Obnova bytových domov bude témou akcií v Dubnici nad Váhom

22.05.2014, Radovan Slobodník | Rekonštrukcia bývania

Obnova bytových domov bude témou akcií, ktoré sa od pondelka 26. mája uskutočnia v Dubnici nad Váhom. Ich súčasťou budú semináre a konzultácie pre vlastníkov bytov a ich spoločenstvá.

Dom-zateplovanie-1-X.jpgObnovte si aj vy svoj bytový dom – pod týmto názvom sa bude konať týždeň aktivít, ktoré pripravuje Združenie pre propagáciu obnovy bytových domov v spolupráci s Prvou stavebnou sporiteľňou (PSS) a primátorom Dubnice nad Váhom.

"Väčšina bytových domov na Slovensku má 30 a viac rokov. Na ich technickom stave, ale aj vzhľade, sa podpísal zub času. Okrem toho, nároky na hospodárnosť ich prevádzky, najmä z pohľadu spotreby tepla, sú dnes dvojnásobne prísnejšie ako v čase ich výstavby," hovorí predseda združenia Ján Pavlis.

Dohoda vlastníkov bytov o obnove bytového domu sa obvykle nerodí ľahko. V mnohých spoločenstvách či na schôdzach vlastníkov je potrebných niekoľko stretnutí, aby dospeli k výsledku. Čo im najčastejšie chýba? Informácie. A práve tie sa snaží odovzdávať a šíriť PSS, ktorá je členom Združenia pre propagáciu obnovy bytových domov.


Obnova bytového domu sa oplatí

Preto sa po celom Slovensku konajú semináre a workshopy pre vlastníkov bytov a správcov. V Dubnici nad Váhom bude každý deň zameraný na konkrétnu aktivitu. Cieľom všetkých je však poukázať na to, že rekonštrukcia bytového domu sa oplatí. Po jej uskutočnení dokážu majitelia bytov ušetriť až polovicu nákladov na energie.

V Dubnici nad Váhom majú bytové domy zväčša vyše 30 rokov a ich rekonštrukcia sa zatiaľ úplne nerozbehla. Preto sú osveta a nové informácie pre správcov a majiteľov bytov nevyhnutné. "Obnovené bytovky možno v našom meste zrátať na prstoch jednej ruky, čo svedčí o tom, že dohoda o obnove sa rodí ťažko. Príčiny môžeme hľadať v zdĺhavých diskusiách, ktoré sa však vždy končia konštatovaním, že rekonštrukcia domu je nevyhnutná. Otázkou zostáva, koľko bude stáť. Aj na tú dajú odpoveď odborníci počas týždňa aktivít v Dubnici nad Váhom," hovorí primátor mesta Jozef Gašparík.


Peniaze od PSS idú už 14 rokov

PSS financuje obnovu bytových domov už 14 rokov. Poskytla na ňu už viac ako 300 miliónov eur vo forme úverov pre správcov a spoločenstvá vlastníkov bytov. Situácia na Slovensku však stále nie je uspokojivá.

"Obnovou prešla zatiaľ iba polovica bytových domov. Pozitívnym príkladom môže byť Trenčín, kde sa dosiaľ revitalizovalo už vyše 60 percent bytových domov v meste. V záujme potrebného efektu musí byť rekonštrukcia budovy celková. Týždeň aktivít prinesie všetky potrebné informácie – prečo, ako, kedy a za koľko je obnovu možné urobiť. Úlohou PSS je upozorniť na výhodné možnosti financovania. Práve teraz ponúkame úver na obnovu bytových domov s úrokovou sadzbou len 1,59 perc. ročne. Z úspor, aké majitelia bytov po obnove získajú, sú potom bez problémov schopní splácať úver," vysvetľuje Katarína Niňajová vedúca odboru manažmentu obchodov právnických osôb v PSS.

Týždeň aktivít Obnovte si aj vy svoj bytový dom sa v Dubnici nad Váhom uskutoční od 26. do 31. mája 2014. Program podujatí je TU.

Foto: B&B Holding, s.r.o.

Podobné články