Bývanie v roku 2016 najvýraznejšie zdraželo v okrese Prešov

07.02.2017, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku vlani ožil, čo sa prejavilo na raste cien bývania. Najväčší dopyt bol po dvoj- a trojizbových bytoch v Bratislave, kým v Nitre, Trnave a Banskej Bystrici sa Slováci zaujímali viac o rodinné domy.

V roku 2016 najvýraznejšie zdraželi dvojizbové byty v okrese Prešov, kde sa priemerná jednotková cena za meter štvorcový medziročne zvýšila o 182 eur, čo je o 20 percent viac ako v roku 2015. Obyvatelia tam za takúto nehnuteľnosť zaplatia priemerne 1 080 eur za meter štvorcový. V Košiciach bol medziročný nárast 15 perc. a v trnavskom okrese približne 11 perc. Informuje o tom portál Nehnuteľnosti.sk.

Presov-wikipedia-org-1-X.jpg

 Sekčov, najväčšie sídlisko v Prešove, pohľad od Solivarskej ulice


 

Ceny v hlavnom meste SR rástli v priemere na úrovni 7 perc., keď cena dvojizbového bytu v bratislavskom Starom Meste dosiahla na konci vlaňajška 2 566 eur za meter štvorcový. "Kým na konci roku 2015 tu stál priemerný dvojizbový byt 153-tisíc eur, dnes by kupujúci rovnakú nehnuteľnosť pod hranicu 163-tis. hľadal len ťažko," konštatovali analytici z portálu Nehnuteľnosti.sk.

Aj v kategórii rodinných domov sa vlani ceny najvýraznejšie zvýšili v okrese Prešov, konkrétne o 20 perc. V minulom roku tam priemerná cena rodinného domu dosiahla 127-tis. eur. Ako druhé v poradí rástli medziročne ceny rodinných domov v Bratislave, a to o 12,5 perc.

Analytici portálu Nehnuteľnosti.sk avizujú, že ceny nehnuteľnosti budú v tomto roku naďalej rásť, príp. stagnovať, k čomu prispievajú nízke úrokové sadzby. "Opatrenie Národnej banky Slovenska záujem o hypotéky nezníži. Jediný účinok odstránenia stopercentnej hypotéky bude ten, že našetrené peniaze budú musieť kupujúci zaplatiť ako časť kúpnej ceny a nebudú si ich môcť nechať bokom ako rezervu, resp. ako financie na zariadenie nehnuteľnosti," dodal portál.

Foto: wikipedia.org

Podobné články

  • Štyria z desiatich Slovákov už zažili pokus vybieliť im účet

    22c-shutterstock_343292525-headache-2-X.jpg

    Až 41 percent ľudí na Slovensku má osobnú skúsenosť s podvodníkmi, ktorý sa od nich pokúsili dostať osobné údaje s cieľom ukradnúť im peniaze z bankového účtu. Vyše polovice z nich sa s tým za posledný rok stretla dokonca viackrát.

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.