Dom na dome vo Willendorfe s výhľadom na Venušinu záhradu

16.10.2014, Velux | Rekonštrukcia bývania

Romantický výhľad na Dunaj, Venušinu záhradu a marhuľový sad dotvárajú atmosféru modernej nadstavby na starom sedliackom dome. Stavba v úzkom priestore viedla ku konceptu "dom na dome".

Dom stojí v rakúskej obci Willendorf. Koncept sa opiera o inovatívne spracovanie dreva, priateľský vzťah k prírode a maximálne využitie denného svetla. Zároveň rešpektuje okolitú krajinu a tradičný vzhľad obce.

Willendorf-1-X.jpg

 Moderná nadstavba harmonicky ladí s okolitým prostredím


 

Vášnivý pestovateľ ovocia nechcel obetovať svoj marhuľový sad výstavbe nového domu. Rozhodol sa radšej pre udržateľný, moderný obytný priestor na spôsob loftu a formou nadstavby na starom sedliackom dome svojej matky. Teraz môže spokojne sledovať, ako sa darí jeho marhuliam, a zároveň obdivovať krásnu atmosféru údolia Wachau v Dolnom Rakúsku.

"Chcel som sa usadiť v modernom podkroví s množstvom denného svetla a byť čo najbližšie k prírode. Marhuľový sad by bol krásnym pozemkom pre novostavbu, ale nechcel som sa ho vzdať," hovorí majiteľ Stefan Schauer.

Willendorf-7-X.jpg

 Stavba v úzkom historickom priestore viedla ku konceptu "dom na dome"


 

Nadstavba v harmónii s okolím

Pozemok so starým sedliackym domom leží v centre obce, ktorú preslávila Willendorfská Venuša. Ide o najvýznamnejší nález z obdobia mladšieho paleolitu na území Rakúska, od toho je tiež odvodený názov Venusgarten (Venušina záhrada).

Napriek moderným štylistickým prvkom architektonický návrh nadstavby harmonicky ladí s celkovým vzhľadom tradičného obrazu Willendorfu. Zapadá do okolitej krajinnej scenérie a prispieva k oživeniu zastavaného centra dediny. Koncept dom na dome môže preto poskytnúť impulz pre ďalšiu modernizáciu miest a mestských centier, a to nielen vo Willendorfe.

Willendorf-2-X.jpg

 Prirodzené svetlo v spojení s dreveným povrchom vytvára fascinujúce svetelné odtiene


 

Moderné bývanie s úctou k tradícii

Rozhodnutie majiteľa postaviť si modernú nadstavbu na starom dome bolo veľkou výzvou aj pre projektantov. Volker Dienst a Christoph Feldbacher museli svoje návrhy prispôsobiť náročným podmienkam.

Nadstavba sa mala vybudovať na prírodných kamenných múroch, ktoré majú až 650 rokov. Museli takisto starostlivo integrovať moderný životný priestor so záplavou denného svetla a so zachovaním súkromia do husto zastavanej obytnej zóny. Vďaka konceptu dom na dome riešenému montovanou drevostavbou sa im podarilo splniť všetky požadované kritériá.

Willendorf-3-X.jpg

 Presklená štítová stena poskytuje nádherný výhľad a cielene umiestnené strešné okná Velux osvetľujú priestor do hĺbky


 

Aktívny dom pre viac generácií

Nové bývanie S. Schauera spĺňa štandard aktívneho domu. Ten je založený na optimálnej súhre nízkej spotreby energie, zdravého vnútorného prostredia s dostatkom denného svetla a čerstvého vzduchu a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Tieto aspekty umožňujú pohodlný život obyvateľov domu bez negatívnych dôsledkov pre prírodu.

Multifunkčná budova sa teraz využíva ako domov pre viac generácií. V rámci renovácie sa na prízemí vybudoval bezbariérový obytný priestor pre staršiu matku majiteľa domu a tiež vznikli priestory pre sídlo firmy.

Willendorf-4-X.jpg

 V otvorenom priestore vznikla galéria s miestom na spanie. Pod schodiskom našli miesto aj zabudované kuchynské spotrebiče.


 

Presvetlený domov bez tmavých miest

Osvetlenie podkrovia cez deň zabezpečuje veľkorysé presklenie severnej štítovej steny. Majiteľovi dopraje dokonalý výhľad na marhuľový sad a magické údolie Dunaja. Cielene umiestnené strešné okná Velux zas osvetľujú priestor do hĺbky. Obyvatelia podkrovia sa preto cítia dobre v krásne presvetlenom domove bez silných kontrastov a tmavých miest v interiéri.

"Presné usporiadanie a šikovné umiestnenie vertikálnych a strešných okien znamená, že celý priestor je rovnomerne osvetlený," hovorí Magdaléna Bartková, marketingová manažérka v spoločnosti Velux Slovensko.

Willendorf-5-X.jpg

Willendorf-6-X.jpg

 Šikovné umiestnenie vertikálnych a strešných okien rovnomerne presvetlia celý priestor


 

Príjemná klíma pod strechou aj v lete

Prirodzené svetlo v spojení s teplým povrchom obloženia z jedle bielej vytvára fascinujúce svetelné odtiene a vynikajúce osvetlenie interiéru. Majiteľ domu sa zároveň nemusí obávať prehriatia podkrovia v lete, keďže o ochranu pred slnečnými lúčmi v horúcich dňoch sa automaticky stará tieniaci systém so svetelným senzorom a s časovačom.

"Okrem toho, elektricky ovládané strešné okná, umiestnené vysoko v streche, umožňujú obyvateľom využívať komínový efekt, ktorý v noci prirodzene odvetráva a chladí dom," vysvetľuje M. Bartková.

Willendorf-8-X.jpg

Willendorf-9-X.jpg

 Majiteľ domu má utešený výhľad na údolie Dunaja a svoj marhuľový sad


 

O projekte Venusgarten

  • Vlastník: Stefan Schauer, pestovateľ ovocia vo Willendorfe
  • Plánovanie: stavebný inžinier Volker Dienst v spolupráci s architektom Christophom Feldbacherom
  • Stavebné konštrukcie: štandard aktívneho domu
  • Plánovanie denného svetla: Christina Brunner a Heinz Hackl, Velux Austria GmbH, Wolkersdorf
  • Plánovanie umelého osvetlenia: podpod dizajn, Viedeň
  • Miesto: obec Willendorf v údolí Wachau, Dolné Rakúsko
  • Trvanie výstavby: približne 10 mesiacov
  • Výrobky z dreva: KasparGreberHolz- und Wohnbau GmbH, Bezau

Foto: Jörg Seiler

Podobné články