Rast cien nových bytov v Bratislave nepoľavuje, hlási Lexxus

05.07.2018, Katarína Pekaríková, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Predaju novostavieb sa v druhom kvartáli 2018 v Bratislave darilo oveľa viac ako na začiatku tohto roku. Zvyšovanie cien sa ani v druhom štvrťroku t.r. nezastavilo, uvádza analýza realitnej kancelárie Lexxus.

Novostavby v Bratislave od apríla do konca júna 2018 zdraželi oproti prvému kvartálu o 1,4 percenta, ich ceny dosiahli svoje ďalšie pokrízové maximum. V druhom štvrťroku t.r. sa v hlavnom meste SR predalo 1 154 nových bytov. V porovnaní s prvým kvartálom tohto roku ide takmer o 11-percentný nárast v objeme predaných bytov.

"Dôvodom rastu je obava kupujúcich z reštrikcií na hypotekárnom trhu, ktoré vstúpili do platnosti od 1. júla 2018. Inými slovami, bola za tým snaha klientov získať hypotéku za výhodnejších a menej prísnych podmienok," hovorí Peter Ondrovič, analytik spoločnosti Lexxus. Najväčší záujem bol v druhom štvrťroku o byty v novostavbách v štvrtom bratislavskom obvode, kde sa predalo 276 bytov. Naopak, najmenej sa ich predalo v treťom obvode (182 bytov).

Byty-ceny-2-X.jpg

 Vývoj priemerných cien predaných a voľných bytov v Bratislave (po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne)


 

Priemerná cena nových voľných bytov v Bratislave dosiahla 2 194 eur za meter štvorcový (bez DPH). Medzikvartálne sa zvýšila o ďalších 31 eur, resp. o 1,4 perc., v medziročnom porovnaní Lexxus zaznamenal nárast o 8,1 perc. Priemerná cena sa zvýšila vo všetkých častiach hlavného mesta SR, okrem tretieho obvodu. Priemerná cena predaných bytov v novostavbách dosiahla 2 020 eur/m² (bez DPH). Aj v tomto prípade ide o rast (o 42 eur, resp. 2,1 perc.). Podobne ako pri nových voľných bytoch ide o nové pokrízové maximum a prvýkrát po kríze sa cena predaných bytov v novostavbách dostala nad úroveň 2-tisíc eur/m².

V Bratislave je momentálne o 13 perc. viac nových bytov ako v prvom kvartáli tohto roku. Dovedna je v ponuke 3 556 bytových jednotiek v 97 projektoch. V druhom štvrťroku pribudlo na trh bratislavských novostavieb 12 noviniek s celkovou ponukou 1 618 bytov. Naopak, pre vypredanie svojej ponuky ukončilo predaj až 14 projektov. Byty tak vypredalo o deväť projektov viac ako v predošlom kvartáli.

Graf: Lexxus a Hypocentrum finančné služby

Podobné články