8 signálov, že nastal čas nainštalovať si v rodinnom dome výťah

18.11.2023, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Už ste niekedy premýšľali, že by ste si vo svojom príbytku nainštalovali domáci výťah? Čo poviete, nezišiel by sa dnes už aj vám alebo by nebol pre vás ideálnym riešením do budúcnosti?

Ak ste odpovedali áno, určite si neváhajte prečítať naše tipy a rady, ako môžete debarierizovať svoj rodinný dom a zjednodušiť si celkové fungovanie v domácnosti. Ak vaša odpoveď bola nie, článok vám vysvetlí, ako vďaka výťahu môžete mať jednoduchší a komfortnejší život. A ktovie, možno zmeníte svoju odpoveď.

Domaci-vytah-1-X.jpg


Pre koho sú osobné domáce výťahy?

Domáce výťahy sú prioritne určené rodinám, ktoré žijú vo viacposchodových nehnuteľnostiach alebo v mezonetových bytoch. Tento domáci výťah je určený predovšetkým ľudom so zdravotným postihnutím, ale iste, nemusí to byť pravidlo.

O výťahovom riešení často uvažujú ľudia, ktorí si stavajú dom a uvedomujú si, že roky im pribúdajú. Suma sumárom, domáci výťah je vhodný pre každého, kto považuje schodisko za bariéru a chce si spríjemniť, skomfortniť chvíle a fungovanie vo svojej domácnosti.


Aký domáci výťah patrí k obľúbeným?

Jednoznačne model Aritco 400, ktorý vďaka jeho vlastnostiam možno inštalovať len do interiéru. Ide o švédsku kvalitu, vybrať si môžete z palety viacerých farieb. Je ideálnym riešením ako domáci výťah, maximálny zdvih je 13 metrov. Na základe obľúbenosti a hodnotenia spotrebiteľov patrí medzi najvyhľadávanejšie.


Výťahy aj pre verejné objekty?

Áno, uveďme napríklad model Aritco 7000 – je vhodný ako domáci výťah na prekonávanie podlaží v rodinných domoch, ale aj vo verejných budovách. Hodí sa teda tak do interiéru, ako aj exteriéru.

Ukážkovým výťahom pre verejné objekty je Aritco Homelift. Ide o novú divíziu – výťahy do firiem, verejných inštitúcií, obchodných centier a pod. Výťah možno inštalovať takmer kdekoľvek, a tak sa dodávateľ snaží nájsť najlepšie riešenie pre konkrétnu situáciu.

Pri jeho inštalácii navyše nie je potrebná žiadna základová jama. Výťah je vhodný do interiéru aj exteriéru. Ide o dekoratívny, veľkolepý dizajnový prvok, ktorý vašu domácnosť obohatí závanom jedinečnosti a pocitom luxusu. Svojimi praktickými rozmermi a vlastnosťami je ideálny ako domáci výťah.

Domaci-vytah-3-X.jpg


Hľadáte cenovo dostupný model?

Za pozornosť stojí zvislá zdvíhacia plošina – výťah E07, ktorý slúži ako alternatíva klasického osobného výťahu pre imobilné osoby pohybujúce sa na invalidnom vozíku. Ovládanie a bezpečnostné prvky sa líšia od klasického výťahu, nižšia je aj cena. Maximálny zdvih je 14,2 m, plošina sa dá inštalovať v interiéri aj v exteriéri. Výťah je vybavený núdzovým zdrojom pre prípad poruchy alebo výpadku elektrického prúdu a má veľmi tichý chod.

Je inštalácia zložitá?
Ako sa to vezme, záleží na konkrétnej inštalácii a technických možnostiach v dome. Základom bezproblémovej montáže je v podstate len plocha na umiestnenie zariadenia a zásuvka. Nie je potrebná žiadna základová jama. Inštalácia zväčša netrvá dlhšie ako tri dni. Ak ide o inštaláciu osobného domáceho výťahu do vstupnej haly alebo medzi schodisko, kde kabína ide do vrchného poschodia, nie sú nutné žiadne veľké rekonštrukčné práce. Stačí upraviť zábradlie na hornom poschodí a vyrobiť bránku. Pokiaľ však vŕtame otvor do stropu, je nutné najprv zistiť zloženie stropnej konštrukcie a poradiť sa so statikom. Následne stavebná firma začne realizovať samotnú inštaláciu.

Kam môžem výťah umiestniť?
Vďaka samostatnej konštrukcii možno výťah inštalovať kdekoľvek v dome, napríklad aj do priestoru, kde je točité schodisko, kadiaľ sa určite chodí ťažšie. Vynášanie bremien zdola nahor nie je zaiste nič príjemné. Vďaka domácemu výťahu sa budete môcť v dome presúvať pohodlne, voľne a najmä s ľahkosťou. Nemusíte si lámať hlavu nad tým, ako náklad dostanete nahor. Čaká vás pohodlie a komfort.


Kedy je domácnosť pripravená na výťah?

  1. Ak máte doma viac ako jedno poschodie alebo ide o byt so schodiskom, výťah sa vám skutočne zíde. Váš domov sa stane bezbariérovým miestom pre život.
  2. Ak sa doma necítite isto a bezpečne, domáci výťah to nepochybne zmení. Stanete sa sebavedomejšími ľuďmi.
  3. Prekonávanie schodov so sebou občas prináša zakopnutie, stratu rovnováhy a ďalšie úskalia, ktoré s používaním schodiskového či iného výťahu pominú.
  4. Rovnako tak, ak máte obavu z toho, že budete vašim blízkym na ťarchu a budú musieť byť v dvadsaťštyrihodinovej pohotovosti, verte, že s domácim výťahom na schody sa to otočí o 180 stupňov. Stanete sa samostatným človekom.
  5. A čo robiť v stave núdze? Žiaden strach. Schodiskové výťahy pre domácnosti sú poháňané batériami, rovnako ako iné bytové záložné batériové zostavy (poplašný systém proti vlámaniu) fungujú aj pri výpadku elektrického prúdu.
  6. Pri zdolávaní bariér môžete nezriedka pocitovať bolesti. Používaním výťahu sa vám stopercentne uľaví.
  7. Ak sa domnievate, že inštalácia výťahu nie je u vás doma možná pre komplikované architektonické prvky, verte, že každý problém má riešenie. Ak máte strmé točité schody, schodiskový výťah to ľahko zvládne. So všetkým vám radi poradíme a spoločne nájdeme to najlepšie riešenie.
  8. Ideálnym riešením je výťah aj vtedy, ak pri stúpaní po schodoch vás trápi točenie hlavy, ťažšie dýchanie a pod. Váš život sa stane omnoho jednoduchší.

Foto: Velcon.sk

Podobné články