Predávate nehnuteľnosť? Poradíme vám, ako odhadnúť jej cenu

02.11.2016, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

Predávate nehnuteľnosť a neviete určiť jej hodnotu? Takáto situácia môže nastať pred dedičským konaním, majetkovým vyrovnaním či rozvodom, keď nehnuteľnosť treba rozdeliť spravodlivo. Budete musieť stanoviť hodnotu nehnuteľnosti a na to je potrebné vypracovať odhad jej ceny.

Cenu by ste nemali stanovovať svojvoľne. Jednou z najväčších nevýhod ohodnocovania nehnuteľnosti je to, že každý v nej vidí inú hodnotu. Jednu má pre rodinných príslušníkov, ktorí sa dostávajú do úlohy dedičov, inú pre starších ľudí, keďže v nej prežili časť svojho života, a ďalšiu zasa pre človeka, čo chce aj z mála vyťažiť čo najviac.

Dom-cena-1-X.jpg


Nechajte si poradiť od odborníkov

Odhad ceny nehnuteľnosti vám dokáže urobiť i realitný poradca. Takýto odhad je najvhodnejší, ak ste v niektorej zo spomínaných situácií, ako je majetkové vyrovnanie, dedičské konanie a podobne. Treba si však dať pozor, že ak potrebujete zistiť cenu nehnuteľnosti pre potreby banky a mať znalecký posudok , potrebná je spolupráca so súdnymi znalcami. Banky vám na to zväčša ponúknu svojich ľudí. Takýto znalecký posudok budete potrebovať najmä vtedy, ak žiadate o hypotekárny úver.


Trhová cena nehnuteľnosti

Trhová cena hovorí o aktuálnej hodnote nehnuteľnosti na trhu a je odzrkadlením ponuky a dopytu. Najčastejšie využívanou metódou pri jej určovaní je porovnávacia analýza. Nevychádza sa preto z tabuliek, lež sledujú sa ceny susedných a podobných nehnuteľností. V lokalitách, kde predaj nehnuteľnosti nie je veľmi rozšírený, sa využíva metóda polohovej diferenciácie.

A aký je rozdiel medzi trhovou hodnotou a znaleckým posudkom? Mnohí ľudia si tieto pojmy zamieňajú. Ak si dáte vyhotoviť znalecký posudok, ide o všeobecné ocenenie, ktoré neurčuje hodnotu nehnuteľnosti. Cena stanovená znalcom – na rozdiel od trhovej hodnoty, je navyše fixná a nehýbe sa.

Foto: pexels.com

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.