Prípravky na čistenie fasád: sú naozaj účinné a na čo si dať pozor?

21.07.2022, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Majitelia rodinných domov často venujú maximálnu pozornosť tomu, aby mali dokonale čistý interiér či perfektne upravenú záhradu, popritom však zabúdajú na jednu dôležitú vec – fasádu nehnuteľnosti.

Prejdú roky, počas ktorých sa na fasáde usádzajú nánosy prachu, smogu, sadzí a ďalších nečistôt, a ani sa nenazdáte, zrazu je znečistená na nepoznanie. Čo robiť, ak sa to stalo aj vám? Neunáhlite sa a nepúšťajte sa ihneď do jej premaľovania. Pomôcť vám môže aj oveľa lacnejšie čistenie fasád. Ako a čím čistiť fasádu? Stačia na to voľne dostupné prípravky na čistenie fasád?

Fasada-cistenie-1-X.jpg


Riziká súvisiace s bežnými prípravkami

Ešte kým sa rozhodnete, že si idete fasádu svojej nehnuteľnosti vyčistiť svojpomocne a vyberiete sa kúpiť si čistiaci prostriedok, mali by ste vedieť o rizikách, aké vás čakajú.

 

Neplytvajte svojím časom a energiou

Najčastejším problémom, ktorý vám pri svojpomocnom čistení hrozí, je, že výsledok nebude taký, ako očakávate. Ak ste si robili aspoň malý prieskum ohľadom tejto problematiky, určite ste videli neuveriteľné premeny domov pred čistením a po ňom, ale bežne dostupné prípravky na čistenie fasád takýto výsledok zväčša neprinesú.

Príčinou môže byť nesprávne zvolený čistiaci prostriedok, ale aj nesprávna technika umývania či jednoducho dlhoročné nánosy nečistôt, ktoré sú také „zažraté“ do pórov fasády, že si s nimi sami neporadíte. Miniete teda zbytočne nielen peniaze, ale predovšetkým svoj čas a energiu. Čo ak výsledok vôbec nebude stáť za to?

 

Svojpomocne je to drahšie, než si myslíte

Sklamanie z výsledku však nie je to najhoršie, čo sa vám môže prihodiť. Nesprávne zvolená chémia na čistenie fasád či príliš vysoký tlak pri použití wapky môžu spôsobiť, že fasáda domu sa nezvratne poškodí a vám nezostane nič iné, iba investovať značnú sumu do jej rekonštrukcie.

 

Pozor na zdravie

Na druhej strane, klasická wapka a bežne dostupné prípravky na čistenie fasád nie sú dostatočne silné na to, aby ju vyčistili naozaj do hĺbky. A práve v póroch fasády sa skrývajú zárodky rias a plesní, ktorých sa treba zbaviť. Jednak preto, že ak ich neodstránite, veľmi rýchlo sa znovu prederú na povrch a do čistenia sa môžete pustiť opäť, ale aj preto, že so sebou prinášajú zdravotné riziká pre vás a vašu rodinu.

Fasada-cistenie-2-X.jpg


Čím teda čistiť fasádu?

To najlepšie odporúčanie, aké vám môžeme dať, je: obráťte sa na odborníkov. Profesionálne firmy, ktoré ponúkajú čistenie fasád, budú presne vedieť, ako a čím obnoviť exteriér nehnuteľnosti tak, aby bol vyčistený do hĺbky, šetrne a dlhodobo. Ušetríte si tak množstvo starostí a v konečnom dôsledku aj peňazí.

Foto: Bibhash/Unsplash.com

Podobné články

 • Montovaný, alebo murovaný rodinný dom? Poradíme vám

  Treemont-dom-7-X.jpg

  Ak uvažujete o výstavbe rodinného domu, zaiste premýšľate aj nad tým, či to má byť murovaná alebo montovaná stavba. Kým v minulom storočí sa v našich končinách stavali výhradne murované domy, dnes sa už presadzujú aj montované, ktoré majú viacero výhod. Prečo si vybrať montovanú stavbu?

 • Originálny rodinný dom na kopci s preskleným átriom uprostred

  Dom-Horky-10-X.jpg

  Množstvo denného svetla v interiéri – to je dominantný prvok luxusnej vily v obci Hôrky, ktorá leží iba tri kilometre od Žiliny. Veľké presklené plochy tvoria značnú časť fasády rodinného domu a vdychujú mu jedinečnú vizuálnu podobu.

 • Jar je nový začiatok: čo teraz potrebuje váš dom a záhrada?

  Dom-zahrada-6-X.jpg

  Dlhá, studená a vlhká zima mohla vášmu domu ublížiť. Škody treba odhaliť skôr, ako sa zmenia na väčšie problémy. Ako ich odstrániť a potom sa môcť venovať záhrade, na to sme sa opýtali odborníkov.

 • Je najvyšší čas: ako treba pripraviť chalupu a záhradu na zimu

  Dom-zahrada-zima-9-X.jpg

  Pripraviť chalupu na zimu možno teraz nie je vaša hlavná úloha. Väčšina z nás by zrejme radšej trávila voľný čas inak ako údržbou svojej domu. Realita však nepustí: ak chcete pripraviť svoj dom a záhradu na zimné živly, nemôžete otáľať.

 • Osloviť stavebnú firmu je ideálne riešenie pre váš stavebný projekt

  pexels-pixabay-280222-2-X.jpg

  V stavebnom priemysle pôsobí množstvo typov stavebných spoločností, ktoré ponúkajú špecializované služby. Pri ich výbere si však treba dávať pozor na kvalifikáciu a odbornosť pracovníkov.

 • Od roku 2021 sa rodinné domy môžu stavať len v energetickej triede A0

  Domy-nulove-10-X.jpg

  Plánujete výstavbu nového rodinného domu? Nezabudnite si naštudovať zmeny, ktoré sa chystajú. Od roku 2021 sa musia stavať domy v energetickej triede A0. Vyššia investícia do kvalitných materiálov a moderných technológií sa vám však vráti v podobe ušetrených peňazí. Navyše budete mať ekologický dom s vyššou hodnotou.