Klimatizácia je v byte za horúceho počasia veľkým pomocníkom
Letné horúčavy sú v našich končinách ešte ďaleko, no je dobré sa na ne včas pripraviť. Keď páľavy v lete udrú s plnou silou, vtedy sa doma zíde všetko, čo nás dokáže čo len trochu schladiť.
Teplo má azda každý vcelku rád. Pravda, ak je také normálne, čo nevybočuje z rozumnej miery. Keď však prírode preskočí a teplo sa zmení na horúčavu, akoby pred páľavou zrazu nebolo úniku. Kým pri zime a mrazoch to vyriešime jednoducho a naobliekame sa, prípadne sa zdržiavame vo vykúrenej miestnosti, horúčava si nás nájde všade.
Dni momentálne ešte nie sú teplé, a tak po chvíľach na čerstvom vzduchu dobre padne sa večer zohriať pri krbe či kachliach. Keď si kupujeme vykurovacie teleso, treba si všímať najmä jeho výkon (v kilowattoch, kW) a účinnosť (v percentách). Výkon závisí od objemu priestoru, ktorý treba vykúriť, pričom 1 kW stačí na ohriatie zhruba 25 metrov kubických. Na izbu či miestnosti s plochou 100 metrov štvorcových a výškou stropu 2,5 metra treba kachle s výkonom 10 kW.
Je to však iba približný údaj, keďže musíme vziať do úvahy, či sa má vykúriť napríklad nezateplený starší dom alebo novostavba, ako aj to, v akom klimatickom pásme budova leží. Účinnosť zasa hovorí, ako dobre kachle spaľujú to, čo v nich horí. Účinnosť napríklad 80 perc. možno pokladať na veľmi dobrú hodnotu.
Ani sa však nenazdáme, a čoskoro tu zasa bude leto, keď na piecku či krb zabudneme, a popri dovolenke to hlavné, čo nás bude zaujímať, je to, ako sa ochladiť. Ak sa rozhodnete zadovážiť si do bytu klímu, je dobré sa o to postarať včas, lebo montážne firmy sú v lete zavalené prácou.
Kvalitná klimatizácia je za horúceho počasia veľkým pomocníkom, treba ju však používať nanajvýš uvážlivo, aby sme sa vyhli nežiaducim zdravotným rizikám. Dlhší pobyt v nadmerne klimatizovanom priestore môže viesť k bolestiam kĺbov, zablokovaniu krčnej chrbtice, zhoršeniu alergií alebo ich naštartovaniu, bolestiam hlavy, k vysušovaniu slizníc, suchému až dráždivému kašľu a prechladnutiu.
Odborníci preto radia dodržiavať pri používaní klímy niekoľko zásad:
- optimálny rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou je päť až sedem stupňov,
- ešte pred tým, ako miestnosť (ale trebárs aj auto) opustíte, treba klimatizáciu stiahnuť,
- prúd chladného vzduchu v žiadnom prípade nemá smerovať na človeka,
- klimatizovaný vzduch je dôležité zvlhčovať a upravovať,
- netreba zabúdať piť, keďže pocit smädu v ochladzovanej miestnosti nemusí byť naliehavý,
- pozor si treba dávať aj na časté striedanie klimatizovaných a neochladzovaných priestorov.
Montáž zariadenia je potrebné zveriť odborníkom. Popri kontrole funkčnosti klímy, tesnosti hadíc a jej uvedení do chodu profesionálna firma zabezpečí aj záručný a pozáručný servis.
Dobrá klimatizácia, ak sa používa rozumne, nás ochráni pred výčinmi počasia. Vysvetlenie, čo sa to s počasím deje a kde sa vlastne berú tie krušné horúčavy, nemusíme potom hľadať v kresťanských knihách. Môžeme túto múdru literatúru využiť na to, čo nám skutočne môže dať: posilniť nás, dodať nám oporu v živote a chuť ísť stále vpred.
Foto: ekrbykachle.sk, neosolar.cz