Vo vlastnom a bez hypotéky žijú v SR štyri domácnosti z piatich

15.10.2015, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším podielom populácie žijúcej v domácnostiach, ktoré vlani vlastnili bývanie bez akéhokoľvek finančného záväzku, či už voči banke alebo inej finančnej inštitúcii.

Vo vlastnom a bez úveru žijú štyri slovenské domácnosti z piatich, presnejšie 79,4 percenta. Ako na základe údajov štatistického úradu Eurostat uvádza Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky, je to najvyšší podiel medzi krajinami Visegrádskej štvorky (Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko). Európsky priemer je podstatne nižší, na úrovni necelých 43 perc.

Nad priemerom sa umiestnili aj Poliaci, Maďari a Česi. V Rakúsku žije vo vlastnom a zároveň bez hypotéky len necelá tretina domácností. V súvislosti s nehnuteľnosťami žijú najviac na dlh severania. Až šesť z desiatich švédskych domácností síce vlastní nehnuteľnosť, no financuje ju za požičané. Naopak, povinnosť splácať hypotéku má ani nie percento rumunských domácností.

To, že na Slovensku je vysoký podiel domácností, ktoré žijú vo vlastnom a bez požičaných prostriedkov, má podľa D. Ondrovej pravdepodobne aj historické korene. "Staršie generácie si totiž mohli kúpiť byt do súkromného vlastníctva za relatívne malý peniaz. Byty sa potom dedia, a tak ich potomkom starosť s novým bývaním odpadá," hovorí D. Ondrová. Aj na Slovensku sa však nájde zhruba desatina domácností, ktoré žijú vo vlastnom, ale s pôžičkou. Ďalšia zhruba desatina domácností v SR býva v prenájme.

Vlani žilo v byte 50,3 perc. slovenských domácností, 49,4 perc. uprednostnilo rodinný dom. "Nie tak dávno bol u nás trend sťahovať sa z miest na vidiek. Pravdou však je, že väčšina domácností stále žije vo väčších či menších mestách alebo na predmestiach," poznamenáva D. Ondrová.

Kým v týchto miestach žilo približne šesť z desiatich domácností, vo vidieckych oblastiach to boli len štyri spomedzi desiatich. Až takmer tri štvrtiny domácností žijúcich v rodinných domoch ich majú umiestnené vo vidieckych lokalitách. Z tých domácností, ktoré uprednostnili byt, na vidieku nájdeme len zhruba desatinu.

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.