Komerčné nehnuteľnosti v strednej Európe investorov stále lákajú

20.08.2018, Katarína Dudáková, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Investičné toky v regióne šiestich krajín strednej a východnej Európy (SVE-6 – Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko) na trhu komerčných nehnuteľností vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4 percentá. Toto zvýšenie mierne prevyšuje tempo rekordného roku 2017.

Hybnou silou trhu v prvej polovici tohto roku boli objemy transakcií v Poľsku. Slovensko zaznamenalo oživenie transakcií, na rozdiel od Maďarska a Českej republiky. Konštatuje to konzultačná spoločnosť Colliers International, ktorá sa zaoberá službami v sektore nehnuteľností.

BA-kancelarie-1-X.jpg


Trend z rokov 2016 a 2017 pokračuje

V správe Colliers sa ďalej uvádza, že celkovo 26 percent investovaných peňazí pochádzalo v tomto období z domácich alebo regionálnych cezhraničných zdrojov z krajín strednej a východnej Európy. Americké, britské a západoeurópske fondy boli v prvom polroku 2018 čistí predávajúci komerčných nehnuteľností v regióne SVE-6. Táto situácia podľa Colliers International kopírovala trend z rokov 2016 a 2017.

Poľské objemy, ktoré predstavovali 58 perc. celkovej hodnoty v krajinách strednej a východnej Európy, boli hybnou silou prvej polovice roku, a to v dôsledku pokračujúcej silnej výkonnosti ekonomiky krajiny. Slovensko zaznamenalo podľa Colliers tento rok oživenie, kým Maďarsko a Česká republika evidovali oveľa pomalšie toky ako pred rokom. Z hľadiska segmentov trhu sa investičná aktivita na trhu s kancelárskymi priestormi, medziročne zvýšená o 51 perc., bezmála vyrovnala maloobchodu.


Výnosy opäť porastú

"Stláčanie výnosov, ktoré sme zaznamenali v rokoch 2016-2017, sa v prvej polovici tohto roku výrazne spomalilo, pričom sme registrovali len priblíženie najvyššie dosahovaných výnosov v Prahe a vo Varšave. V nasledujúcich 12 mesiacoch očakávame ďalší tlak na výnosy len v kancelárskych/priemyselných odvetviach v Budapešti a Bukurešti. Pri pohľade na fundamenty predpokladáme nárast v šiestich z 12 kľúčových mier neobsadenosti v segmente kancelárii a priemysle v hlavných mestách, ktoré nastanú po niekoľkých kvartáloch poklesu miery neobsadenosti v celom regióne," komentoval výsledky špecialista prieskumu pre región SVE-6 v Colliers International Mark Robinson.

Colliers International Group Inc. je globálna spoločnosť ponúkajúca poradenské služby v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu. Pôsobí v 69 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 13-tisíc odborníkov. Colliers je najrýchlejšie rastúcou verejne obchodovanou globálnou firmou, ktorá sa zaoberá realitnými službami a investičným manažmentom, s tržbami za rok 2017 vo výške 2,3 miliardy amerických dolárov.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články