Premena podkrovia na obytný priestor poteší aj vašu peňaženku

15.09.2023, Miriama Tomášiková | Rodinné domy

Ak v rodinnom dome potrebujete viac miesta, máte viac možností. Sťahovať sa, pristaviť, nadstaviť. Pokiaľ má nehnuteľnosť šikmú strechu, do úvahy prichádza transformácia podkrovia.

Na Slovensku sú desaťtisíce rodinných domov so šikmou strechou – novostavieb aj starších objektov. Podkrovia v týchto nehnuteľnostiach sú zútulnené, ale aj neobývané. Časť majiteľov rodinných domov so šikmou strechou sa zapojila do prieskumu agentúry Focus, ktorý sa zameral na využitie podkrovia na Slovensku. Zapojilo sa doň 855 respondentov vo vekovej skupine 30+, pričom 27,4 percenta tvorili ľudia, ktorí žijú v domácnosti s podkrovím. Z prieskumu vyplynulo, že najviac Slovákov využívajúcich svoje podkrovie býva v Žilinskom kraji a najviac ľudí, ktorí podkrovie majú, ale ho nevyužívajú, žije v Banskobystrickom kraji.

Podkrovie-prieskum-1-X.jpg

Spoločnosť Velux sa snaží prostredníctvom svojich dlhodobých aktivít ukázať verejnosti rozmanité inšpirácie, ako možno pracovať s podkrovím a ako využiť jeho potenciál naplno. Niektoré z nich možno nájsť TU.

 

Variabilný priestor pod šikmou strechou

Z odpovedí na otázku "Pri akých životných situáciách by ste mohli využívať podkrovie?" vyplynulo, že ženy sa pozerajú nielen na praktické využitie podkrovia, ale vnímajú aj jeho spoločenský potenciál. Podľa nich zvyšuje šancu, že k nim budú častejšie chodiť návštevy a že prinesie viac priestoru na využívanie domácnosti. Podkrovie je pre ne tiež ideálnym miestom na trávenie voľného času.

Podkrovie-prieskum-4-X.jpg

(Po kliknutí na obrázok sa predloha zobrazí vo väčšom rozlíšení)


 

Výhodou priestorov pod šikmou strechou je ich variabilita. Možno sem umiestniť súkromnú tichú zónu, môže sa z nej stať čarovný priestor určený pre návštevy. Miesto pod šikmou strechou sa dá prispôsobiť potrebám obyvateľov domu bez ohľadu na ich vek.

Podľa výsledkov prieskumu si respondenti myslia, že okrem úložného priestoru môže podkrovie slúžiť napríklad ako izba pre hostí, miesto na trávenie voľného času, detská izba, ale aj ako domáca pracovňa, spálňa, herňa pre deti či meditatívny priestor. Takmer tretina oslovených si uvedomuje, že z obytného podkrovia sa môže stať plnohodnotný obytný priestor.


Stačí málo a nevýhody sa zmenia na výhody

Oproti plusom podkrovia stoja aj mínusy, z ktorých majú podľa prieskumu Slováci obavy. Medzi ne patrí starosť s vynášaním predmetov či obmedzený prístup pre osoby so zníženou pohyblivosťou, ale aj strach súvisiaci s vyššími nákladmi na vykurovanie (40,9 perc.), nízkou úrovňou presvetlenia (29,1 perc.) a so zlou ventiláciou (19,2 perc.). Tieto tri faktory však nemusia byť problémom pri správnej transformácii podkrovia.

Podkrovie-prieskum-2-X.jpg

(Po kliknutí na obrázok sa predloha zobrazí vo väčšom rozlíšení)


 

Premena neobytného podkrovia na obytné

Ak rodina uvažuje o zväčšení obytného priestoru, práve transformácia existujúceho nevyužívaného podkrovia môže byť optimálnou možnosťou. V porovnaní s prístavbou, ktorá môže ubrať cenné metre štvorcové z pozemku, ide o finančne efektívnejšie riešenie, keďže v dlhodobom horizonte môže významne zvýšiť cenu nehnuteľnosti. Myslí si to až 72,7 perc. účastníkov prieskumu.

Ak sa obyvatelia domu rozhodnú zmeniť podkrovie na obývané miesto, treba zohľadniť kvalitu strechy a jej izolácie, doplniť možnosti presvetlenia či vetrania a overiť statiku podkrovnej konštrukcie. S týmito požiadavkami obyvateľom hravo pomôže šikovný projektant a architekt.

Podkrovie-prieskum-3-X.jpg

Treba myslieť aj na to, že v čase, keď cena energií na vykurovanie neustále kolíše a skôr stúpa, je vhodným riešením práve kvalitná izolácia strechy a vonkajšej obálky budovy, ako aj výber kvalitných strešných okien. Netreba však zabúdať, že kvalita produktu ide ruka v ruke s kvalitou montáže.

Renovácia podkrovia a jeho premena na obytnú časť domácnosti je investícia s dlhodobou návratnosťou nielen z finančného, ale aj zo zdravotného hľadiska, a obyvateľom domu prináša i väčší komfort.

Foto a infografika: Velux

Podobné články