NDS uspela v arbitráži proti Skanske pre stavbu diaľnice D2

09.05.2011, SITA | Správy zo stavebníctva

Národná diaľničná spoločnosť uspela v medzinárodnej arbitráži proti českej firme Skanska DS, a.s., so sídlom v Brne.

Medzinárodný obchodný súd pri Medzinárodnej obchodnej komore v Paríži rozhodol v prospech diaľničnej spoločnosti a v plnom rozsahu zamietol nárok Skansky DS na zaplatenie kurzových rozdielov.

"Tie vznikli počas výstavby úseku diaľnice D2 Lamačská cesta - Staré grunty v Bratislave, ktorý verejnosť pozná ako tunel Sitina. Žalovaná suma presiahla výšku 12,5 milióna eur," informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Nora Gubková. "Rozhodnutie arbitrážneho súdu v plnej miere akceptujeme," uviedla firma Skanska.

Skanska DS sa tri roky domáhala úhrady kurzových rozdielov za práce navyše, ktoré v rámci stavby vykonala. Medzinárodný obchodný súd pri Medzinárodnej obchodnej komore v Paríži to však ešte 17. marca 2011 zamietol. "Ide už o druhý úspech NDS v arbitráži a na identickej stavbe.

Pred rokom, 23. apríla 2010, ten istý súd v plnom rozsahu zamietol nárok spoločnosti Taisei na zaplatenie kurzových rozdielov. Japonská firma, ktorá stavala samotný tunel, od konca roku 2007 požadovala od NDS takmer 22 mil. eur," dodala N. Gubková. Obe arbitrážne konania v celkovej výške viac ako 34 mil. eur dopadli v prospech NDS a spoločnosti boli vrátené všetky náklady, ktoré jej vznikli v súvislosti s týmito konaniami.

Podobné články