CEEC Research: stavebná produkcia by mala tento rok vzrásť o 3,6 perc.

20.05.2019, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

V Bratislave sa dnes uskutočnilo tradičné Stretnutie lídrov slovenského stavebníctva. Spoločnosť CEEC Research na ňom predstavila kvartálnu analýzu slovenského stavebníctva za druhý štvrťrok 2019.

Stavebná produkcia na Slovensku podľa očakávania riaditeľov stavebných spoločností by mala v tomto roku vzrásť medziročne priemerne o 3,6 percenta, v budúcom roku sa má rast spomaliť na 1 perc. Vlani sa stavebníctvo SR posilnilo o 8,4 perc. Malé firmy predpokladajú v roku 2019 zvýšenie výkonov odvetvia o 3,9 perc., veľké podniky o 1,1 perc. Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva za druhý štvrťrok 2019 spracovanej českou spoločnosťou CEEC Research s podporou Považskej cementárne, a.s., Ladce.

67b-shutterstock_1372240151-1-X.jpg


Problém s nedostatkom kapacít

Výsledky najnovšej analýzy predstavili dnes na tradičnom Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave. "Tento rok by mal byť pre stavebníctvo SR ešte pozitívny, pokiaľ ide o objem nových objednávok. Slovenské stavebníctvo však rieši iný problém, a tým je nedostatok kapacít, keď zákazky už nemá kto realizovať. Podobnú situáciu vidieť aj v Čechách, vedie to k postupnému utlmovaniu predchádzajúceho rýchleho rastu," hovorí riaditeľ spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Lidri-2019-maj-1-X.jpg

Riaditeľ Považskej cementárne Anton Barcík poznamenáva, že v nasledujúcich dvoch rokoch bude výkonnosť stavebníctva v SR závisieť od spustenia ďalších infraštruktúrnych projektov. "V tržbách výrobcov stavebných materiálov budú premietnuté nárasty ich cien, ktoré budú reagovať na vyššie ceny elektrickej energie, ako aj na podstatne vyššie ceny emisií oxidu uhličitého," uvádza A. Barcík.

Lidri-2019-maj-3-X.jpg

 (Po kliknutí na obrázok sa zväčšená predloha otvorí v novom okne)


 

Len cena nie je dobré kritérium

Kvalitu stavieb pri verejných investíciách podľa kvartálnej analýzy od CEEC Research najviac ohrozuje súťaženie, pri ktorom je hlavným kritériom nízka cena. Kontrolu kvality realizovaných verejných zákaziek považuje za dostatočnú 22 perc. riaditeľov stavebných podnikov, za takmer nedostatočnú 27 perc. a čiastočnú spokojnosť vyslovilo 51 perc. účastníkov prieskumu.

Výslednú kvalitu diela pri verejných zákazkách pozitívne najviac ovplyvňuje kritérium dobrých referencií z realizovaných stavieb, negatívne výber zhotoviteľov na základe ceny. Kvalitu tiež významne podporuje detailná projektová dokumentácia a podmienka podielu vlastných zamestnancov.

"Cena ako prevažujúce kritérium vo väčšine súťaží by mala výraznejšie ustúpiť v prospech referencií o kvalite zhotoviteľa, jeho skúsenostiach, použitých technologických postupoch a percente výkonov vlastnými kapacitami," myslí si generálny riaditeľ Remingu Consult, a.s., Slavomír Podmanický.

Predseda predstavenstva spoločnosti SMS, a.s., Dalibor Novotný sa nazdáva, že viac by sa malo prihliadať na reálnu stavebnú silu uchádzačov. "U nás často aj veľké obstarávania vyhrávajú subjekty, ktoré zákazky len kupujú a nevlastnia žiadne personálne, strojové alebo materiálne kapacity," upozorňuje D. Novotný.

Lidri-2019-maj-4-X.jpg

 (Po kliknutí na obrázok sa zväčšená predloha otvorí v novom okne)


 

Kde sa berie korupcia

Za zvýhodnenie slovenských firiem s vlastnými kapacitami vo verejných zákazkách je 64 perc. riaditeľov stavebných spoločností, za čiastočné zvýhodnenie 25 perc. z nich. Príčinou korupcie v stavebníctve je podľa nich dosadzovanie známych do verejných funkcií a zneužívanie postavenia úradníkov, ako aj nedostatočná kontrola a mierne tresty za jej odhalenie. Nedostatok zákaziek prispieva ku korupcii najmenej. Miera korupcie v domácom stavebníctve je podľa 58 perc. riaditeľov rovnaká ako v Českej republike a podľa 39 perc. z nich je vyššia ako v ČR.

"Hlavné príčiny korupcie na Slovensku treba hľadať najmä v našej krátkej minulosti od osamostatnenia. Viacerí predstavitelia politických garnitúr, ktorí tu vládli, boli do korupcie priamo zapojení, obvinení a iba spoločensky usvedčení. Žiaľ, bez trestného stíhania. Korupcia sa tak nadlho stala akceptovaným prostriedkom, bez ktorého bolo takmer nemožné získať väčšiu zákazku. Navyše, úzke prepojenie politických špičiek a polície so súdnou mocou na Slovensku vytváralo prostredie strachu, kde boli potrestaní tí, ktorí na korupciu upozornili, a nie tí, čo ju páchali. V poslednom období sa vďaka spoločenskému tlaku začalo o korupcii hovoriť odvážnejšie," uvádza Michal Fickuliak, marketingový manažér v Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Weber-Terranova.

Lidri-2019-maj-2-X.jpg

 Snímka z dnešného Stretnutia lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave


 

Foto: Shutterstock, CEEC Research

Podobné články