Dom na kopci s panoramatickým výhľadom na okolitú krajinu

05.06.2023, Silvia Bíňovská | Rodinné domy

V novej štvrti v obci Hôrky vyrástla originálna novostavba v tvare písmena U. Lokalita leží neďaleko Žiliny, ale zároveň je pokojným miestom pre život s panoramatickým výhľadom na okolitú krajinu.

Rodinný dom v Hôrkach postavila spoločnosť Developa, s.r.o., Žilina. "Budujeme moderné rodinné domy, ich realizáciu zabezpečujeme so skúseným odborným tímom našich pracovníkov, používame len vysokokvalitné materiály," hovorí Róbert Ďurnek, konateľ Developy. Súčasťou výstavby domu bol aj exteriér so záhradnými úpravami, s výsadbou, chodníkmi a so spevnenými plochami, zastrešením terasy, s garážou a s osvetlením. Dominantným prvkom novostavby je drevený obklad, ako aj okná a veľké presklené plochy značky Incon.

Dom-Horky-Zilina-1-X.jpg

 Pri výstavbe rodinného domu kládol realizátor dôraz na detaily, dizajn, funkčnosť a dispozičné riešenie budovy


 

Stavba zasadená do svahovitého terénu

Dvojpodlažná budova s úžitkovou plochou 185 metrov štvorcových leží na pozemku s rozlohou 708 m². Dostavali ju v júni 2022, rodinný dom sa vzápätí dostal do ponuky na predaj. Aktuálne už má svojho majiteľa, ktorý sa teší z nového bývania. V unikátnom rodinnom dome si domov našla trojčlenná rodina.

Nehnuteľnosť optimálne využíva tvar pozemku a prispôsobuje sa svahovitému terénu. Pri kreovaní podoby rodinného domu preto tvorcovia hľadali spôsob, ako prísť s vhodným konceptom a príjemným bývaním na kopci.

Dom-Horky-Zilina-2-X.jpg

 Rodinný dom v obci Hôrky je vizuálne veľmi zaujímavá stavba s netradičným riešením do tvaru písmena U


 

Stavba je vizuálne veľmi zaujímavá s netradičným riešením do tvaru písmena U. Vertikálne komunikácie zo vstupnej úrovne od ulice do dennej časti domu, ktorá nadväzuje na záhradu, sa zachovali v exteriéri stavby. Vstup je umiestnený o poschodie nižšie oproti ulici, uprostred dispozície domu, a je tak prirodzene krytý v závetrí.


Drevo, kameň a biela omietka na fasáde

Pri výstavbe rodinného domu kládol realizátor dôraz na kvalitu prác a použitie kvalitných materiálov. Kľúčový bol akcent na detaily, dizajn, funkčnosť i dispozičné riešenie budovy. "Snažíme sa zákazníkom prinášať kvalitné a pritom zaujímavé stavby. Dom musí spĺňať v podstate všetko, čo človek od svojho vysnívaného bývania očakáva," zdôrazňuje R. Ďurnek.

Budova je postavená z tehál. Ide o tradičný stavebný materiál, ktorý má výborné tepelnoizolačné a akumulačné vlastnosti. Tehlová stavba si počas celého roku udržiava v interiéri príjemnú teplotu. V lete nedochádza k prehrievaniu domu, v zime zasa k neželaným únikom tepla.

Dom-Horky-Zilina-3-X.jpg

 Vstup je umiestnený o poschodie nižšie oproti ulici, uprostred dispozície domu, a je krytý v závetrí


 

Objekt z tehly poskytuje príjemné a zdravé bývanie s dlhou životnosťou a ani po rokoch nestráca na hodnote a kvalite. Na zvýšenie tepelnoizolačných vlastností novostavby sa na zateplenie použil polystyrén s hrúbkou 20 centimetrov. Fasádu tvorí štruktúrovaná biela silikónová omietka v hrúbke zrna 1,5 mm, ktorá bola skombinovaná s kamenným obkladom použitým pri vchode do domu.

Súčasťou fasády sú aj zaujímavo ukladané drevené obklady, nadčasový vzhľad domu podčiarkuje plochá strecha. Netradičným riešením je tiež stena pokrytá popínavými rastlinami, ktorá je v blízkosti vchodových dverí a tvorí dominantný prvok celého príbytku.


Minimalistický dizajn okien v antracitovom odtieni

Realizačná firma nechcela riskovať nespokojnosť budúcich obyvateľov, preto dom postavila tak, akoby ho robila pre seba či pre svojich priateľov. V prípade okien zvolila osvedčeného dodávateľa. Na stavbe sa použili plastové okná Incon Exclusive s väčšou stavebnou hĺbkou v antracitovej farbe z vonkajšej i vnútornej strany, ktoré sú vhodné aj pre stavby v energetickej triede A0. Majú minimalistický dizajn a vzhľadom pripomínajú hliníkové okná, vďaka čomu ideálne podporia vzhľad moderných novostavieb.

