Novostavby v Bratislave zdraželi v závere vlaňajška o 3,2 perc.

09.01.2020, Michal Moricz, SITA | Reality, nové projekty, novostavby

Zdražovanie novostavieb v hlavnom meste SR pokračuje. Priemerná cena bratislavských novostavieb v poslednom štvrťroku 2019 opäť prekonala pokrízové maximum a medzikvartálne sa zvýšila o 3,2 percenta.

Ako ďalej uvádza analýza od realitnej spoločnosti Lexxus, v závere vlaňajška stál meter štvorcový v bratislavských novostavbách priemerne 2 502 eur (bez DPH). Oproti porovnateľnému obdobiu roku 2018 to bolo o 10 percent viac. Celkový rast cien je zapríčinený zmenami v základnej ponuke a zároveň veľkým rozsahom zdražujúcich sa nehnuteľností na trhu. Priemerná cena voľných bytov stúpla vo všetkých obvodoch hlavného mesta SR okrem Bratislavy 1, kde sa viac-menej nezmenila.

BA-Slnecnice-1-X.jpg

"Dočasná stagnácia cenovej úrovne v prvom obvode Bratislavy je zapríčinená najmä stratégiou predaja developerských spoločností formou otvorenej ponuky a systémom skrytých neverejných cien, ktoré tak nevstupujú do metodiky výpočtu," uvádza risk manažér a odhadca cien nehnuteľností Lexxusu Peter Ondrovič.

Najvýraznejší cenový skok zaznamenal obvod Bratislava 3, medzikvartálne až 4,2 perc., naopak, najmenej v Bratislave 5 to bolo o 2,6 perc. Cena predaných bytov reálne dosiahla 2 291 eur/m² (bez DPH), medzikvartálne sa zvýšila o 74 eur (3,3 perc.).

Podľa prvých dostupných údajov za posledný štvrťrok 2019 dopyt po nehnuteľnostiach aj napriek vysokým cenám neutícha. Na rezidenčnom trhu je 90 aktívnych projektov, o šesť menej ako vlani v treťom kvartáli. Celkovo Lexxus zaznamenal na trhu deväť noviniek, z nich päť bolo nových a štyri nové etapy sa spustili v rámci existujúcich projektov. Ponuka sa rozšírila o 1 462 bytových jednotiek v novostavbách, čo je takmer trojnásobný medzikvartálny nárast počtu nových bytov.

BA-ceny-novostavby-1-X.jpg

"Sú medzi nimi aj bytové jednotky predávané v projektoch už pomerne dlho pred ich oficiálnym zverejnením ponuky. Celkový údaj je sčasti deformovaný tým, že väčšina nehnuteľností sa predávala formou rozličných kampaní podporujúcich tichý a neoficiálny predaj pred samotným oficiálnym spustením obchodovania," vyplýva z analýzy.

Oproti ostatným obdobiam minulého roku bol štvrtý štvrťrok vlaňajška nadpriemerný, keďže medzikvartálne bolo voľných bytových jednotiek o 11 perc. viac. V medziročnom porovnaní je to však pokles o 9,4 perc. Výrazne sa zvýšil aj počet predaných bytov v bratislavských novostavbách.

"K nárastu prispela aj neočakávaná správa Národnej banky Slovenska (NBS) o značnej zmene podmienok získavania a čerpania úverov na bývanie s platnosťou od začiatku roku 2020. Napriek snahe NBS o čo najkratšie prechodné obdobie viaceré bankové domy využili tento krátky čas rozličnými formami kampaní na urýchlenie obchodov v posledných týždňoch 2019," dopĺňa P. Ondrovič.

V októbri až decembri bolo v Bratislave zazmluvnených 1 279 bytov. Niektoré boli už v predpredaji niekoľko mesiacov pred oficiálnym spustením predaja, čo do značnej miery uvedené číslo skresľuje. Pomer medzi voľnými dokončenými a voľnými rozostavanými bytmi sa zmenil v prospech rozostavaných. Ich podiel na celkovom objeme voľných bytov v novostavbách vzrástol na 93,6 perc., v treťom kvartáli vlani to bolo 91,2 perc. V objeme predaja viedol druhý bratislavský obvod s viac ako 800 bytmi, Naopak, najmenej sa predalo v Bratislave 3, okolo 100 bytových jednotiek.

Graf: Lexxus
Ilustračné foto: Cresco

Podobné články