Coneco: všetko o drevodomoch vám povedia vo firme M-House

11.04.2018, Štefan Kuča | Rodinné domy

Drevostavby ponúkajú ekologické, energeticky nenáročné a zdravé bývanie za prijateľné ceny. Všetko o nich vám povedia aj na stavebnom veľtrhu Coneco 2018, ktorý sa dnes začína v Bratislave.

Coneco sa tradične koná na výstavisku v bratislavskej Inchebe, veľtrh potrvá do soboty 14. apríla 2018. V hale B2, stánku 304, nájdete expozíciu slovenskej spoločnosti M-House, ktorá sa drevodomom a drevostavbám venuje už roky. Jej zástupcovia vám ochotne odpovedia na všetky otázky týkajúce sa tejto problematiky. Zároveň uvidíte drevovláknité, konopné izolácie a certifikované difúzne otvorené konštrukcie, ktoré firma používa a ktoré sú základom zdravého bývania.

M-House-Ratkovce-1-X.jpg

 Rodinný drevodom, ktorý firma M-House postavila v obci Ratkovce. Na tomto a ďalších obrázkoch je stavba tesne pred dokončením.


 

Bezpečné a zdravé materiály

"Vieme už, že ľudí pri drevených stavbách najviac zaujíma horľavosť, trvanlivosť, odolnosť voči škodcom a možnosti výstavby rozličných variantov domov. Firma M-House pri realizácii drevostavieb používa systém, ktorý získal certifikáciu Technického a skúšobného ústavu stavebného. Naše stavby dosahujú pasívny štandard, sú variabilné a bezpečné, majú vysokú energetickú úspornosť a nízke prevádzkové náklady. Použité prírodné materiály dokážu regulovať vlhkosť a dýchajú, čím zabezpečujú zdravé bývanie aj pre alergikov a astmatikov. Zároveň spĺňajú všetky normy týkajúce sa protipožiarnych predpisov," hovorí Petra Jakubová z firmy M-House.

Spoločnosť sa pravidelne zúčastňuje na súťaži Drevostavba roku. Jednou z 13 nominovaných budov na získanie ocenenia Drevostavba roku 2017 je rodinný dom, ktorý firma M-House postavila v obci Ratkovce. Siedmy ročník tejto súťaže vyhlásil Zväz spracovateľov dreva SR, jej výsledky oznámi odborná porota na Conecu vo štvrtok 12. apríla.

M-House-Ratkovce-3-X.jpg


Domy z ideálne vysušeného dreva

Drevodomy vyrába M-House výhradne z vysokokvalitných materiálov, predovšetkým kombináciou ekologických drevovláknitých izolácii a KVH hranolov. KVH hranoly sa sušia na 12- až 15-percentnú vlhkosť. Takéto vysušené drevo sa vyznačuje tvarovou stálosťou, nekrúti sa ani nepraská. Vysoká teplota pri sušení zničí zárodky akýchkoľvek škodcov a vďaka dostatočnému vysušeniu reziva nie je potrebné ošetrovať materiál proti drevokazným hubám a hmyzu.

"O základnej kvalite drevodomu rozhoduje nosná konštrukcia a zatepľovací systém. Obvodové konštrukcie našich stavieb pozostávajú z rámových zostáv KVH (Konstruktionsvollholz) alebo panelov z krížom lepeného dreva CLT (Cross Laminated Timber). Hlavná nosná konštrukcia sa stará o to, aby bol dom stabilný a mal potrebnú nosnosť. O energetickej náročnosti drevodomu, jeho nízkoenergetickosti či pasívnosti, priedušnosti a kvalite bývania zasa v značnej miere rozhoduje zatepľovací systém," vysvetľuje P. Jakubová.

M-House-Ratkovce-4-X.jpg


Používajú drevovláknité izolácie

M-House podľa nej nepoužíva polystyrén ani minerálnu vlnu, ale drevovláknité izolácie Steico/Tepore či konopné izolácie. V zime dobre držia teplo, v lete zasa bránia prehriatiu budovy. Firma využíva výhradne difúzne otvorený systém omietok s pridaním karbónových vlákien, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou a životnosťou.

"Nepoužívame radiátorové, ale podlahové vykurovanie v kombinácii s tepelnými čerpadlami. Rodinné domy sú zároveň vybavené aktívnym alebo pasívnym systémom chladenia v letných mesiacoch. Podlahové vykurovanie je vhodné aj pre alergikov, pretože sa pri ňom nevíri prach. Vo veľkej miere inštalujeme i rekuperačné jednotky, ktoré zabezpečia čerstvý vzduch počas celého dňa aj v noci," dodáva P. Jakubová.

Foto: M-House

Podobné články