Wienerberger má jubileum: na Slovensku pôsobí už 30 rokov

22.08.2022, Miriama Tomášiková | Správy z firiem

Spoločnosť Wienerberger oslavuje v auguste 30. výročie svojho pôsobenia na Slovensku. Firma patrí k uznávaným výrobcom stavebných materiálov, ktoré zákazníkom prinášajú vysokú pridanú hodnotu.

Wienerberger je dnes zastúpený v 28 krajinách sveta a má za sebou najúspešnejší obchodný rok vo svojej vyše 200-ročnej histórii. Uzavrel ho s novým rekordným výsledkom: výnosy skupiny vlani dosiahli takmer 4 miliardy eur, čo znamená medziročný rast o 18 percent.

Wienerberger-4-X.jpg

"Rok 2021 bol úspešný aj na Slovensku, hoci sme čelili geopolitickému napätiu, nedostatku vstupných surovín či zvýšeniu ich cien. Dopyt po našich produktoch bol však stále vysoký a vypredávali sme celú výrobnú kapacitu," hovorí Miroslav Cino, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger na Slovensku.

Wienerberger-6-X.jpg


Dôraz na udržateľnosť

Za kľúčový prvok svojej podnikovej stratégie pokladá Wienerberger udržateľnosť. V popredí sú najmä tri oblasti: dekarbonizácia, biodiverzita a cirklularita. Wienerberger kladie dôraz na zodpovednú ťažbu hliny a neustále zvyšuje podiel druhotných surovín používaných vo výrobe. Intenzívne sa zaujíma aj o znižovanie nárokov na energie či recykláciu.

"Podarilo sa nám zredukovať spotrebu energií vo výrobe o pätinu. Do roku 2023 by sme produkciu CO₂ chceli znížiť o 17,5 perc. oproti roku 2020. V budúcom roku plánujeme tiež dosiahnuť, že všetky naše produkty budú 100-percentne recyklovateľné alebo opätovne použiteľné," pokračuje M. Cino.

Wienerberger investuje aj do obnoviteľných zdrojov a v budúcnosti postupne zmení svoj dopravný park na hybridné alebo elektrické vozidlá. Pripravuje takisto inštaláciu fotovoltických panelov na strechy výrobných prevádzok, čo by malo pokryť časť ich celkovej spotreby elektriny.

Wienerberger-1-X.jpg


Pomoc ľuďom v núdzi

Spoločnosť si uvedomuje aj svoju spoločenskú zodpovednosť, veľkú pozornosť venuje ľuďom v núdzi. Od roku 2012 spolupracuje Wienerberger s humanitárnou organizáciou Habitat for Humanity International na mnohých sociálnych projektoch. V rámci tejto spolupráce už bola poskytnutá podpora zhruba 5-tisíc ľuďom v krajinách, kde firma pôsobí.

"Na Slovensku prostredníctvom tejto organizácie podporujeme projekty na skvalitnenie bývania sociálne slabších vrstiev a taktiež rodiny utečencov. Naším cieľom je zlepšiť životné podmienky osôb v núdzi, aby mohli žiť v bezpečnom, zdravom a cenovo dostupnom bývaní," poznamenáva M. Cino. V rámci svojho Programu udržateľnosti 2023 si Wienerberger stanovil, že na miestnych trhoch, kde skupina pôsobí, sa pre ľudí v núdzi ročne postaví 200 bytov.

Wienerberger-2-X.jpg


Dlhá životnosť tehlových stavieb

Úspech Wienerbergera sa spája najmä s tehlou, ktorej prednosťou oproti ostatným murovacím materiálom je optimálna a vyvážená kombinácia stavebno-fyzikálnych parametrov. To z nej robí všestranne použiteľný prvok s výbornými vlastnosťami a rokmi overenou životnosťou.

"V ponuke máme rozmanité typy tehál na nosné steny, nenosné aj akustické priečky, ale i doplnkové tehly, keramické preklady, montovaný stropný systém a tiež malty a omietky. Okrem širokého sortimentu ponúkame zákazníkom tiež technickú podporu pri plánovaní, projektovaní a realizácii, aby stavby z tehál v plnej miere spĺňali požiadavky na trvalo udržateľnú a energeticky efektívnu výstavbu," vysvetľuje M. Cino.

Sama tehla má za sebou mnohé inovácie, dokázala sa však prispôsobiť požiadavkám trhu a naďalej konkurovať novším materiálom. Počas posledných 30 rokov bol najväčšou revolučnou zmenou vývoj tehál s bočným systémom zvislého spoja na pero a drážku.

V roku 2003 ovládli trh brúsené tehly a dôležitým míľnikom bolo v roku 2009 aj zavedenie murovacej peny Dryfix, ktorá uľahčuje a urýchľuje proces murovania. Poslednou väčšou novinkou Wienerbergera boli tehly Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou a Porotherm Eko+, ktoré aj bez zateplenia dosahujú nadštandardné tepelnoizolačné parametre.

Wienerberger-7-X.jpg


Všetko pod jednou strechou

Konkurenčnou výhodou spoločnosti je najmä komplexnosť ponuky. "Zastrešenie viacerých aktivít pod jeden subjekt nám umožňuje byť bližšie k zákazníkom a prinášať im tie najlepšie riešenia pre ich bývanie," zdôrazňuje M. Cino. Vo svojom portfóliu má Wienerberger nielen tehliarske produkty, ale aj špeciálne druhy maloformátových tehál a tehlové obkladové pásiky Terca na zhotovenie neomietnutého lícového muriva a murovaných konštrukcií v exteriéri a interiéri. Tehly Porotherm sa zhotovujú vo výrobnom závode v Zlatých Moravciach a Boleráze.

Súčasťou firmy je už niekoľko rokov aj značka Tondach, vďaka čomu sa sortiment Wienerbergera rozšíril o pálené škridly. Tie vynikajú vysokou mechanickou pevnosťou, stálofarebnosťou a dlhou životnosťou viac ako 100 rokov.

Aktuálne prebieha integračný proces značky Semmelrock, čím sa ponuka spoločnosti Wienerberger doplní o betónové a keramické dlažby. Tie predstavujú jedinečné spojenie estetiky a funkčnosti. Umožňujú flexibilné riešenia stvárnenia plôch, majú vysokú pevnosť a odolnosť voči zaťaženiu či poveternostným vplyvom. Vyznačujú sa tiež dlhou trvácnosťou, mrazuvzdornosťou a ich údržba je veľmi jednoduchá.

Wienerberger-3-X.jpg

Foto: Wienerberger

Podobné články