Počet nových zmlúv o stavebnom sporení vlani v PSS vzrástol

03.01.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Prvá stavebná sporiteľňa uzatvorila od začiatku januára 2019 do konca novembra vlaňajška viac ako 117-tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní je to nárast o 19 percent.

Objem cieľových súm na zmluvách o stavebnom sporení sa zvýšil o 10 perc. na 1,92 miliardy eur. "Rok 2019 bol pre stavebné sporenie skúškou. Všetky zmeny zavedené od 1. januára 2019 v rámci novely zákona o stavebnom sporení znamenali zmeny tak pre stavebné sporiteľne, ako aj pre stavebných sporiteľov. Napriek tomu sú výsledky výborné," uvádza hovorca Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Radovan Slobodník.

Nova-Doba-BA-Tomas-Manina-1-X.jpg

Pod rast novej obchodnej produkcie PSS sa podľa neho podpísala najmä komplexná situácia na finančnom trhu, resp. na trhu s úvermi na bývanie. Keďže vstúpilo do platnosti viacero regulačných mechanizmov a niektoré sa sprísnili, klienti museli siahnuť po kombinácii zdrojov, ak mali záujem zafinancovať kúpu nehnuteľnosti. Na druhej strane, počet úverov a medziúverov firme klesol o 10 perc. na 14 542 ku koncu novembra. Ich objem sa znížil o 4 perc. na 406,63 milióna eur.

Rok 2020 si pre bankový sektor podľa R. Slobodníka hneď pripravil niekoľko prekvapení. Jednak ide o zvýšenie bankového odvodu, čo bude znamenať negatívny vplyv na hospodárenie bánk a celkovú stabilitu sektora. "Dotkne sa, samozrejme, aj PSS," poznamenáva R. Slobodník.

Ďalej ide o zmeny v regulácii úverov na bývanie, ktoré pripravila Národná banka Slovenska, pokračuje. "Menia sa podmienky podielu splátky na príjme, ktorý musíme rešpektovať," vysvetľuje R. Slobodník. Všetky tieto zmeny sú podľa neho zásahom do bankového trhu a odzrkadlia sa aj na hospodárení bánk, PSS nevynímajúc.

Nastavený trend v počte novouzatvorených zmlúv o stavebnom sporení chce spoločnosť udržať aj v roku 2020. Zároveň sa však chce orientovať i na úverový obchod. Čo sa týka hospodárskeho výsledku, PSS od svojho vzniku každý rok vykazovala zisk. Ani v roku 2020 to nebude podľa R. Slobodníka inak. "Budeme sa snažiť udržať si doterajší trend. Očakávame dobrý hospodársky výsledok, zodpovedajúci výkonu stavebnej sporiteľne v predchádzajúcich rokoch po započítaní vplyvov odvodov," dodáva R. Slobodník.

Ilustračné foto: Tomáš Manina

Podobné články