Najdrahšie kancelárie sveta sú v Hongkongu, Bratislava zlacnela

14.07.2016, Peter Matula | Štatistiky, analýzy, trendy

Najdrahší prenájom kancelárií musia platiť firmy v Hongkongu. Cena za štvorcový meter tu preskočila centrálny Londýn, ktorý v rebríčku realitnej a poradenskej spoločnosti CBRE kraľoval doposiaľ.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti CBRE za prvý kvartál tohto roku. Medzi najdrahšie mestá sveta, čo sa týka prenájmu administratívnych priestorov, patria takisto Tokio, Dillí a New York. Naopak, hlavné mesto Slovenska zaznamenalo v rebríčku najdrahších kancelárií jeden z najprudších útlmov. Bratislava v porovnaní s tretím štvrťrokom vlaňajška zlacnela, pričom sa zosunula o desať miest. Väčší pokles už zaznamenalo len Santiago v Čile. Celkovo však možno povedať, že ceny kancelárskych priestorov v Bratislave zostávajú oproti predošlému obdobiu stabilné.

CBRE-kancelarie-1-X.jpg

Na rast cien prenájmu kancelárií vo svete má vplyv celková ekonomická situácia a hospodársky rast. Ten sa očakáva aj naďalej, čo popri obmedzenej ponuke voľných priestorov bude tlačiť na zvyšovanie cien. V krajinách eurozóny bol na ročnej báze zaznamenaný rast HDP na úrovni 2 percent a tieto štáty profitujú najmä z pravidelných spotrebiteľských výdavkov a podnikateľských investícií, ako aj z konkurencieschopnej meny a z intenzívnych menových stimulov.

Podobná situácia je aj na Slovensku. Trh s kancelárskymi priestormi napreduje najmä v Bratislave, kde sa dnes stavajú nové a nové administratívne kapacity. "Napriek tomu existuje predpoklad, že cena kancelárií v hlavnom meste SR bude stabilná, príp. možno očakávať jej mierny vzostup," hovorí Oliver Galata zo spoločnosti CBRE Slovensko.

Obsadenosť administratívnych plôch rastie aj v krajinách EMEA (do tejto kategórie spadá aj Európa), medziročne o 2,1 perc. Medzi najrýchlejšie rastúce trhy v tomto regióne patria mestá ako Dublin, Štokholm a Barcelona. Ceny kancelárskych priestorov v krajinách strednej a východnej Európy medziročne klesali, čo sa týka aj Moskvy, ktorá je stále uprostred recesie.

CBRE predpovedá mierny ekonomický rast aj po zvyšok roku 2016 a takisto v roku 2017, čo bude dôsledkom pokračujúcich spotrebiteľských výdavkov a investičných nálad zo strany podnikateľov. Hlavné ekonomiky sveta naďalej závisia od nízkych úrokových sadzbieb, ktoré by nemali stúpať ani v budúcnosti vzhľadom na nízku alebo nulovú infláciu.

Foto: CBRE

Podobné články

 • Nálada v stavebníctve sa v apríli zhoršila, nepriali jej objednávky

  2c-Silhouette-workers-2-X.jpg

  Nálada stavebných firiem na Slovensku sa zhoršila aj tento mesiac. Indikátor dôvery v stavebníctve, ktorý hovorí, ako stavebné podniky vnímajú svoju situáciu a aké sú ich očakávania na najbližšie tri mesiace, sa v apríli 2019 oproti tohtoročnému marcu znížil o 1,5 percentuálneho bodu (p.b.) na -16 bodov.

 • Potenciál študentského bývania v strednej a vo východnej Európe

  Colliers-CMS-2-X.jpg

  Spoločnosť Colliers International a medzinárodná právnická firma CMS tvrdia, že stredná a východná Európa (CEE) môže v budúcich desiatich rokoch čeliť značnému nedostatku študentského bývania.

 • Stavebné firmy SR očakávajú tento rok rast výkonov o 5,9 perc.

  6c-Depositphotos_23353092_stavbar-2-X.jpg

  Výkony domáceho stavebníctva podľa očakávania slovenských stavebných spoločností by sa v tomto roku mali zvýšiť priemerne o 5,9 percenta. Mierne optimistickejšie sú v odhadoch malé a stredné stavebné firmy s predpokladom vzostupu produkcie o 6,1 perc., pesimistickejšie sú veľké podniky, ktoré predikujú rast o 4,8 perc.

 • Komerčné nehnuteľnosti v strednej Európe investorov stále lákajú

  BA-kancelarie-2-X.jpg

  Investičné toky v regióne šiestich krajín strednej a východnej Európy (SVE-6 – Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko) na trhu komerčných nehnuteľností vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4 percentá. Toto zvýšenie mierne prevyšuje tempo rekordného roku 2017.

 • Rast cien nových bytov v Bratislave nepoľavuje, hlási Lexxus

  Byty-vystavba-2-X.jpg

  Predaju novostavieb sa v druhom kvartáli 2018 v Bratislave darilo oveľa viac ako na začiatku tohto roku. Zvyšovanie cien sa ani v druhom štvrťroku t.r. nezastavilo, uvádza analýza realitnej kancelárie Lexxus.

 • Stavebná produkcia v novembri 2017 medziročne stúpla o 9,1 perc.

  3c-architecture-740399_1920-2-X.jpg

  Stavebná produkcia na Slovensku v novembri 2017 piaty mesiac za sebou medziročne vzrástla, tentoraz o 9,1 percenta na 560,4 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,5 perc. vyššia ako v októbri.