Dom a záhrada po zime: čo vás čaká a na čo sa musíte pripraviť

01.02.2024, Dagmar Jančovičová | Rodinné domy

Prísľub jari, novej sily, dlhších dní a príjemnejšieho žitia vždy prináša aj veci, s ktorými treba v dome a v záhrade rátať. Čo vás tento rok neminie a ako môžete už na jar začať šetriť na zimu?

Veľké upratovanie, opravy a prípravy nás na jar nečakajú len vnútri, ale aj na dome a okolo neho. Len čo to počasie dovolí, treba sa na dom pozrieť zhora. Ako prvé je potrebné skontrolovať strechu a následne obvodové múry. Nie sú niekde prasklinky, pukliny, priesaky, poškodený vrchný plášť strechy?

Zahrada-zima-1-X.jpg


Kde sa môžu objaviť škody

"Vlhkosť a mráz dokážu práve na týchto častiach napáchať najväčšie škody. Ak ich odhalíme včas, dajú sa zvyčajne relatívne jednoducho opraviť, aby nenarobili ešte väčšie problémy, keď už bude oprava náročnejšia aj drahšia," hovorí odborník na stavby a rekonštrukcie Branislav Augustín zo spoločnosti Sika.

Strecha sa dá vizuálne skontrolovať aj počas čistenia žľabov a odkvapových rúr, čo je v poradí druhý najdôležitejší krok údržby domu po zime. Napadané lístie a iné mechanické prekážky môžu rímsy upchávať a voda sa potom neodvádza správne tak, aby nepoškodzovala stavbu.

Ak potrebujete zaizolovať strechu po zime, napríklad pre úniky tepla či poškodenie, účinným riešením môže byť nová technológia pomocou striekanej peny, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube, keďže je rýchla a dá sa aplikovať za pár hodín.

"Tento typ izolácie vyplní každý priestor, takže strecha bude dokonale utesnená. Nespornou výhodou striekanej izolačnej PUR peny je aj to, že časom nemení tvar. Nedochádza teda k jej usadnutiu ani posunu a vzniku medzier, ako sa to deje s inými izolačnými materiálmi. Pena navyše dokáže takpovediac dýchať, takže v izolovanom priestore nekondenzujú pary a netvoria sa plesne," vysvetľuje Lukáš Kmenta, country manažér firmy HBS pre Českú republiku a Slovensko.


Späť na zem

Tretím krokom je kontrola spodných častí domu, izolácie a toho, či do základov neprenikla vlhkosť. "Odporúčam byť v tejto kontrole dôsledný. Navlhnuté múry postupne vážne poškodzujú celú stavbu a znehodnocujú ju, nehovoriac o tom, že zvyšujú náklady na kúrenie, ktoré dnes určite nie sú nízke," pokračuje B. Augustín.

Vedeli ste, že zlá, poškodená alebo neexistujúca hydroizolácia a tepelná izolácia spodných častí domu zvyšuje náklady na kúrenie až o tretinu? Preto sa určite, a nielen na jar, oplatí venovať pozornosť tejto časti domu a v prípade potreby v harmonograme prác a v rodinnom rozpočte naplánovať odizolovanie. A izolovať môžete aj ekologicky s ohľadom na životné prostredie múdrou striekanou penou.

"Na výrobu striekanej peny s uzavretými bunkami sa u nás ročne použije viac ako 250 miliónov recyklovaných PET fliaš. Jeden štandardný dom je tak zaizolovaný približne ôsmimi tisíckami fliaš, ktoré dostali druhú šancu na život vo forme energeticky účinnej izolácie," poznamenáva L. Kmenta. Po kontrole základov domu sa odporúča po zime zhodnotiť stav múrov a plotov. Nie sú poškodené a navlhnuté, nepotrebujú nový náter?

Zahrada-zima-2-X.jpg


Záhrada nie je len o trávniku

V záhrade treba po zime vizuálne skontrolovať všetky chodníky, schody, terasu, nábytok, doplnky a dreviny. Betónové plochy sa odporúča spláchnuť miernym prúdom vody z hadice, na väčšie špinavé plochy treba použiť aj kefu. Betón sa nikdy nečistí chemikáliami a ak sú na ňom trhliny, do jarného zoznamu pribudla ďalšia vec, ktorú treba riešiť.

Dôkladnú kontrolu si vyžaduje bazén a plochy okolo neho. Čistenie bazéna ešte niekoľko týždňov počká, teraz je dôležité skontrolovať prípadné praskliny a inú degradáciu materiálu.

"Na akékoľvek jarné opravy domu, bazéna alebo iných stavieb v záhrade je rozumné využiť systémové riešenia, teda materiály, ktorých komponenty – stavebná chémia, stavebné materiály, stavebné prvky – navzájom dokonale spolupracujú. Tým sa dá dosiahnuť synergický efekt, ktorý prináša bezchybný výsledok pri minimálnej námahe," spresňuje B. Augustín.

Zeleni v záhrade sa tiež bude treba venovať systematicky – zostrihať kroviny, prerezať stromy a odstrániť z nich nebezpečné suché vetvy treba ešte skôr, ako rozkvitnú. Trávnik bude po zime pravdepodobne potrebovať trochu oživenia. Najlepší spôsob je vertikutácia, vďaka ktorej vznikne priestor na nové a zdravé trávové steblá. Výhodou vertikutácie je aj zlepšenie privádzania vody a prísunu hnojiva.


Koniec kúrenia

Ak kúrite kozubom a už ho nebudete potrebovať, treba ho náležite uložiť na odpočinok. Patrí k tomu objednanie kominára na vyčistenie komína a kontrolu spalinových ciest. Keď si kominár urobí svoju prácu, treba dôkladne vyčistiť kozub a komín uzavrieť. Stačí jednoducho zatvoriť komínovú klapku, na čo však mnohí zabúdajú.

Bez ohľadu na to, či ste si v zime klimatizáciou dokurovali alebo jej čas príde až počas horúcich letných dní, na jar je vhodné klimatizačnú jednotku skontrolovať a vyčistiť ju. Buď svojpomocne, alebo odborne.


Príprava na ďalšiu zimu

Jedna zima pomaly doznieva, kto by myslel na ďalšiu? Každý dobrý gazda. Končiace sa vykurovacie obdobie nás presvedčilo, že je výhodné mať viacero nezávislých zdrojov kúrenia – tie používame podľa toho, ktorý zdroj je práve najdostupnejší a najúspornejší.

Preto je na jar vhodný čas naplánovať a dorobiť aspoň jeden ďalší zdroj, či už to bude infrapanel, krb, pec, klimatizačná jednotka alebo náročnejšia, ale efektívna rekuperácia či fotovoltika.

Jarných prác okolo domu je naozaj dosť, no vďaka prívalu energie a prísľubu nových nádejí, ktorých zvykneme byť na jar plní, to pôjde hravo. A oddych v rozkvitnutej jarnej záhrade bude príjemne zaslúžený.

Foto: iStock

Podobné články