Počet nových zmlúv o stavebnom sporení vlani v PSS vzrástol

03.01.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Prvá stavebná sporiteľňa uzatvorila od začiatku januára 2019 do konca novembra vlaňajška viac ako 117-tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní je to nárast o 19 percent.

Objem cieľových súm na zmluvách o stavebnom sporení sa zvýšil o 10 perc. na 1,92 miliardy eur. "Rok 2019 bol pre stavebné sporenie skúškou. Všetky zmeny zavedené od 1. januára 2019 v rámci novely zákona o stavebnom sporení znamenali zmeny tak pre stavebné sporiteľne, ako aj pre stavebných sporiteľov. Napriek tomu sú výsledky výborné," uvádza hovorca Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Radovan Slobodník.

Nova-Doba-BA-Tomas-Manina-1-X.jpg

Pod rast novej obchodnej produkcie PSS sa podľa neho podpísala najmä komplexná situácia na finančnom trhu, resp. na trhu s úvermi na bývanie. Keďže vstúpilo do platnosti viacero regulačných mechanizmov a niektoré sa sprísnili, klienti museli siahnuť po kombinácii zdrojov, ak mali záujem zafinancovať kúpu nehnuteľnosti. Na druhej strane, počet úverov a medziúverov firme klesol o 10 perc. na 14 542 ku koncu novembra. Ich objem sa znížil o 4 perc. na 406,63 milióna eur.

Rok 2020 si pre bankový sektor podľa R. Slobodníka hneď pripravil niekoľko prekvapení. Jednak ide o zvýšenie bankového odvodu, čo bude znamenať negatívny vplyv na hospodárenie bánk a celkovú stabilitu sektora. "Dotkne sa, samozrejme, aj PSS," poznamenáva R. Slobodník.

Ďalej ide o zmeny v regulácii úverov na bývanie, ktoré pripravila Národná banka Slovenska, pokračuje. "Menia sa podmienky podielu splátky na príjme, ktorý musíme rešpektovať," vysvetľuje R. Slobodník. Všetky tieto zmeny sú podľa neho zásahom do bankového trhu a odzrkadlia sa aj na hospodárení bánk, PSS nevynímajúc.

Nastavený trend v počte novouzatvorených zmlúv o stavebnom sporení chce spoločnosť udržať aj v roku 2020. Zároveň sa však chce orientovať i na úverový obchod. Čo sa týka hospodárskeho výsledku, PSS od svojho vzniku každý rok vykazovala zisk. Ani v roku 2020 to nebude podľa R. Slobodníka inak. "Budeme sa snažiť udržať si doterajší trend. Očakávame dobrý hospodársky výsledok, zodpovedajúci výkonu stavebnej sporiteľne v predchádzajúcich rokoch po započítaní vplyvov odvodov," dodáva R. Slobodník.

Ilustračné foto: Tomáš Manina

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.