemu európskemu nezávislému výrobcovi slnečných kolektorov, firme Thermo|Solar Žiar, sa tento rok podarilo dostať svoje výrobky do krajiny, ktorá nie je na každodennom zozname odberateľov.

 • Protišmykové rohože na pracovisku zaručia bezpečnosť aj čistotu

  Rohoze-2-X.jpg

  Vybavenie pracoviska nie je jednoduchá záležitosť. Zamestnávateľ nesmie zabudnúť na mnohé dôležité prvky a musí myslieť nielen na dizajn, ale aj na praktickú stránku veci a bezpečie svojich pracovníkov. Jedným z prvkov, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kancelárii, predajni ani vo výrobni, sú protišmykové rohože.

 • Dánsky Rockwool vyrába izolácie v Bohumíne už 20 rokov

  Rockwool-3-X.jpg

  Spoločnosť Rockwool dosiahla v poslednom účtovom období najlepšie hospodárske výsledky za posledných päť rokov. Bohumínsky výrobca izolácií z kamennej vlny mal tržby takmer 1,5 miliardy českých korún (Kč, 58,8 milióna eur) a výsledok hospodárenia vyše 100 mil. Kč (3,9 mil. eur).