Pitná voda je základ života. Jej kvalita je preto veľmi dôležitá
Podľa štatistík Organizácie Spojených národov zhruba 1,5 miliardy ľudí sveta nemá prístup k pitnej vode. V krajinách, ktoré ju síce majú, no chýbajú im peniaze na vybudovanie vodovodov, žije 1,6 mld. obyvateľov.
Nedostatok vody vo svete sa prehlbuje, jej kvalita sa zhoršuje. Napríklad v Indii, kde vodu na zavlažovanie čerpajú z podzemia, hĺbka vrtov pred pár rokmi bola 10-15 metrov, dnes je to však 80 až 120 metrov. Vzostup životnej úrovne v Číne a v Indii vedie celosvetovo k vyšším nárokom na objem a kvalitu potravín, a teda aj k množstvu vody na ich vyprodukovanie. Očakáva sa, že svet bude o 20 rokov potrebovať o 50 percent viac potravín ako dnes. Aj toto sú dôvody, prečo podľa prognóz cena vody na celom svete porastie.
Slovensko je vodná veľmoc
Slovensko je na tom dobre. Mnohé zahraničné médiá dokonca označujú SR za vodnú veľmoc, keďže nepatrí medzi krajiny, ktoré čelia deficitu pitnej vody a zápasia s jej nedostatkom.
Voda má zásadný význam pre život človeka a je dôležitou zložkou potravinového reťazca. Kvalitná pitná voda musí pritom spĺňať fyziologické požiadavky organizmu, aby neškodila ľudskému zdraviu.
Podľa zákona 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a nariadenia vlády SR 354/2006 pitná voda sa môže používať v pôvodnom stave aj po úprave, musí však spĺňať kvalitu posudzovanú z chemického, fyzikálneho, biologického a mikrobiologického hľadiska. Najdôležitejšia je zdravotná bezpečnosť, čiže krátkodobá a dlhodobá konzumácia nesmie ohroziť zdravie ľudí a voda musí mať vhodné senzorické vlastnosti vnímateľné zmyslami.
Zdroje vody
Zdrojom pitnej vody na Slovensku sú podzemné a povrchové zásoby, pričom podzemná voda tvorí 82,2 percenta zdrojov. Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj je zásobovaný iba z podzemných zdrojov. Povrchová voda je vystavená negatívnym vplyvom viac ako podzemná, preto je potrebné ju upravovať.
Najväčšou prirodzenou zásobárňou podzemnej vody v strednej Európe je Žitný ostrov. Táto voda zásobuje obyvateľstvo na Záhorí a strednom Slovensku. Na Slovensku je zároveň takmer 1 600 minerálnych a termálnych prameňov.
Vodný kameň – postrach spotrebičov
Hoci SR disponuje veľkou zásobou pitnej vody, problém s tvrdou vodou má takmer každá domácnosť. Za tvrdú sa označuje taká voda, ktorá obsahuje väčšie množstvo rozpustených solí vápnika a horčíka. Existujú dva typy tvrdosti vody, a to karbonátová a nekarbonátová. Karbonátovú môžeme odstrániť varom, čo sa pri nekarbonátovej nedá. Tá je totiž tvorená chloridmi, síranmi a dusičnanmi, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla.
Mäkká dažďová voda preteká skalnatým podložím. Ak toto podložie obsahuje vápenec, rozpúšťa uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý v minerálnej forme a vzniká tvrdá voda. Práve tvrdosť vody vedie k vzniku vodného kameňa, ktorý tvoria usadené minerály.
Tvrdá voda a vodný kameň spôsobujú v domácnosti mnohé nepríjemnosti. Výkon spotrebičov sa výrazne znižuje, pričom najviac trpia práčky, výhrevné telesá, kávovary, umývačky riadu a podobne. Nielenže im klesá účinnosť, ale sa aj zvyšujú náklady napríklad na ohrev. Zničené povrchy, vysušovanie pokožky a poruchovosť spotrebičov sú určite ďalšími dôvodmi, prečo je dobré problém tvrdej vody riešiť.
Zmäkčovač vody pomôže tento problém riešiť minimálne na desať rokov. Predchádza vzniku vodného kameňa a znižuje negatívne účinky tvrdej vody. Pri výbere treba zvážiť, akú veľkosť má mať zmäkčovač vody. Určí sa pomocou maximálneho možného okamžitého prietoku, nie podľa dennej spotreby.
Voda z vodovodu, alebo balená?
Stav vodovodov, samozrejme, podstatne ovplyvňuje kvalitu vody. Viacerí ľudia pitnej vode z vodovodu nedôverujú. Pravdaže, obsahuje aj škodlivé látky. Na dosiahnutie hygienických požiadaviek je nutná dezinfekcia vody, na ktorú sa používa chlór, v niektorých prípadoch síran hlinitý alebo polyfosforečnany. Avšak tieto látky by sa nemali vyskytovať v takom množstve, aby to malo negatívny vplyv na organizmus. Takto ošetrená voda by mohla byť nebezpečná iba pre ľudí s vážnym imunitným ochorením, ale to platí aj pri balených vodách.
Až 86 perc. slovenských domácností má kvalitnú pitnú vodu, no mnohí dávajú prednosť balenej vode. Neuvedomujú si pritom, že balené vody môžu dlhé dni stáť na slnku, čo podnecuje tvorbu baktérií, a tie zasa dokážu vyvolať črevné problémy. Z lacnejších fliaš sa môže dokonca do vody uvoľňovať malé množstvo ftalátov. Žiaľ, pôvod fľaše a jej zaobchádzanie v minulosti sa nedá zistiť.
Balená voda je taktiež viac mineralizovaná, a teda väčšmi zaťažuje obličky. Odporúčaná denná dávka minerálnej vody je len pol litra, čo pri potrebných dvoch litroch tekutín, ktoré by človek mal denne skonzumovať, je veľmi málo.
Foto: pixabay.com