Mesačné výdavky domácností v roku 2016 porastú, myslia si Slováci
Slováci sa nepozerajú na svet cez ružové okuliare. Kým hospodárstvu sa darí a ekonómovia avizujú rast životnej úrovne s vyššími platmi a so stabilnými cenami, bežní ľudia to vidia inak.
Sedem z desiatich Slovákov očakáva, že sa im v roku 2016 zvýšia mesačné výdavky na bežný chod domácností, ba takmer 20 percent ľudí predpokladá výrazný vzostup bežných nákladov. Medzi Slovákmi sa však nájdu aj optimisti. Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia 8 perc. oslovených očakáva, naopak, zníženie mesačných výdavkov na chod domácnosti, teda na potraviny, energie, bývanie či služby.
• Aký bude rok 2016 pre slovenské domácnosti? Obavy nie sú namieste, hovorí analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub
Analytik Home Creditu Michal Kozub hovorí, že obavy ľudí nie sú úplne namieste. "Na Slovensku sa v poslednom roku ceny vôbec nezvyšujú. Životné náklady mierne klesajú, kým mzdy rastú. Aj keby v roku 2016 ceny mierne rástli, mzdy rozhodne budú stúpať rýchlejšie," poznamenáva M. Kozub.
Len o niečo viac ako tretina Slovákov ráta s budúcoročným zvýšením platu. Väčšina z nich pritom nemá prehnané očakávania, pretože počítajú s prilepšením maximálne o 40 eur. Podľa M. Kozuba je však reálny aj výraznejší rast platov. "Nezamestnanosť dnes výrazne klesá. Nikoho neprekvapí, že v niektorých odvetviach už nie je dostatok zamestnancov a dopyt prevyšuje ponuku. To tlačí aj na mzdy, aby rástli. Popritom rastie celá ekonomika a firmám sa darí dobre. Preto by mali byť schopné a ochotné pridávať na mzdách," tvrdí analytik.
Približne tretina Slovákov na pokrytie všetkých svojich mesačných potrieb aktuálne nepotrebuje žiadne peniaze navyše. Len o niečo viac je takých, čo by potrebovali navyše 100 až 200 eur. Štvrtine respondentov by zasa stačilo prilepšenie do 100 eur a ďalšia štvrtina by potrebovala k mesačnému zárobku pridať výraznejšie, teda viac ako 300 eur.
Prieskum od 27. novembra do 3. decembra 2015 uskutočnila agentúra Stem/Mark exkluzívne pre Home Credit Slovakia na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 510 respondentov.
Foto: Pixabay
Grafy: Home Credit Slovakia