"Okná vynikajú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a patria k najlepším na trhu. Vďaka tomu pomáhajú šetriť náklady na vykurovanie či klimatizáciu. Plastový profil používaný pri výrobe okien získal niekoľko medzinárodných ocenení za inovácie a dizajn," poznamenáva Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ firmy Incon.

Dom-Horky-Zilina-4-X.jpg

 Zaujímavým prvkom domu je stena pokrytá popínavými rastlinami v blízkosti vchodových dverí


 

Zasklenie sa do profilu osadzuje do hĺbky 25 mm, čím je zaručená ochrana proti kondenzácii vody a je dosiahnutá optimálna povrchová teplota v oblasti zasklievacej lišty. Okná majú tri bezpečnostné body v štandarde, pevné výstuhy zabezpečujú tvarovú stálosť okien a odolnosť proti krúteniu.

"Nie je pre nás dôležité mať najlacnejšieho dodávateľa. Sústreďujeme sa na kvalitu použitých prvkov, presnosť dodania a požadujeme aj montáž na vysokej úrovni. Incon tieto naše nároky spĺňa, preto s ním pracujeme na projektoch opakovane. Dokážu nájsť technické riešenie a odborne poradiť aj pri netypických požiadavkách," spresňuje R. Ďurnek.

Dom-Horky-Zilina-5-X.jpg

 Chladnejšia terasa bola vytvorená v nadväznosti na samostatne oddelenú multifunkčnú miestnosť, z ktorej si majitelia urobili domáce wellness


 

Správna montáž predlžuje životnosť okien

K luxusu a ku komfortu bývania prispievajú aj veľké presklenia, ktoré tvoria podstatnú časť domu a výdatne presvetľujú interiér. Keďže okná sú najslabším článkom obvodového plášťa domu, najmä ak tvoria takú veľkú plochu, treba venovať dostatočnú pozornosť ich montáži.

Neodborne vykonané práce môžu zmariť investíciu do kvalitného produktu. Hrozia potenciálne nepríjemnosti s tepelnými mostami, v budúcnosti sa môžu objaviť ťažkosti s nastavením okien či zhoršené ovládanie okenných prvkov. Okná musia byť osadené v súlade s platnými stavebnými normami.

"Zákazník potrebuje okno, ktoré je nielen dobre technicky navrhnuté, ale aj kvalitne vyrobené a správne namontované. My poskytujeme komplexný balík služieb vrátane návrhu konštrukčného riešenia okien a dverí, ich výrobu, ale aj certifikovanú montáž a potrebný servis. Zákazníci sa tak nemusia obávať, že by im v priebehu životnosti alebo o 15-20 rokov nemal kto poskytnúť na okná potrebný servis či dodať vhodný náhradný dielec," uvádza L. Pavlovič.

Dom-Horky-Zilina-6-X.jpg

 Z obývačky spojenej s kuchyňou je vstup na terasu do slnečnej časti záhrady. Výhľad zabezpečujú plastové okná Incon Exclusive v antracitovej farbe, ktoré vzhľadom pripomínajú hliníkové okná.


 

Wellness priamo v dome

Rodinný dom neďaleko Žiliny má šesť obytných miestností a je rozdelený na dennú a nočnú časť. Denná sekcia na prízemí domu je v obvyklej konfigurácii: pracovňa, kuchyňa s jedálňou a obývacia izba. Kuchyňa s obývačkou majú prostredníctvom veľkých presklených plôch priamy kontakt s exteriérom, a to z dvoch strán. Na jednej je vstup na terasu do slnečnej časti záhrady orientovanej na juhozápad, na druhej strane je chladnejšia letná terasa orientovaná dovnútra dispozície domu a prekrytá jednou zo spální.

Chladnejšia terasa bola vytvorená v nadväznosti na samostatne oddelenú multifunkčnú miestnosť, ktorá bola navrhnutá tak, aby ju budúci majitelia mohli dotvoriť a využívať podľa vlastných predstáv. Rodina, ktorá si dom kúpila, si z priestoru urobila domáce wellness. Nočná časť domu je na poschodí. Je tu spálňa so šatníkom a s vlastnou kúpeľňou, dve izby, práčovňa a spoločná kúpeľňa.

V interiéri domu prevládajú decentné farby a prírodné materiály. Použili sa kompozitné podlahy v drevodekore v kombinácii s bielymi stenami, bielymi interiérovými dverami a lištami.

Dom-Horky-Zilina-7-X.jpg

 Použili sa okná Incon, ktoré vynikajú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Vďaka tomu pomáhajú šetriť náklady za vykurovanie aj klimatizáciu.


 

Foto: Dominik Diko, Incon

Podobné články