Montované domy nie sú jedinou formou cenovo dostupnej výstavby

11.03.2015, Ľuboš Dúbravský | Rodinné domy

Vo výstavbe rodinných domov sú dnes obvyklé dva postupy. Nedá sa očakávať, aby bežný klient, ktorý si chce dať vybudovať nový príbytok, poznal odlišnosti medzi nimi. O čo tu ide?

Prvá metóda je známa pod názvom stĺpiková konštrukcia a využíva na realizáciu tím skúsených tesárov. Tí priamo na mieste a na pripravené základy domu budujú jeho konštrukciu. Druhá metóda, označovaná ako montované domy alebo montované stavby, využíva pracovníkov v továrni. Vopred zostavia steny alebo ich časti, ako aj krov, a potom to prepravia priamo na miesto stavby, kde sa finalizuje montáž samotného domu.

Montovany-dom-X.jpg


Otázna cenová dostupnosť

Výrobcovia montovaných domov sa viacerými argumentmi snažia podporiť myšlienku, že práve ich spôsob výstavby je najlepšou cestou, ako dodať modernú a energeticky efektívnu architektúru za dostupnú cenu klientom. Nie každý zhotoviteľ alebo zástanca výroby montovaných domov síce stojí za týmito tvrdeniami, no sú také rozšírené, že ich môžeme označiť za argumenty celého odvetvia.

Zvykne sa najmä tvrdiť, že montované domy sú cenovo dostupnejšie, že pri ich výrobe sa vyprodukuje menej odpadu a ich výstavba trvá kratšie, ako je to pri stĺpikovej alebo iných druhoch realizácie. Výrobcovia montovaných domov vám povedia, že takéto stavby sú lacnejšie vďaka úspore času a nákladov na prácu. Skúsme však rozobrať kľúčové faktory, ktoré ich robia drahšími oproti domom, čo sa postavia na mieste stĺpikovou metódou.


Náklady vo výrobe montovaných domov

Aké náklady súvisia s výrobou? Zhotovitelia montovaných domov pracujú v budovách a zamestnávajú personál i nad rámec osadenstva, ktoré sa aktívne podieľa na výrobe. So zhotovením montovaných domov sú spojené aj dodatočné náklady na výrobné zariadenia, nástroje či údržbu. Domy vybudované priamo na mieste stĺpikovou metódou nemajú žiadne z týchto dodatočných nákladov.

Zisk výrobcu montovaných domov je minimálne taký ako staviteľa domov na mieru stĺpikovou metódou a často aj väčší. Väčšina výrobcov montovaných domov má obmedzenú ponuku plánov, materiálov a vybavenia pre svojich zákazníkov a využíva len niekoľko štandardných možností ponúkaných koncovým klientom. Zákazník má teda na výber nezriedka iba limitované množstvo základných materiálov a vybavenia.

Treba pamätať na to, že z hľadiska nákladov a ľahkého plánovania je výroba efektívna dovtedy, kým klient nezačne požadovať niečo navyše.


Čo ešte vstupuje do ceny

Dodávka, montáž a poplatky za žeriav, čo nasledujú po zhotovení montovaného domu v hale, sú často veľmi vysoké, lebo ťažká technika a žeriavy majú značné prevádzkové náklady. Tieto náklady podstatne ešte stúpnu, ak je vzdialenosť výrobnej haly od miesta výstavby domu veľká. Väčšina producentov navyše klientovi často určí, kto dodá a umiestni jednotlivé časti domu, pričom to nie je vždy za cenu výhodnú pre zákazníka.

Ani tvrdenie, že pri výrobe montovaných domov vzniká v hale menej odpadu a ten, čo je, sa využije pri ďalších projektoch, sa nemuší zhodovať s realitou. V skutočnosti výrobu montovaných domov sprevádza o 20 až 30 percent vyššia spotreba materiálov, a to z viacerých dôvodov. Súvisí to okrem iného aj s väčším množstvom materiálu potrebného na zaručenie bezpečnej prepravy jednotlivých častí domov. Celkovo tieto dodatočné náklady pri budovaní vášho nového domova nie sú zanedbateľné.


Trvanie výstavby

Väčšina firiem, čo robia montované domy, tvrdí, že ďalšie značné úspory pramenia z toho, že proces výstavby je oveľa rýchlejší ako pri dome tradične postavenom stĺpikovou konštrukciou. Práca na stavenisku pri výstavbe domu stĺpikovou metódou býva však rovnako dlhá ako pri montovanom dome, čo sa zhotoví vo výrobnej hale. V mnohých prípadoch je dokonca aj výrazne kratšia, čoho výsledkom je rýchlejšie dodanie konštrukcie domu klientovi.

To, či si zákazník vyberie medzi staviteľom domu na mieru stĺpikovou konštrukciou a výrobcom prefabrikovaných montovaných budov, závisí od toho, akú mieru kontroly chce mať nad návrhom a architektúrou svojho nového príbytku a aký je jeho rozpočet.

Konečné náklady, ako aj ďalšie faktory popri spomenutých v tomto článku, majú vplyv na to, že výstavba domov stĺpikovou konštrukciou je oproti prefabrikovaným podstatne výhodnejšia. Ak je váš vysnívaný domov postavený na slobode voľby rozpočtu, je dôležité vziať do úvahy aj tieto rozdiely, aby ste sa ľahšie rozhodli pre tú správnu alternatívu.

Autor je konateľom spoločnosti LD and Son Homes, s.r.o., Veľká Mača

Foto: Big Stock

Podobné články