Prípravky na čistenie fasád: sú naozaj účinné a na čo si dať pozor?

21.07.2022, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Majitelia rodinných domov často venujú maximálnu pozornosť tomu, aby mali dokonale čistý interiér či perfektne upravenú záhradu, popritom však zabúdajú na jednu dôležitú vec – fasádu nehnuteľnosti.

Prejdú roky, počas ktorých sa na fasáde usádzajú nánosy prachu, smogu, sadzí a ďalších nečistôt, a ani sa nenazdáte, zrazu je znečistená na nepoznanie. Čo robiť, ak sa to stalo aj vám? Neunáhlite sa a nepúšťajte sa ihneď do jej premaľovania. Pomôcť vám môže aj oveľa lacnejšie čistenie fasád. Ako a čím čistiť fasádu? Stačia na to voľne dostupné prípravky na čistenie fasád?

Fasada-cistenie-1-X.jpg


Riziká súvisiace s bežnými prípravkami

Ešte kým sa rozhodnete, že si idete fasádu svojej nehnuteľnosti vyčistiť svojpomocne a vyberiete sa kúpiť si čistiaci prostriedok, mali by ste vedieť o rizikách, aké vás čakajú.

 

Neplytvajte svojím časom a energiou

Najčastejším problémom, ktorý vám pri svojpomocnom čistení hrozí, je, že výsledok nebude taký, ako očakávate. Ak ste si robili aspoň malý prieskum ohľadom tejto problematiky, určite ste videli neuveriteľné premeny domov pred čistením a po ňom, ale bežne dostupné prípravky na čistenie fasád takýto výsledok zväčša neprinesú.

Príčinou môže byť nesprávne zvolený čistiaci prostriedok, ale aj nesprávna technika umývania či jednoducho dlhoročné nánosy nečistôt, ktoré sú také „zažraté“ do pórov fasády, že si s nimi sami neporadíte. Miniete teda zbytočne nielen peniaze, ale predovšetkým svoj čas a energiu. Čo ak výsledok vôbec nebude stáť za to?

 

Svojpomocne je to drahšie, než si myslíte

Sklamanie z výsledku však nie je to najhoršie, čo sa vám môže prihodiť. Nesprávne zvolená chémia na čistenie fasád či príliš vysoký tlak pri použití wapky môžu spôsobiť, že fasáda domu sa nezvratne poškodí a vám nezostane nič iné, iba investovať značnú sumu do jej rekonštrukcie.

 

Pozor na zdravie

Na druhej strane, klasická wapka a bežne dostupné prípravky na čistenie fasád nie sú dostatočne silné na to, aby ju vyčistili naozaj do hĺbky. A práve v póroch fasády sa skrývajú zárodky rias a plesní, ktorých sa treba zbaviť. Jednak preto, že ak ich neodstránite, veľmi rýchlo sa znovu prederú na povrch a do čistenia sa môžete pustiť opäť, ale aj preto, že so sebou prinášajú zdravotné riziká pre vás a vašu rodinu.

Fasada-cistenie-2-X.jpg


Čím teda čistiť fasádu?

To najlepšie odporúčanie, aké vám môžeme dať, je: obráťte sa na odborníkov. Profesionálne firmy, ktoré ponúkajú čistenie fasád, budú presne vedieť, ako a čím obnoviť exteriér nehnuteľnosti tak, aby bol vyčistený do hĺbky, šetrne a dlhodobo. Ušetríte si tak množstvo starostí a v konečnom dôsledku aj peňazí.

Foto: Bibhash/Unsplash.com

Podobné články