Chrápanie je nepríjemný problém. Ako sa ho možno zbaviť?

01.01.2018, Katarína Puškarová | Žena, deti, rodina, zdravie

Spávate dlho, a aj tak sa zobúdzate nevyspatí? Bolí vás ráno chrbát, krk či dokonca hlava? Jednou z príčin, prečo vstávate unavení a s meravým krkom, môže byť nesprávny vankúš. A viete, že môže byť aj jedným z dôvodov chrápania?

Chrápanie je nepríjemný problém. Až 85 percent populácie trpí tzv. jednoduchým chrápaním, a to tak muži, ako aj ženy. Ide o občasné vydávanie hrdelných zvukov v polohe na chrbte, ktoré sa z času na čas objaví u každého. Najčastejšími príčinami sú nádcha, alergia či suchý vzduch v miestnosti. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorých sužuje tzv. habituálne chrápanie, čiže primárne, pri ktorom človek chrápe každú noc a v akejkoľvek polohe. Dochádza k nemu, keď uvoľnené štruktúry v hrdle začnú vibrovať a vytvárať zvuk. Chrápanie sa považuje za poruchu spánku, pričom jeho ťažká forma môže mať závažné zdravotné či spoločenské dôsledky.

54b-shutterstock_88251073-1-X.jpg


Pozor na nepoctivé sľuby

Ak patríte k ľuďom, ktorí trpia chrápaním, mali by ste vykonať nevyhnutné kroky na jeho odstránenie. Nezabúdajte na to, že nielen vy, ale aj váš partner sa potrebuje dobre vyspať. Počas chrápania nespíte pokojne ani si neodpočiniete. Na trhu je veľké množstvo výrobkov, ktoré sľubujú jeho odstránenie, no väčšina z nich nie je účinná. Možno si pamätáte reklamu na vankúše, ktorá sľubovala, že vaša polovička viac nebude počas noci nechcene chrápať a budiť vaše sny.

"Špeciálne vankúše, ktoré výrobcovia deklarovali ako vankúše proti chrápaniu, sa ukázali ako nefunkčné a zákazníci sa sťažovali. Preto sme sa zamerali na vankúše na podporu krčnej chrbtice," hovorí. Anton Chvála zo spoločnosti Segum, ktorá sa venuje vývoju a výrobe matracov.


Kroky k odstráneniu chrápania

Neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by dokázal chrápanie úplne odstrániť, no zmena návykov pri spôsobe spánku môže výrazne pomôcť. Sú vankúše, ktoré majú naozaj vplyv na chrápanie. Žiadne čarovné veci sľubujúce nesplniteľné však za tým nehľadajte. Ide o bežný výrobok, ktorý nájdete v obchodoch, ale dôležité je, či má správnu veľkosť a tvar, čo sadne práve vám.

Tak ako to automaticky robíme v prípade matraca aj vankúš by si mal človek vyskúšať. Je rovnako dôležitý ako správny matrac. Celú noc podopiera našu krčnú chrbticu, čo môže mať pri nesprávnej polohe tela neblahé dôsledky nielen na spánok, ale aj celkové zdravie. V posteli trávime tretinu svojho života a približne tretinu dňa.

Ak by sme spali na zlom vankúši, skôr či neskôr pocítime následky, ku ktorým patrí najmä bolesť krčnej chrbtice. Ak si však vyberieme správnu veľkosť a tvar opory hlavy, môže mať výrazný vplyv nielen na kvalitu spánku, ale aj na nepríjemné chrápanie. Ďalším dôležitým faktorom je rošt. "Pri chrápaní určite pomáha polohovací rošt pod hlavou. Keď človek vie spať vo vyššej polohe, značne to znižuje intenzitu chrápania, lež úplne ho neodstráni," poznamenáva A. Chvála.


Dôležité rady pri výbere vankúša

  • Krk a chrbtica by mali byť v neutrálnej polohe. Pýtate sa, o akú polohu ide? Je to taká, pri ktorej je krk v prirodzenom postavení a plynule nadväzuje na chrbticu. Neutrálna pozícia je rovnaká, keď stojíte, sedíte aj ležíte. Ak máte v noci hlavu v neprirodzenej polohe, šija sa namáha a vytvára sa nepríjemné svalové napätie.
  • Poloha, v akej spíme, hrá dôležitú úlohu pri výbere vankúša. Treba si uvedomiť si, na ktorej strane zvykneme spať. Existujú varianty vankúšov pre ľudí ležiacich viac naľavo aj napravo.
  • Doma by sme mali mať viacero vankúšov, ktoré môžeme v prípade potreby striedať – netreba ich vyhadzovať, pretože spánkové návyky sa môžu časom meniť.

Niektorí obchodníci odporúčajú aj kúpu vankúšov naplnených rozličnými zmesami byliniek proti chrápaniu. Najčastejšie ide o zmes materinej dúšky, lipového kvetu a čiernej bazy. Zloženie má uvoľňovať dýchacie cesty a prispievať k plnohodnotnému spánku. Efekt sa však zväčša nedostaví, lebo ak máte hlavu v zlej polohe, budete chrápať naďalej.

Foto: Shutterstock

Podobné články